Někomu stačí čtyři hodiny spánku, pro jiné je minimem dvojnásobek. Co však není determinováno a co můžeme ovlivnit, je kvalita lůžka. Jen ta pravá postel si vás bude skutečně hýčkat.
10.12.2018 Připravila: Veronika Motyčková, Foto: archiv redakce
Nejčastějším nešvarem je nevyhovující a nevhodně umístěná postel a nedej bože, když se tyto dva faktory prolínají. S umístěním postele v ložnici to až tak složité není. Ideálním řešením je začít s jejím umístěním v místnosti a následně dorozmístit zbytek okolního zázemí.
Důležitý je pohodlný oboustranný přístup, vyvarovat se umístění pod oknem nebo naproti vstupním dveřím. Velkým přešlapem jsou nevhodné pozice nebo velikost skříní. U šatních skříní je vhodné promyslet, pro jaký typ oblečení a uskladnění dalších věcí má skutečně posloužit. Chce snad někdo z nás spát poblíž botníku či právě nošených bund a kabátů?
NEOBJEVUJEME AMERIKU
Ložnice by měla být méně o okolním nábytku a více o posteli jako takové. Právě ta je alfa omegou tohoto prostoru, a proto není úplně snadné vybrat si tak, aby sloužila dobře a po mnoho let. Neexistují žádné univerzální poučky, jak na její výběr. Obecným trendem jsou masivní postele a vyšší matrace, to už věděli naši prapředci v dávných dobách.
Ty sice vlivem zkušeností a poznatků v oblasti spánkové hygieny stále rostou, ale také měknou, což je druhý zásadní faktor. Těmito dvěma informacemi si pro správný výběr dozajista nevystačíme. Postele si zaslouží konzultaci s odborníkem a čas, který je potřeba v případě vhodného výběru investovat do nalezení nočního komfortu.
DŘEVO, NEBO LÁTKA?
Velmi důležité je rozhodnout se mezi dřevěným a čalouněným rámem. V prvním případě patří mezi nejkvalitnější a zároveň nejoblíbenější dubové dřevo, které je velice odolné, jeho životnost a přirozená stálost je umocněna jeho chemickým složením s velkým podílem tříslovin. Navíc dřevodekory obecně se stále drží na výsluní mezi trendy, které hýbou světem.
Čím je nábytek starší a s výraznější patinou, tím větší pozornost si získává. U čalouněných je třeba zhodnotit výhody čalounění látkou, a nebo kůží. Klíčové je najít odborníka, který těmto aspektům a textiliím rozumí. Co by rozhodně nemělo být zásadním kritériem, které by stálo při rozhodování na prvním místě, je cena, do které se právě materiál a provedení významně promítají.
ZELENÁ ČELŮM
Čelo postele nese hned několik funkcí, proto jsou tyto postele oblíbené. Kromě vymezení prostoru a dobrého izolantu chladu ode zdi vytváří pocit intimity a soukromí. Velmi často jsou čela také nositelem integrovaných nočních lamp, polic či nik pro odkládání a ty nejmodernější varianty nabízejí například také funkci dokovacích stanic, jsou vybavena různými USB výstupy a dalšími vychytávkami, které ocení především milovníci moderních technologií.
S rostoucím výčtem funkcionalit rostou přímo úměrně také čela – do výšky i do délky, díky tomu se stává postel dominantním solitérem a je jen otázkou, jaké zpracování bude to pravé a dokonale praktické a na jaký druh údržby se cítíme být motivovaní. Lapače prachu rozhodně nechceme!
TEXTIL HRAJE PRIM
Stejně důkladně je potřeba vybírat vnitřní vybavení postele – rošty a matrace. I v tomto případě je jistý velký vliv přírody. Přírodní materiály mají významné postavení a také si za ně musíme zaplatit, a to jak v případě „vnitřností“ matrací, tak i ložního prádla a tím to rozhodně nekončí.
Významnou roli v ložnici mají také okolní textilie jako například koberce, záclony či třeba závěsy. Tyto doplňky neslouží pouze na ozdobu, zajišťují nepostradatelnou regulaci světla a tepla. Navíc výrazně přispívají k dobré akustice a také tedy adekvátně k intimitě prostoru.
JAK TO VIDÍ...
MUDr. MÁRIA DUFINCOVÁ
Neuroložka Institutu spánkové medicíny INSPAMED
Jak velkou roli sehrává v kvalitě spánku zázemí ložnice?
Ve spánku setrváváme třetinu života, proto právě zařízení ložnice bychom měli věnovat náležitou pozornost. Měla by to být samostatná, k tomuto účelu pečlivě vybavená místnost, která bude podléhat pravidelnému intenzivnímu větrání a úklidu.
Co do ložnice tzv. nepatří? Co může být strašákem kvalitní spánkové hygieny?
Existují ověřená doporučení spánkové hygieny, díky kterým může kvalita spánku citelně vzrůst. V ložnici je ideální minimalizovat hluk a světlo (bezpečné je žluté, lépe červené) a zajistit vhodnou teplotu (18–20 °C) i vlhkost vzduchu (40–50 %). Je důležité, abychom se nevystavovali modrému světlu monitorů počítačů, tabletů, mobilních telefonů, a to už 1–2 hodiny před spánkem. Jednoznačně bych doporučovala odstranit z ložnice TV. Melatonin, hormon podporující spánek, je tvořen za tmy a modré světlo, které je po setmění pro nás nepřirozené, jeho tvorbu tlumí. Snížením tvorby melatoninu si můžeme vypěstovat nespavost a bránit regeneraci organismu.
Lze definovat barvy vyloženě vhodné do ložnice?
Barevná kompozice v ložnici také působí na naše smysly při usínání. Obecně platí, že zatímco nás teplé barvy dynamizují a probouzejí, naopak studené barvy nás uklidňují a tlumí. Pro výběr barvy zdí ložnice a povlečení jsou přijatelnější barvy zemité a studené – modrá, zelená, bílá... V ložnici je lepší vyhnout se velkým červeným a oranžovým plochám.
Co říkáte na rostliny v ložnici?
Při výběru zeleně do ložnice volte raději rostliny s hladkými listy, bez aromatu a pylu. Z rostlin, které jsou vítané pro svou výjimečnou schopnost produkovat kyslík i během noci a zbavují vzduch škodlivin, zmíním alespoň tchýnin jazyk, aloe vera a zelenec. Rizikem může být vlhká zemina jako zdroj množících se mikroorganismů. Sušené květiny – jakožto lapače prachu – rovněž do ložnice nepatří.
Jaké zkušenosti máte v ložnici s tak oblíbenou aromaterapií?
V zásadě nejsem proti, jen je důležité správně vybrat. Příjemnou atmosféru při usínání nám můžou dotvořit aromatické difuzéry nebo svíčky. Lepší je volit svíčky z přírodních materiálů, které do ovzduší neuvolňují nevítané chemické látky, a musí být zabezpečena dostatečná cirkulace vzduchu pro přísun spotřebovaného kyslíku. Rozhodně bych jejich použití nedoporučovala denně a využila je jen k výjimečným příležitostem.
Máte nějaké vámi osvědčené pravidlo pro lepší spánek?
Při zařizování ložnice je na místě jednoduché pravidlo – za práh ložnice a do postele bychom neměli vnášet nic, co nesouvisí se spánkem a pohlavním životem. Místo pro spánek by v nás mělo navozovat pocit bezpečí a pohody.
WWW.SPANKOVAPORADNA.CZ