Omezení daná malou rozlohou bytu jsou ve skutečnosti velkou příležitostí. Vybízejí totiž k chytrým a účelným řešením, a výsledkem tak nakonec může být lépe zařízený interiér, než kdybyste měli k dispozici zbytečně velkorysý prostor.
07.12.2018 Připravila: Jana Polomová, Foto: archiv redakce
KAREL MORÁVEK, designér ve společnosti Home Style, s. r. o.
Jaký byl nejmenší byt, ve kterém jste kdy bydlel a co vám tam nejvíce chybělo?
Měl jsem to štěstí, že zkušenost s velmi malými byty typu garsonka mě minula. Nejmenší byt, ve kterém jsem bydlel, měl dispozici 2+kk. Nejvíc mi tam chyběl balkon, který vnímám jako další místnost v bytě. Přestože vejít se do omezeného prostoru je výzva, tato zkušenost vás alespoň naučí mít jen věci potřebné k životu a neshromažďovat zbytečnosti.
Jak jste se vypořádal s jeho zařízením?
Jelikož šlo o dočasné řešení, nechtěli jsme investovat zbytečně mnoho peněz do něčeho, co v budoucnu nevyužijeme. Interiér jsme zařídili funkčně a důraz jsme kladli především na dostatek úložných prostor. Také jsme měli k dispozici malý sklep, který se ukázal jako velká výhoda. Jediným kvalitním kouskem nábytku byl jídelní stůl, který máme dodnes.
Máte nějaké tipy pro čtenáře, jak postupovat při vybavování malého bytu?
Určitě bych doporučil oslovit zkušeného designéra nebo architekta, který zajistí kvalitní a praktické řešení. V dnešní hektické době má jen málokdo dostatek času na to, aby se věnoval celkovému zařízení bytu, mj. také proto, že nabídka nábytku i doplňků je obrovská. Jedině odborník navrhne tu nejlepší variantu na míru daného interiéru a konkrétního člověka – každý z nás má jiné priority a právě tyto preference je nutné brát v úvahu.
WWW.HOMESTYLE.CZ
***
STANISLAV ŠESTÁK, spoluzakladatel společnosti Interiéry Šesták
Jaký byl nejmenší byt, ve kterém jste kdy bydlel a co vám tam nejvíce chybělo?
Bydlím celý život v bytě, který má rozlohu 90 m. Není tedy ani malý, ale ani velký, pokud v něm žijete s pětičlennou rodinou. Nejvíce mi zde chyběl pokoj, který by patřil jen dceři. Byl jsem nucen využít vysokých stropů a dětem vytvořit zajímavý dvoupatrový pokoj, ale bohužel na úkor denního světla, kterého nebylo dostatek v každém koutě místnosti.
Jak jste se vypořádal s jeho zařízením?
Snažil jsem se, aby zde nebylo nic, co by zároveň nebylo potřeba. Pokud mám k dispozici prostor, který nelze nafouknout, musím s tím počítat. Základem mého návrhu byla především funkčnost, ale také pohodlí a útulnost. Samozřejmostí byl důraz na detail každého prvku, který pak dodal smysl interiéru jako celku.
Máte nějaké tipy pro čtenáře, jak postupovat při vybavování malého bytu? Co by mělo být prioritou?
Určitě je dobré si na tuto činnost vyhradit potřebný čas. Nebránil bych se inspiracím na internetu nebo v časopisech. V případě, že bych cítil, že si sám nevím rady, nechal bych si poradit u odborníků.
WWW.CASAMODERNA.CZ
***
Ing. arch. OXANA ŠAFÁR TULEJOVÁ a Ing. arch. BORIS ŠAFÁR
Jaký byl nejmenší byt, ve kterém jste kdy bydleli a co Vám tam nejvíce chybělo?
40 m2. Dvoupokojový byt s vysokými stropy, které dělaly dojem, že byt je prostorově větší. :) Chyběl mi balkon nebo teráska, která by propojila byt s exteriérem a taky ten prostor trochu zvětšila. Byl to ale starý dům z 20. let 19. století, který měl jedinečnou atmosféru i polohu v rámci města, příjemný vnitroblok a v samotném bytě byla také klenba nebo fabiony.
Jak jste se vypořádali s jeho zařízením?
Zařízení bylo navržené na míru, měli jsme hodně vestavných úložných prostor, aby tam bylo co nejméně volně stojícího nábytku. Interiér tak působil vzdušně i díky své výšce 3,1 metru. Většina nábytku byla v odstínech bílé a šedé, ale použili jsme také barevně výraznější doplňky. Interiér byl zařízený převážně nábytkem od firmy Brik v kombinaci s truhlářskou výrobou.
Máte nějaké tipy pro čtenáře, jak postupovat při vybavování malého bytu? Co by mělo být prioritou?
Základem každého interiéru je dobře vyřešená dispozice poskytující dostatek úložných prostor. Ideální je ukrýt úložné prostory do dělících stěn, nik a některých kusů nábytku. Tak zůstane i v malém bytě místo na zajímavé solitéry, popř. možnost nechat ho volnější a opticky větší. Celý prostor je dobré propojit barevně a materiálově, každé řešení interiéru je ale individuální a je důležité vědět, jakým způsobem bude byt užíván a co se od něj očekává.
WWW.BRIK.CZ, WWW.MINIMALLSTUDIO.CZ