Čím menší máte koupelnu, tím víc se vám vyplatí investovat do doplňků, které ji o živí a zároveň v ní budou plnit několik funkcí současně. K těm patří rozhodně i topné žebříky.
Topný žebřík koupelnu proteplí, zabrání vzniku plísní ve vlhkém prostředí, usuší ručníky a v neposlední řadě může být neotřelým designovým prvkem, který dodá místnosti styl. A že je z čeho vybírat! Výrobci a designéři experimentují s materiály, povrchovými úpravami, tvary i barvami žebříků a v poslední době k nim přidávají další a další funkce. Ať už se vám líbí klasické „trubky“ nebo dáváte přednost geometrickým tvarům, můžete volit z celé řady přidaných schopností, kterými jsou současná otopná tělesa obdařena.
Od placek po lego
Vyznáváteli minimalistické tvary a linie, můžete vybírat z jednoduchých panelů rozličných tvarů, mezi nimiž najdete i modely se zrcadlovým povrchem, s integrovaným osvětlením a s držáky na ručníky, které mohou být buď zavěšené na panelu, nebo „vysoustruhované“ přímo do těla radiátoru. Protože se otopná tělesa vyrábějí z dobře tvarovatelných materiálů, jako je hliník nebo ocel, najdete i varianty s integrovanými odkládacími plochami, které jsou vhodné do malých koupelen.
Na výkonu záleží
Vedle vzhledu nezapomeňte ani na správné parametry otopného tělesa. Hledáteli do koupelny jen vysoušeč ručníků, vystačíte si s méně výkonným modelem. Pokud chcete, aby topný žebřík byl hlavním zdrojem tepla v koupelně, propočítejte si, zda výkon vybraného typu stačí na vyhřátí celé koupelny. Obecně platí, že na 1 m3 místnosti je třeba tepelný výkon 50–100 W.
Jak topit?
Zvažte také způsob připojení žebříku ke zdroji. Elektrický žebřík je uzavřený, naplněný vodou či nemrznoucí kapalinou a má v sobě zabudovanou topnou tyč, která po připojení do zásuvky či napevno do elektrické sítě celé těleso zahřívá. Topná tyč je vybavena termostatem, který umožňuje snadno regulovat teplotu v místnosti (časovým naprogramováním nebo ručně). Teplovodní těleso vyžaduje napojení na stávající otopnou soustavu v domě či bytě. To v praxi znamená, že jej můžete využívat jen v topné sezoně.
Proto existují i varianty kombinované, které jsou napojené na otopnou soustavu a zároveň umožňují zapojení do zásuvky. Specifickou kategorii tvoří tzv. sálavé panely, jejichž princip je založen na vyzařování infračervených vln čili energie, kterou vydává i slunce nebo lidské tělo. Sálavé panely na rozdíl od klasických radiátorů a topných žebříků neohřívají vzduch, ale jen předměty a dostupné plochy koupelny. Díky tomu významně snižují spotřebu energie a jsou skvělou volbou pro astmatiky a alergiky.
Zdroj: Můj dům