I když většina z nás velebí vany, pořizujeme si obvykle sprchové vaničky. Nad relaxací vítězí hlavně praktická stránka. Sprchování je výrazně levnější a sprcha nezabírá v koupelně tolik místa.
09.03.2018 Lucie Pilátová, Foto: archiv redakce
Sprchové vaničky prošly za dobu svého používání výraznou proměnou. Od základní velikosti 80 x 80 cm až po vaničky pro dva, tedy 160 cm dlouhé. Řada firem dnes vyrábí vaničky na míru, takže si vlastně můžete pořídit jakýkoli rozměr. Pokud jde o hloubku, pro běžné sprchování se nejčastěji používají vaničky hluboké 3 cm.
Důvod je jasný, velmi dobře se do nich vstupuje i méně pohyblivým lidem. Vyrábějí se ale i takzvané sedací vaničky s hloubkou kolem 50 cm. Hodí se do malé koupelny i pro rodiny s malými dětmi, pro které je tato velikost dostačující a bezpečná. Při výběru se řiďte prostorovými dispozicemi koupelny, které vám napoví, zda vybrat obdélníkový, čtvercový, čtvrtkruhový nebo pětiúhelníkový tvar. Od věci nebude, když si pohlídáte odtokový uzávěr, který by měl jít lehce vyjmout a opláchnout.
MATERIÁLOVÉ MOŽNOSTI
Na výrobu sprchových vaniček se dnes nejčastěji používá modifikovaný litý akrylát, který vykazuje podstatně lepší vlastnosti než klasický akrylát. Vaničky jsou vyztuženy polyuretanovou pěnou, jež dodává výrobkům potřebnou tuhost. Akrylátové vaničky jsou v tomto ohledu srovnatelné s ocelovou vaničkou se smaltovaným povrchem.
Dalším kladem jsou výborné tepelné a zvukově izolační vlastnosti, tvarově stálý, odolný a snadno udržovatelný povrch. Do koupelen si cestu našly i keramické vaničky, které jsou oblíbené pro své praktické vlastnosti, odolnost, snadnou údržbu a neomezenou životnost. Setkáte se i s vaničkami ze smaltované oceli, které jsou zejména odolné proti poškrábání. Ve vybavení koupelen se jako vysoce kvalitní materiál úspěšně prosazuje také litý mramor, který se vyrábí ze směsi dolomitu, sklářských písků, epoxidových pryskyřic a barviva.
Vzhledem k odlévání ve formě se výsledné výrobky mohou chlubit dokonale hladkým povrchem a navíc se dají tónovat do mnoha barevných odstínů. Vaničky z litého mramoru mají vynikající izolační vlastnosti, i když jsou relativně tenké, udrží až 300 kg a samozřejmě úspěšně odolávají opotřebení.
MYSLETE NA BEZPEČNOST
Hladký povrch sprchové vaničky se po namočení stává kluzkým, což může vést k nepříjemným pádům a úrazům. Takovému nebezpečí se ale dá snadno předejít volbou správného povrchu vaničky, tedy s protiskluzovou úpravou anti-slip či výběrem materiálů, které tuto vlastnost vykazují již z výroby. Jestli i přes tato opatření máte pocit, že vám to ve vaničce klouže, řešením mohou být protiskluzové samolepicí pásky SafeStep Strip, které lze snadno nainstalovat na dno vaničky a také bez problémů odstranit.
JAK NA INSTALACI
Při výběru vaničky myslete také na montáž. Než se rozhodnete pro konkrétní model, měli byste zjistit, zda se hodí právě do vaší koupelny nejenom hloubkou, ale také sifonem a technickým řešením napojení na odpad. Obecně mohou vaničky stát na nožkách nebo polyuretanovém základě. V takovém případě je nutné je obezdít. Další variantou je připevnění k podlaze nebo zapuštění. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli možnost, platí, že konečné řešení by měl navrhnout odborník.
Zdroj: SVĚT KOUPELEN