Uvažujete-li o umyvadlu jako o technické nádobě, do níž se „jen“ přivádí voda, okamžitě zapomeňte. Na letošním světovém veletrhu ISH v německém Frankfurtu proměnili výrobci a designéři sanitu v hotové objekty touhy, kterých nešlo se nedotknout.
23.06.2017 Připravila: Anna Martinková, Foto: archiv redakce
KRÁSA ZAČÍNÁ U MATERIÁLU
Základním východiskem pro nové vizuální efekty i haptické požitky spojené s umyvadly je práce s materiály. Na první příčce žebříčku těch nejpoužívanějších a nejoblíbenějších je stále keramika, kterou však výrobci v zájmu větší odolnosti, hygieničnosti, ale i variability zpracování dále inovují. Švýcarská značka Laufen představila před několika lety tzv. SaphirKeramik, s výrobcem Duravit je spojená inovativní keramika DuraCeram a k výrobě sanity Villeroy & Boch se používá TitanCeram.
Jejich společným jmenovatelem je směs přírodních surovin, jako jsou kaolin, jíl, křemen, živec, obohacená o prvky jako korund či oxid titaničitý, které zajišťují vysokou pevnost a tvrdost keramiky. Tyto vlastnosti otevřely dveře designům, které byly do té doby kvůli přirozené robustnosti keramiky technicky neproveditelné. Umyvadla, která mají rok od roku tenčí a zdánlivě subtilnější stěny (1 až 3 mm), jsou přímo filigránsky řemeslně zpracovaná, což krásně vyniká jak v případě umyvadlových misek na desku, tak v případě zápustných umyvadel, které dokonale splývají se svým pláštěm tvořeným umyvadlovou skříňkou. Ačkoli současné modely působí křehce jako ledové sochy, nemusíte se o jejich životnost bát. Inovovaná keramika je vystavována náročným zatěžkávacím zkouškám, včetně dopadajících těžkých hrnců.
INDIVIDUALITA V POVRCHU
Dalším experimentálním polem jsou barvy, které byly v posledních dvou letech opět uznány jako důležitý nástroj sloužící individualizaci prostředí koupelny. Tento trend odstartovala v loňském roce značka Villeroy & Boch s barevným konceptem designérky Gesy Hansenové inspirovaným obrazy Paříže v průběhu čtvera ročních období. Na její něžnou ženskou estetiku letos navázala kolekcí Luv pro značku Duravit dánská designérka Cecilie Manz, která doplnila koupelnové prvky v severském stylu umyvadly na desku s matnou či lesklou glazurou v jemných odstínech bílé, šedé a pískově béžové.
S elegancí kovových odlesků si pohrává nový smaltovaný povrch Metallic Dark Iron, který německý výrobce Alape vyvinul pro svá umyvadla z ušlechtilé oceli. Barevným experimentem z jiného soudku je kolekce BetteLux Oval Couture tvořená samostatně stojícími vanami a solitérními umyvadly ze smaltované titanové oceli opláštěné speciální tkanou textilií od JAB Anstoetz. Netradiční spojení sanity a textilu doplňují decentní neutrální tóny, jako je slonová kost, béžová, antracitová nebo šedý mramor.
STARONOVÁ SPOJENÍ
Trend propojování koupelny s ložnicí ovlivnil zásadním způsobem podobu současných umyvadel, jejichž tvary bychom mohli rozdělit na tři obecnější skupiny: organické, geometrické a archetypální. Archetypálními máme na mysli ta, která tvarově vycházejí ze džbánů, koryt či věder, která se dříve používala při každodenní hygieně.
Organické tvary vycházejí ze sledování přirozeného koloběhu vody a napodobování fascinujících procesů, na nichž se v přírodě podílí. Geometrické tvary se svou příznačnou strohostí a jasnými liniemi nechávají naplno vyznít přirozenou krásu vody, kterou nechtějí rušit žádnými zbytečnými prvky. V souladu s čistým designem těchto umyvadel se minimalizují nebo úplně mizí přepady a odtoky se skrývají pod keramické zátky materiálově i barevně sladěné v jeden kompaktní celek.
ZAVĚSIT, POLOŽIT, POSTAVIT
Aktuálně největší boom zažívají umyvadla určená k položení na desku. Nejsou příliš svázaná prostorem, resp. rozměry koupelnového nábytku, a díky kompaktním tvarům se dají s úspěchem aplikovat i v té nejmenší koupelně. S tím, jak koupelny rostou a organicky prorůstají do obytných částí interiéru, však designéři stále raději pracují s modely, které jsou rozměrově náročnější a které i ke svému estetickému vyznění potřebují dostatek prostoru - se solitérními kusy, které mohou mít podobu kompaktních monolitů nebo mycích a konzolových stolků.
Jedním příkladem za všechny je nový koncept Grid, který pro značku Kaldewei navrhli designéři Werner Aisslinger a Tina Bunyaprasitová. Tento designový koncept stojí na principu mřížové sruktury obepínající volně stojící vanu a umyvadlo tak, že vyvolávají zdání, jako by levitovaly v prostoru.