V letním období, kdy by se přehřátý vzduch v domě dal doslova krájet, nezbývá než nasadit vhodnou techniku v podobě různých typů klimatizačních jednotek nebo ventilátorů. Můžete si vybrat mezi nastálo zabudovanými, nebo přenosnými přístroji, poradíme vám jak.
25.07.2018 Adam Krejčík, Foto: archiv redakce
PODLE ČEHO VYBÍRAT
Při výběru klimatizace si nejdříve položte otázku, co od klimatizace očekáváte. Jak často a kde ji budete používat. Nelze obecně odpovědět, která klimatizace je nejlepší. Vždy záleží na potřebách a preferencích uživatele. Začněte tím nejzřetelnějším rozdílem, a to rozdělením na mobilní a stacionární jednotky. Pokud uvažujete o pořízení klimatizace do celoročně či pravidelně užívaného obydlí, zaměřte se na stacionární jednotky. Tyto pevně zabudované jednotky najdete opět v několika provedeních.
Kompaktní řešení představují okenní klimatizace (parapetové), které jsou zabudovány přímo do okna a hodí se například do bytů ve starší zástavbě, kde není prostor pro umístění jednotek typu split. Split(ové) klimatizace pak nabízejí asi největší variabilitu z hlediska výkonu a funkcí. Jde o systém složený z vnitřní jednotky (výparník) a vnější jednotky (kompresor/výměník). Na jednu vnější jednotku lze připojit několik vnitřních jednotek (např. v každé místnosti jednu), kdy toto řešení nazýváme multi-split. Podle umístění vnitřní jednotky pak hovoříme o modelu klimatizace nástěnné, kazetové, kanálové či podstropní. Tyto jednotky představují z hlediska pořizovacích nákladů řešení dražší, které je ovšem vyváženo nejenom rychlejší cenovou návratností při úspoře energií, ale hlavně vysokým uživatelským komfortem.
MOBILNÍ KLIMATIZACE
Mobilní jednotky jsou flexibilní a můžeme je volně přesouvat z místnosti do místnosti. Teplo z jednotky je však nutné odvádět ohebnou hadicí skrz okno. Můžete se například setkat i s využitím dvířek pro psa nebo prostým pootevřením dveří – zvláště v celoročně nevyužívaných stavbách, jako jsou víkendové chaty, kde jsou tyto jednotky hojně využívány, se fantazii, kam vyvést hadici, meze nekladou. Tyto jednotky jsou ale vzhledem ke své spotřebě a vyšší hlučnosti, než jakými disponují stacionární systémy, vhodné pro občasné používání tam, kde ekonomicky nedává smysl realizovat stacionární řešení.
OCHLAZOVAČE
Na první pohled může být snadné zaměnit ochlazovač vzduchu za mobilní klimatizaci, ochlazovače se ale od klimatizací zásadním způsobem liší. Klimatizace používá chladivo (většinou plyn uzavřený v kovových trubkách), kdežto ochlazovač vzduchu používá vodu nebo led. Výhodou ochlazovače vzduchu je nižší hlučnost, nižší spotřeba i nižší pořizovací cena. Ochlazovač má v sobě zabudovaný ventilátor s lamelami, takže je prudký proud vzduchu rozptylován do více směrů. To pro někoho může být výhoda (ventilace je méně agresivní, bez průvanu), pro někoho ale nevýhoda (ventilace je pomalejší).
VENTILÁTORY
V nabídce pokojových ventilátorů si můžete vybrat mezi stropními, nástěnnými, stolními či stojanovými modely. Údržba ventilátorů je velmi snadná a zásady bezpečnosti velice jednoduché. Moderní modely mají již před rotujícími lopatkami mřížku, která brání možným úrazům, a tak již zbývá jen stát dostatečně daleko od přístroje. Pro efektivní využití je důležité ventilátor správně nasměrovat. Aby se z vašeho domova nestala větrná hůrka, je nutné také vhodně nastavit ideální proud vzduchu, pro noční provoz by vás měla zajímat hlučnost konkrétního modelu.
Zdroj: Bydlení