Při výběru osvětlení do koupelny se kromě osobní potřeby a individuálního vkusu musíme řídit také všeobecnými normami zajišťujícími bezpečnost. Mnozí architekti a designéři jsou naštěstí dost kreativní na to, aby i nudnou povinnost dokázali proměnit v nenucenou zábavu.
22.08.2018 Připravila: Jana Polomová, Foto: archiv redakce
Koupelnová svítidla byla dlouho synonymem kla sických koulí nebo krychlí přisazených ke stropu a stěně, které svou základní funkci sice plnily dostatečně, ale jako dekorativní objekty zaostávaly za daleko odvážnějšími interiérovými svítidly. Pojetí koupelny jako místnosti sloužící bezvýhradně pro nutnou očistu se však od té doby posunulo.
Dnes je vnímána také jako místo odpočinku a plnohodnotná součást interiéru, na který díky současným technologiím a materiálům konečně navazuje také svou estetikou. Nábytek je zde na první pohled snadno zaměnitelný za sestavy, které vybíráme do obývacích pokojů, výpřibližně jimkou nejsou ani tkané koberce nebo doplňky v podobě dřevěných židlí a stojacích lamp. Při jejich výběru však musíme zohlednit prostorové možnosti.
Velká koupelna se samostatným oknem nebo důmyslným odvětráváním umožní použít i nábytek a doplňky běžně užívané v hlavním obytném prostoru a díky tomu, že architekti jich v posledních letech realizují stále více, začíná být běžné také využití osvětlení bez speciální ochrany. To samé platí pro koupelny, které jsou přímou součástí ložnice. I v těchto případech je však lepší vybírat konstrukce z plastu, skla nebo kovu s dostatečnou povrchovou úpravou a zvolit spíše LED zdroj.
BEZPEČNÁ VZDÁLENOST
V malé koupelně bez okna se pára hůře rozptyluje, déle se tu drží vlhkost a bez speciálních materiálů nebo alespoň důkladné impregnace nábytku a podlahy se neobejdeme. Stejně tak u osvětlení je nezbytné držet se bezpečnostních doporučení a zvolit svítidla s dostatečnou ochranou. Ta je udávána hodnotou IP skládající se ze dvou číslic. První značí ochranu před proniknutím pevných částic a druhá odolnost proti vodě.
Vnitřní prostor vany nebo sprchového koutu musí mít stupeň ochrany alespoň IP67, v těsné blízkosti vany nebo sprchy (vzdálenost do 0,6 m délky a nad 2,25 výšky) je vhodné umístění světla s IP44. Dále od zdroje vody se omezení snižuje, ale kvůli kondenzaci vodních par zvolte nejméně IP21. Kromě centrálního osvětlení v podobě přisazeného nebo závěsného svítidla, které slouží k základní orientaci v místnosti, nezapomeňte na přímé osvětlení prostoru před zrcadlem – to by mělo být ostré, ale nesmí směřovat do očí.
Atmosféru dotvoří nástěnná svítidla, nejlépe když jich použijete hned několik. A pokud si to můžete dovolit, do rohu klidně postavte výraznou lampu, třeba vás naučí číst si v koupelně.