30.04.2022
Komerční sdělení
Ať už zařizujete domácnost poprvé nebo vás čeká rekonstrukce, věnujte zvýšenou pozornost návrhu kuchyně. Tato nepostradatelná místnost se právem nazývá srdce domu a všichni si v ní denně připravujeme něco k snědku a pití. Jen amatér podceňuje pečlivé rozvržení kuchyňské linky a teprve, když je hotovo, ohromně se diví, že je kuchyň nepraktická. Vyvarujte se zbytečných chyb a usnadněte si život pomocí vychytávek od českých architektů a designérů. Nastudujte, jak profesionálové řeší dřezy u oken a elektrospotřebiče. Také se inspirujte “tichými” panty, které si na vašem budoucím kuchyňském nábytku zamilujete.
1. Pozor na dřezy u okna - chtějte detail návrhu kuchyně
Umývat nádobí a kochat se při tom pohledem do zahrady, to je sen nejedné hospodyňky. Postavit si pod okno poctivý keramický dřez ve vintage stylu s vysokou retro baterií se nabízí úplně samo. Hned vedle už si většina z nás představujeme prkénko, kde budeme při denním osvětlení pohodlně krájet. To jsou typické přednosti, které nám slibuje návrh kuchyně s oknem. Je ovšem nutné zachovat si od něj dostatečnou vzdálenost. Pravidlo dvakrát měř a jednou řež tady platí dvojnásob. Kdo si postaví vodovodní baterii těsně před okno, nikdy ho přes ni neotevře. Tak pozor na to!
2. Konvice, kávovary a roboty držte z dosahu vodního živlu
Drobné kuchyňské spotřebiče, které nemusí být součástí návrhu kuchyně, si obvykle kupujeme až dodatečně. Při plánování linky se na ně může tak trochu zapomínat, protože řešíme spíše velká vestavná elektrozařízení jako myčku, troubu, varnou desku a lednici s mrazákem. Už ve fázi vizualizace budoucího srdce domácnosti se ale vyplatí přemýšlet, kde si hodláme vařit čaj a kávu a kde bude šikovné postavit kuchyňského robota. Poblíž jejich potenciálního stanoviště je třeba pamatovat na dostatek zásuvek a na sucho. Varná konvice hned vedle dřezu totiž patří do kategorie životu nebezpečných nápadů.
3. Retro tip: Uvařte si čajík, jak to dělaly babičky
Z dobového zařízení dýchá elegance a staré dobré časy nám mohou během přípravy pokrmů připomínat též retro spotřebiče. Jestli vás nebaví moderní elektrické konvice, kupte si tu tradiční smaltovanou s takzvaným policajtem a postavte ji na plotnu. Jakmile v ní voda dosáhne bodu varu, zapíská na vás unikající pára.
Takováto bytelná konvice vám vydrží desetkrát déle než elektrická a vždy bude stát na bezpečném místě, kam patří a tím je varná deska. Smaltovaný design je přizpůsoben nejrůznějšímu vkusu. Například červený s bílými puntíky - to je prostě klasika, která neomrzí.
4. Troubu a plotýnky si přejte v návrhu kuchyně zvlášť
Pokud vám to prostor a členění místnosti dovoluje, rezignujte na tradiční sporák. Místo toho si pod digestoř nechte instalovat jen varnou desku. Troubu chtějte už během návrhu kuchyně zabudovanou do kuchyňského nábytku v pohodlné obslužné výšce. Tím vám odpadne ohýbání, až budete podlévat pečínku. Prosklenými dvířky ve výše položené troubě rovněž uvidíte přímo dovnitř a díky tomu už se vám žádný koláč nepřipálí.
5. Skříňky a šuplíky opatřete tlumiči soft close
Nemáte-li hluboko do kapsy, požádejte bytového architekta, aby při návrhu vaší kuchyně nešetřil na speciálním zavírání linky. Provedení pantů a dojezdů zvané soft close zabrání nechtěnému prásknutí dvířek, když vám vyklouznou z ruky. Stejně tak lze všechna šuplata včetně těch velkých vybavit touto technologií jemného dovírání. Šuplík pak ani nemusíte zavírat celý. Stačí do něj jemně drbnout rukou či kolenem a zavře se nehlučně sám.
To byl poslední fígl od českých architektů a designérů, kteří vymýšlí návrhy kuchyní. Nebojte se použít jejich know-how ve váš prospěch. Divili byste se, kolik lidí si v kuchyni nevyvětrá, protože jim v tom brání vodovodní kohoutek. Jiní si denně vaří “adrenalinový” čaj v permanentní kaluži vody. Buďte chytřejší a vsaďte na doporučení odborníků také při nákupu trouby a pantů ke kuchyňskému nábytku.