Paravány tu nejsou jen tak náhodou. Stoupající zájem o loftové a jiné rozlehlé interiéry nese s sebou také vnitřní pocit ztráty soukromí a útulnosti. Postavit do moderního loftu zděnou nebo sádrokartonovou příčku by bylo kontraproduktivní, a možná proto se designéři zaměřili na mobilní zástěny a dali paravánům současnější podobu.
04.02.2019 Připravila: redakce , Foto: archiv redakce
Základní definice paravánu je mobilní zástěna s pevnou kostrou a neprůsvitnou nebo částečně průsvitnou výplní. V současné době zažívají paravány velký boom a pro designéry znamenají výzvu při konstrukčním řešení otevřených interiérů a loftů.
Praktické využití
Paravány primárně slouží k přepažení určité části interiéru v případě, že se potřebujete schovat a nabýt dojmu, že jste sami. S jejich pomocí můžete vytvořit pracovní zákoutí oddělené od zbylé části pokoje, skryjete prostor, který není určený pro oči hostů, případně můžete přepažit část koupelny. Nejčastěji se objevují v ložnicích v blízkosti šatní skříně, kde slouží pro účely převlékání. Tento způsob umístění nahradí šatní místnost, která v mnoha domech a bytech často z prostorových důvodů chybí.
Paraván může fungovat také jako stínicí prvek v interiéru i na terase nebo jako originální dekorace, před kterou lze umístit květiny a jiné doplňky, čímž nám vznikne originální zátiší.
Moderní pojetí paravánů
Současné paravány se od těch původních liší velmi lehkou konstrukcí a dokonalou skladností. V případě, že paraván v danou chvíli nepotřebujete, jedním rychlým pohybem ho složíte a uklidíte do šatní skříně, za dveře nebo pod postel. Moderní podoba paravánů představuje nejrůznější barevné i materiálové provedení několika vzájemně propojených dílců.
Nejvyužívanějším materiálem pro výrobu kostry je kov nebo tvrzený plast. I dnes se však stále využívají původní materiály jako dřevo, bambus nebo ratan.
Výplň je nejčastěji z pevné tkaniny. A právě zde designéři objevili know-how těchto pradávných interiérových doplňků. Použitím známých i méně obvyklých materiálů a za pomoci moderního designérského ztvárnění se z paravánů stávají úchvatné plastiky, fungující samy o sobě jako zdobný solitér.
Dekorativní zástěny
Funkci paravánu dobře nahradí zástěny v podobě závěsných dílců. Celistvé nebo několika menšími kusy tvořené stěny se stanou ozdobou velkých místností a loftových interiérů. Plní primárně funkci optického předělu. Obvykle jsou průhledné či poloprůhledné, důmyslně tvarované a barevné. Spíše než ochranu před slunečním světlem získáte efektní dekorativní prvek hrající si se stíny a lomem světla.
Zástěny jsou vhodné k přepažení pracovních koutů, oddělení jídelní a obývací části pokoje nebo k vymezení vstupní haly loftu.
Akustické panely
- slouží k odhlučnění pracovních prostor nebo místností v blízkosti hlučných ulic
- jsou schopné absorbovat zvuky a hluky vyšších frekvencí
- jsou jednodílné nebo složené z několika dílů
- můžeme zvolit buď stojací, nebo nástěnné
- nejčastějším materiálem jsou syntetické tvrzené pěny (polyester), plsť a minerální vlna
Typy paravánů
- klasický bambusový či ratanový s papírovou výplní
- kovový s textilní výplní zdobenou potiskem
- tvarovaná překližka podle původní předlohy Eamesových
- tvarovaný plast
- paravány se skleněnou nebo akrylátovou výplní
- exteriérové paravány z masivního dřeva či železa odolné vůči povětrnostním podmínkám