Dřevo opticky zateplí prostředí a vtiskne mu příjemnou domáckou atmosféru. Moderní jídelní stoly a židle mají subtilnější formy, které působí odlehčeně, více se používají světlé a bělené odstíny. Stoly mají tenčí desky a strukturu jejich povrchu podtrhuje úprava napuštěním olejem nebo voskem.
26.12.2018 Připravila: Libuše Lhotská, Foto: archiv redakce
Měkké světlo
Důležitou součástí jídelního stolu je osvětlení, které nejčastěji zajišťuje závěsná lampa. Jídelnu laděnou do přírodních tónů vhodně doplní svítidlo zhotovené z nějakého přírodního materiálu, jako je například dýha nebo dřevité vlákno. Díky LED žárovkám, které se nezahřívají, je provoz těchto lamp bezpečný.
Nové formy
Klasické dřevěné stoly se silnou deskou a rovnoběžně postavenými masivními nohami nahrazují subtilnější i atypické konstrukce. Vedle tradičního pravoúhlého řešení jsou v nabídce i typy s různě nakloněnými a situovanými nohami. Zajímavé možnosti tvarování nabízí technologie ohýbání dřeva.
Dokonale (pr)ohnutá
Textura dřeva dělá z každé židle originál. Konečný vzhled ovlivní i technologický postup výroby a podíl ruční práce. Dokonalou vizitkou řemeslného umu jsou židle z ohýbaného dřeva. Nejvhodnějším materiálem na ruční ohýbání kulatiny je bukové dřevo. Tvarování sedáku a opěrky se provádí pomocí moderních technologií. Výsledek doladí konečná úprava mořením, lakováním nebo napuštěním olejem.
***
Jan Juza, TON
Stoly z masivu asi nikdy z módy nevyjdou a vždy potěší přirozenou kresbou dřeva, kterou ještě umocní konečná úprava olejem, a nikoli lakem, jak bývalo dříve zvykem. Napuštění olejem navíc umožňuje při dotyku lépe vnímat i strukturu tohoto materiálu. Pokud zvolíte tuto variantu úpravy, můžete sami s pomocí vhodné sady na údržbu opravit drobné rýhy či škrábance. Olejovaný stůl potřebuje zhruba jednou za půl roku impregnaci. Skvrny odstraňujte co nejdříve a určitě nepoužívejte saponát.