29.10.2021
Komerční sdělení
Klimatizace máme nejčastěji spojené s ochlazováním domácnosti v horkých letních dnech. To ovšem není jediné využití klimatizačních jednotek – moderní přístroje mají funkcí mnohem více.
Svým uživatelům dnes klimatizace nabízejí kromě ochlazování prostor i možnost vytápění nebo dezinfekce a čištění vzduchu. Moderní klimatizace jsou navíc vybavené Wi-Fi, nabízí snadné propojení s vaší chytrou domácností a navíc s nimi ušetříte náklady na chlazení i vytápění.
Chlazení klimatizací je drahé – zbořme tento mýtus
Když se řekne klimatizace, mnohým se vybaví přechlazené obchodní centrum, kinosál a společné kanceláře. Přechod do venkovního horka pak pro spoustu lidí znamená nepříjemné nachlazení a bolesti hlavy.
To však platí pouze v případě, že klimatizaci používáte špatně. Teplota v klimatizované místnosti by měla být maximálně o 5 stupňů Celsia nižší než ta venkovní. Optimální teplota na práci je pak mezi 21 až 23 stupni, na spaní potom o 2 stupně méně. Díky tomu zabráníte přechlazení místnosti a nepříjemným přechodům z chladu do tepla.
Rozlučme se také s mýtem předraženého chlazení vzduchu. Provoz dnešních moderních klimatizací je až o polovinu levnější než před deseti lety – při využití moderních multisplitových jednotek dokonce i více. Sestava více vnitřních jednotek efektivně rozvádí vzduch a šetří vaše peníze.
V létě chladí, v zimě hřeje
Stále více se rozmáhá trend topení klimatizací. Speciálně uzpůsobené jednotky fungují jako tepelné čerpadlo vzduch-vzduch a vhánějí teplo do místnosti. Běžná jednotka za 60 tisíc přitom vytopí průměrně velký byt.
Topení klimatizací nejvíce oceníte při přechodném období na jaře a na podzim. V těchto měsících ušetříte až 40 % nákladů na topení. V zimě pak klimatizace perfektně doplní elektrické podlahové topení nebo klasické tepelné čerpadlo.
Čím dál více lidí využívá topení klimatizací i na chalupách. V létě s nimi příjemně osvěžíte vzduch a v zimě si s nimi zatopíte. To vše bezpečně bez využití otevřeného ohně a plynu.
Čistý vzduch bez bakterií a prachu
S hlavními funkcemi klimatizací jsme se již seznámili, pak jsou tu ale ještě ty vedlejší. Mezi ně patří i čištění a dezinfekce vzduchu. Doba zanesených filtrů a nezdravého vzduchu je již za námi. Moderní klimatizace jdou lidem trpící dýchacími problémy vstříc.
Klimatizace pro čištění vzduchu využívají dva typy filtrace:
1. Aktivní filtrace – tento typ filtru přímo čistí vzduch a je napojený na klimatizaci. Do této kategorie patří plazmový filtr a ionizátor vzduchu. Klimatizace s tímto typem filtrace jsou dražší a zvyšuje se i jejich energetická náročnost.
2. Pasivní filtrace – jedná se o mechanická zařízení v podobě jemných filtrů. Ty vyžadují pravidelnou údržbu a výměnu. Jablečné (kateichové), prachové a dezodorační filtry na rozdíl od těch aktivních najdete i v základních modelech klimatizací.
Z kanceláří do rodinných domů
Klimatizace se pomalu přesouvají z komerčních prostorů do rodinných domů. V létě s nimi vytvoříte příjemný chládek a vyhnete se venkovním horkům. Na jaře a na podzim s nimi ohřejete zkřehlé ruce a nohy – vytápění klimatizací funguje ihned a stačí vám jedno zmáčknutí tlačítka na ovládání.
Zařízení si prošla ale i velkou cestou v oblasti čištění vzduchu. Současné klimatizační jednotky nabízejí i samočištění a vysoušení výparníku. Právě v tomto místě se zachytává nejvíce vlhkosti a stává se líhní pro bakterie a plísně – ventilátor umístěný v jednotce ale po vypnutí přístroje vysouší vysráženou vlhkost a zabraňuje jejich tvorbě a množení.