Dětský pokoj je jakýmsi královstvím plným barev, snů a fantazie, ve kterém se odráží dětský svět. A tak už od útlého věku bychom my dospělí měli pochopit dětskou duši a s ohledem na věk vybavit místnost tak, aby si dítě mělo kde hrát, cvičit, učit se i relaxovat a hlavně zdravě spát.
07.09.2018 Připravila: redakce , Foto: archiv redakce
Začněme ale popořádku...Narození miminka je očekávanou a milou událostí, a tak zařizování dětského pokoje je pro rodiče vždy určitou výzvou, ale zároveň i radostí. Důležitým faktorem pro zařizování je dostatek času a také dostatek informací. Rodiče by měli o dětském pokoji přemýšlet s předstihem. Ať už je děťátko v prvních měsících s nimi v ložnici či má svůj vlastní pokoj, je třeba uspořádání věnovat velkou pozornost. V každém případě je důležitá praktičnost a bezpečnost.
Pravidla
Dětský pokoj by měl být nejen hezký a barevný, ale především funkční a bezpečný. Dopřejte svému miminku prostředí, ve kterém se bude moci rozvíjet každým dnem. Jak miminko roste, jeho potřeby se mění. Ideálním řešením je, pokud vybavení pokojíčku roste s děťátkem. Kolem dvou let děti mění postýlku za „první velkou". Tento přesun je pro dítě zásadní změnou.
Správná výška postele je jedním ze základních kritérií. Postýlka by měla být nízko položená, dobře přístupná. Stříšky a jiné doplňky navodí příjemnou a útulnou atmosféru. Postýlka by neměla být hned u dveří ani u okna, ale nejlépe u stěny, případně v rohu místnosti, kde je jakési bezpečí. Nejjednodušším řešením je dodatečné vybavení nábytku kolečky s aretací, případně tzv. kluzáky. Dětskou židličku i s batoletem pak můžeme pohodlně převážet stejně jako postýlku s funkcí kolébky.
Vhodné místečko
Důležitou věcí v dětském pokoji je přebalovací pult zpravidla zabudovaný do skříněk nebo je součástí samostatných sestav. Místo pro hračky poskytují kapsáře, jednoduché komody a plastové boxy. Dětské touhy a potřeby se s věkem mění, a tak volte systémy s mobilními kusy nábytku, které umožňují variabilní uspořádání. Nábytek by měl mít oblé hrany. Pokud to dispozice bytu umožňuje, zvolte pro dětský pokoj klidnou místnost, kam nedolehne hluk z ulice.
Motivy
V dětském pokoji by kromě základního vybavení měly být doplňky, které podpoří dětskou fantazii. Lampiony, sedátka, textilie s barevnými motivy a hračky včetně látkové tapety umocňují vzhled místnosti a provokují dětské smysly. Jednobarevná plocha v kontrastu s živými dětskými vzory navozuje příjemné zklidnění.
Jak být v předstihu?
-
Plánování pokoje 3 až 4 měsíce před porodem je ideální.
-
Využijte pomoci odborníků.
-
Vybavení pokoje by mělo růst s dítětem a mít schopnost adaptovat se jeho aktuálním potřebám po celou dobu vývoje.
-
Myslete i na své pohodlí.
-
Nebojte se barev! Vám se třeba černo-bílé vybavení líbí, dítě však ocení něco jiného.