Kuchyňské pracovní desky by měly být kvalitně zpracované a vyrobené tak, aby vydržely co nejdéle. Při jejich výběru by se měl klást důraz na jejich funkčnost, odolnost proti opotřebení i mechanickému poškození a samozřejmě svou roli hraje i vzhled.
Při výběru pracovní desky je tedy vždy nutné zohlednit několik parametrů. Jak se v nich ale vyznat a jaká kritéria při výběru vyzdvihnout? Zeptali jsme designéra Lukáše Horáka (Schmidt).
V současné době je možné vybírat z celé řady materiálů – od pracovní desky z masivního dřeva, kamenné, polymerové (umělý kámen), skleněné až po MDF desky s laminátovým povrchem.
MDF deska
Mezi nejpopulárnější povrchy patří právě pracovní deska MDF s laminátovým povrchem. Tento materiál dobře odolává v kuchyni běžně používaným chemikáliím (ocet, olej, přírodní kyseliny apod.) Na druhou stranu ale tato pracovní deska špatně snáší byť i krátkodobé položení rozpáleného hrnce na svůj povrch. Laminát by totiž nemusel vydržet takový nápor tepla. Také jí může ublížit nešetrné zacházení s nožem – ostrá čepel velice snadno poškrábe a tím poruší laminátový povrch, kam se následně může dostat vlhkost a posléze nabobtnat.
Tato pracovní deska však patří mezi ty nejlevnější, tím pádem není problém ji při opotřebení či poškození častěji vyměnit.
Přírodní kámen
Nejpoužívanějším materiálem na pracovní desku je žula, která má velkou odolnost proti vsakování olejů či kyselých látek do struktury materiálu. Kamenné pracovní desky se také mohou lišit povrchem, a to leštěným nebo matovým. Leštěné povrchy jsou odolnější než různé patinové úpravy, avšak zanechávají se na nich snadno otisky. Matové jsou zase snadněji udržovatelné a žádné otisky na nich určitě nenajdete. Nevýhodou přírodního kamene je ale chlad, který může někomu vadit na dotek.
Umělý kámen – polymer
Stále častěji se na českém trhu objevuje umělý kámen, tzv. polymer. Jde o směs přírodních minerálů, pigmentů a akrylového polymeru. Jako přírodní materiál se užívá bauxit nebo hliníková hornina. Pryskyřice, užívaná jako pojivo, obohacuje kámen o schopnost tvarování teplem. Nižší tvrdost materiálu přináší výhodu při výrobě, a to snížené náklady na stroje. Avšak jelikož je to měkčí materiál, snadno se poškrábe. Dále není vhodné na tento povrch pokládat rozpálené hrnce a pánve. Na trhu mezi polymerní kameny patří například Corian, Varicor, Coralit, Staron, Solid Stone a další.
Technistone
Je umělý kámen, který tvoří jakostní přírodní suroviny, zrcadlové a skleněné granuláty, malé množství barevných pigmentů a kvalitní polyesterové pryskyřice. Technistone je díky kvalitnějšímu pojivu na rozdíl od ostatních umělých kamenů odolnější a ve srovnání s přírodními kameny vykazuje stejné, v některých parametrech dokonce lepší vlastnosti. Nevýhodou, stejně jako u přírodního kamene, je chlad, který může někomu vadit.
Dřevo – masiv (tzv. spárovka)
Dřevěný materiál jako takový má schopnost příjemně místnost zateplit, to je i jeden z hlavních důvodů, proč se z něj stále vyrábí pracovní desky. Spárovku tvoří dřevěné špalíky, které jsou podélně slepené speciálním zdravotně nezávadným lepidlem. Aby dřevo splňovalo přísné požadavky pro dobré pracovní desky, musí mít kvalitní povrchovou úpravu zajišťující nenasákavost. Proto je nutné ji v pravidelných intervalech impregnovat speciálními oleji.
Sklo
Především je nutno dodat, že sklo je moderní materiál, který je prověřen časem a patří k nejvíce používaným materiálům v bydlení. Sklo je 100 % neporézní, hygienicky nezávadné a díky tomu na něm můžete podle libosti krájet jakoukoliv zeleninu, ovoce i maso. Avšak, i když je sklo tvrzené, může se při špatné manipulaci na hranách odštípnout. Naopak je ale odolné vůči škrábancům a vysokým teplotám.
Nerez plech
Nerezové plechy se používají spíše v profesionálních provozech, jako jsou restaurace, kde je potřeba udržovat důslednou hygienu. Samozřejmě je ale možné si tento povrch zvolit i do domácí kuchyně. Tento materiál je poměrně odolný na mechanické poškození, snese i hrubší zacházení, má vysokou odolnost vůči vodě a teplotě. Velkou výhodou je již zmíněné snadné udržování hygieny. Nevýhodou ale může být zvýšená potřeba leštění, protože na plechu se snadno dělají nevzhledné šmouhy.
foto: studio Schmidt