Zdánlivý detail, který dokáže proměnit i noční můru v dobrou noc, když podrží oblíbenou knihu a lampu nejen na čtení, unese budík, bez kterého bychom měli zpoždění hned po ránu, i vodu hasící žízeň, pro niž je cesta do kuchyně příliš dlouhá.
Mnozí výrobci nabízejí noční stolky jako pevnou součást postele nebo doplněk ložnicové sestavy z konkrétní kolekce. Pokud vám vyhovuje interiér v jednotném stylu a bojíte se, že byste ho nedosáhli spojením několika rozdílných prvků, bude pro vás nejjednodušší vybírat z dané nabídky.
05.08.2016 Připravila: Jana Polomová, Foto: Foto archiv
V případě, že vás baví kreativnější přístup, zkuste se na noční stolek podívat jako na sympaticky nezávislý solitér.
MALÝ, ALE NEPOSTRADATELNÝ
Vzhledem k tomu, že jde o vysoce funkční doplněk, jistým omezením při výběru jsou rozměry odkládací plochy a případných úložných prostor. Ty se odvíjejí od konkrétních potřeb a individuálních možností.
V malých ložnicích lze stolní lampu nahradit nástěnným svítidlem, knihy a další nezbytnosti ukládat na polici nad postelí nebo přímo za čelo postele a ušetřit tak místo na stolku, který díky tomu rázem může být výrazně menší a přitom pojmout vše, co potřebujete, když usínáte a probouzíte se. Nejste-li omezeni prostorem, můžete vybírat z různých velikostí a tvarů podle libosti. Mnozí ocení zásuvky, skříňky nebo otevřené úložné prostory nacházející se pod vrchní deskou stolku, ke kterým je snadný přístup i v polospánku.
Důležitým kritériem je samozřejmě výška stolku, která by měla odpovídat výšce postele, případně být o trochu nižší. Praktické mohou být také stolky vybavené kolečky, jejichž mobilita usnadní nejen úklid.
NEBOJÁCNÉ KOMBINACE
Překvapí vás, jak moc může tak malý doplněk ovlivnit vzhled celé místnosti. Pokud si nevyberete ten, který tiše splyne se svým okolím, můžete experimentovat s materiály, tvary i barvami.
Ke dřevěné posteli se dobře hodí nejen skleněné povrchy, ale také plastové, laminátové i kovové. Čalouněné barevné postele zase dobře doplní nejen ty stejně barevné z kovu nebo plastu, ale také dřevěné stolky z dubového masivu nebo dýhy. Nejčastěji lze zvolit stolky čtvercové a obdélníkové (pozor jen, aby rohy nebyly příliš ostré), kulaté i oválné.
Poslední trendy nahrávají subtilním konstrukcím také u úložného nábytku, a pokud o takovém uvažujete, nezapomeňte, že konstrukce musí být přesto velmi stabilní. Všímejte si i detailů, jako jsou úchyty a podjezdy zásuvek, nožky nebo povrchová úprava desky, která by měla dlouho vydržet krásná i při každodenním používání.
Pokud si nejste svým výběrem jisti, mnoho prodejců značkového nábytku umožňuje zapůjčení vyhlédnutého kousku a jeho testování přímo v „terénu“. Nestyďte se této možnosti využít a buďte hraví! Protože pokud budete náhodou spát zády ke svému partnerovi nebo jste zrovna single, určitě oceníte, když váš pohled hned po probuzení ulpí na (minimálně stejně) kvalitním designu…