Přestože je v současnosti většina domácností vybavená myčkou, zůstává dřez stále jednou z nejpoužívanějších součástí kuchyně. V moderních interiérech má vedle ryze praktické funkce i úkol estetický. Proto jsou k mání stovky rozmanitě tvarovaných modelů zhotovených z tradičních i novodobých materiálů.
16.11.2016 Připravila: Libuše Lhotská, Foto: Foto archiv
Nestárnoucí nerez
Dřezy z nerezové oceli už dnes považujeme za klasiku. První kusy se začaly vyrábět ve třicátých letech minulého století a nabídly modernější alternativu k tehdy nejvíce používaným smaltovaným typům. Za největší výhodu se u nerezových dřezů považuje odolnost a téměř neomezená životnost.
Kromě vlhka dobře odolávají vysokým teplotám a díky pružnosti materiálu i mechanickému působení. To se ale týká jen kusů od renomovaných výrobců, kteří garantují použití kvalitní oceli a dostatečnou tloušťku plechu.
Vedle hladkého lesklého povrchu jsou v nabídce i matové, kartáčované nebo profilované s takzvanou mikrostrukturou nebo výraznější tkanou strukturou.
Kromě zajímavého vzhledu se těmito povrchovými úpravami podařilo odstranit hlavní nevýhodu lesklého provedení vyžadujícího pečlivější údržbu.
Barevný kompozit
Zajímavou možnost do výroby kuchyňských dřezů přinesly koncem minulého století kompozitní a granitové hmoty, které spojují výhody přírodních a umělých materiálů. Vyrábějí se z jemně mletých přírodních kamenů, barviv a akrylátového pojiva.
Jednotlivé materiály se liší podle použitých složek a poměru jejich zastoupení. Takzvané granitové hmoty obsahují přibližně 70 až 80 % kamene nebo křemenného písku a díky probarvení a struktuře připomínají přírodní kámen.
Renomovaní výrobci dřezů používají většinou materiál s vlastním komerčním označením, jako je například Fragranit (Franke), Cristadur (Schock) a další. Jiné jsou kompozitní materiály typu Corian obsahující více akrylátové pryskyřice, díky které jsou sice měkčí, ale lépe tvarovatelné.
Dřezy zhotovené z granitu a kompozitu jsou odolné, neporézní a snadno se udržují. Zajímavou výhodou je, že se tyto materiály používají i na zhotovení pracovních desek, takže mohou být dřezy jejich pevnou součástí.
Dobře upečené
Keramické dřezy stály dlouho na okraji zájmu. Původní robustnější typy se totiž hodily spíše do rustikálně zařízených interiérů a mezi uživateli panovaly obavy z možnosti snadného poškození.
Nové technologie však umožnily výrobu subtilnějších modelů, které se dobře hodí i do moderních a minimalisticky řešených interiérů. Jakkoli vnímáme tento materiál jako křehký, zdaleka není tak zranitelný. Keramický dřez například bez újmy přečká i pád těžšího kusu nádobí z výšky pracovní desky. Proto si výrobci mohou dovolit garanci na jeho odolnost a životnost, která je při rozumném zacházení prakticky nekonečná.
K benefitům, mezi něž patří beze sporu hladký neporézní glazovaný povrch zajišťující snadnou údržbu, stálobarevnost, odolnost vůči chemikáliím i vysokým teplotám (protože se keramika vypaluje při velmi vysoké teplotě, nepoškodí ji například ani potřísnění rozpáleným olejem), lze nyní připočítat i možnost barevného provedení a volby mezi lesklým a matným povrchem. Stejně jako u dřezů z ostatních materiálů se u keramiky vyplatí pořízení modelu od renomovaného výrobce.