Vany vstupují do souboje se sprchovými kouty a velmi často soupeří o pozornost uživatelů pokaždé, když chybí centimetry. V prostorných koupelnách je však jejich pozice neotřesitelná. Staví na odiv efektní zevnějšek i kvalitní materiál.
03.08.2018 Připravila: Lenka Saulichová, Foto: archiv redakce
Pochopení rostoucího významu odpočinku se odráží i v oblibě van. A ne ledajakých! Stále častěji totiž upřednostňujeme líbivý design před praktičností. Máme potřebu nechat vyniknout jejich křivky a podléháme kouzlu moderních materiálů.
Hodně rádi si užíváme relaxaci vleže a k vanám se přikláníme také v případě, že jsou součástí rodiny děti nebo můžeme-li mít doma dvě i více koupelen. V mnoha ohledech už nelze na koupelnu nahlížet jen jako na jednu samostatnou místnost a rozhodně ji už nelze chápat jen jako prostor intimní hygieny těla.
Přináší stále propagovanější životní styl wellness, v jehož duchu je dnes koncipována. Překračuje hranice ve všech směrech a často je i boří. Lidé chtějí v duchu hygge žít příjemně, být šťastní a v pohodě. Pokud si to mohou dovolit, není tedy divu, že jsou ochotni za kvalitu zaplatit i milionové sumy.
EFEKTNÍ DESIGN I KVALITNÍ MATERIÁL
Atraktivního vzhledu se dostává spíše vanám určeným k osazení volně do prostoru – právě takto vynikne nejlépe jejich tvar, který může připomínat i umělecký artefakt, a v případě nevšedních kousků také jejich mimořádný materiál.
Například sklo, dřevo či kámen. Výjimkou už nejsou ani vany vytesané z jednoho kusu kamene. Značka Bette koketovala dokonce i s textilií. Pokud máte rádi experimenty a odvážné nápady, váš interiér vám díky nim nebude nikdy připadat nudný a neosobní. Hojně se však v koupelnách zabydlely vany akrylátové (zpravidla z materiálu Lucite, který může být obohacen třeba antibakteriální přísadou) a vany ocelové s vrstvou smaltu.
Kvalitní smaltované vany jsou velmi odolné, mohou se pyšnit dlouhou životností i třicetiletou zárukou. Vylepšení akrylátu přinesla technologie nástřiku skelného laminátu, která podpořila kreativitu tvůrců stejně jako lité hmoty, které tvoří směsi mletých minerálů a akrylátových pryskyřic.
Svoji pozici si vy dobyly i vany z kompozitních materiálů, které obsahují vyšší podíl pryskyřic. Tak se zrodily materiály Quaryl, Belatec, Marbex apod. Až donedávna se na trhu nejčastěji vyskytovaly vany ve tvaru klasického oválu. Dnes si zásluhou nových materiálů a také díky invenci designérů můžete pořídit vany rozličných tvarů.
JAK TO VIDÍ...
ZDENĚK TRŽIL, Duravit
Panuje všeobecně rozšířený názor, že muži nemají k vanám zrovna vřelý vztah a zpravidla v domácnosti preferují sprchový kout. Je to i váš postoj?
Patřím do skupiny mužů, kteří preferují ryzí sprchování. Dříve jsme měli vanu, ale nyní máme prostorný sprchový kout a je to přesně můj šálek kávy. Od koupele mne odrazuje regulovatelnost teploty vody. Zpravidla byla voda příliš horká nebo naopak zchladla až moc rychle. Sprchový kout v kombinaci s hlavovou sprchou u mne koupel plnohodnotně nahrazuje. Navíc napouštění vany a následná koupel je i časově náročnější.
Jakou vanu z hlediska materiálu považujete za nejlepší a proč?
Z vlastní zkušenosti mohu porovnat ocelovou a akrylátovou vanu. Oba materiály mají z mého hlediska svá pro a proti. Já osobně bych volil akrylát. Pocitově mi přijde příjemnější, dá se lépe udržovat – leštěním, broušením – a v případě poškození i lépe opravit. Navíc je váha akrylátové vany nižší, což je velké plus při transportu a instalaci. Výrazně se tím snižuje riziko poškození. Dále mi přijde akrylát i méně klouzavý.
Kterou vanou jste vybavil svoji domácnost?
Jak jsem zmiňoval, v současné době máme prostorný sprchový kout. Pokud bych si mohl vybrat, tak by to byla akrylátová vana s bezešvým panelem Vero Air. Zpracování a pevnost panelu je na vysoké úrovni a téměř identické jako u vestavné varianty. Bette posouvá hranice a ukazuje, jak lze zpracovat glazovanou titanovou ocel.