Je produktivita skutečně to nejvíc, co očekáváme od domácí kanceláře? Nebo jde i o potěšení z dobře řešeného pracovního místa v domácím zázemí? Zaměřte se na harmonii prostoru – jen tam, kde se dobře cítíte, dokážete vytvářet pracovní hodnoty.
06.12.2017 Připravila: Veronika Motyčková, Foto: archiv redakce
Je-li vaším úkolem být kreativní a vymýšlet nové věci, vytvořte si pracovní prostor spíš vzdušnější, větší a světlejší. Jste-li orientováni na detail, využívejte pro svou práci spíš analytické myšlení, funguje taktika tmavší a menší místnosti s důrazem na systém a pořádek. Nejde o úzus, je to léty prověřené, nepsané pravidlo, obzvlášť pokud pracujete s energiemi.
RADOST A ZÁBAVA…
Taková by měla být práce z domova v ideálním případě. Ne vždy se to podaří, ale podmínky směřující k radosti v domácím prostředí není složité vytvořit. Začněte šikovným pracovním stolem s chytrým a praktickým řešením zásuvek či jiných alternativ úložných prostorů. Velmi zásadní je výběr sedacího vybavení a samozřejmě klaďte důraz na perfektní osvětlení.
HEZKY POPOŘADĚ
Při výběru stolu se zajímejte především o správnou výšku, šířku a hloubku pracovní plochy, na ní by mělo po rozložení všech pracovních nástrojů zůstat místo pro pohodlné opření rukou. Vybírejte stůl s pevnou konstrukcí. V případě mobilního stolu by měly být standardní součástí kanálky pro vedení kabelů.
Židle sloužící k dlouhému sezení by měla disponovat oporou pro paže, záda i krk. Díky tomu zabráníte statickému zatížení trupu a únavě zádového svalstva. Sledujte také typ vyztužení a čalounění. Pracovní židle se často vyrábějí z kvalitních pěnových materiálů, které umí tzv. vrátit energii podobně jako třeba podrážky věhlasných tenisek. Výběr čalounění záleží na vkusu a stylu okolního vybavení. Kůže v pracovně dodá stejně jako v okolním interiéru pocit luxusu, má styl a snadno se udržuje. Důležité však je, aby byl materiál prodyšný.
BUDIŽ SVĚTLO
Abyste předešli bolesti hlavy či pálení očí, zaměřte se na výběr kvalitního centrálního osvětlení v podobě zářivkových svítidel. Zamezují stínům, mají vysokou životnost, prachotěsnost a nízkou spotřebu energie. Navíc můžete kombinovat různé barvy a teploty světla od teplé bílé až po denní bílou. Pro dlouhá sezení u počítače volte zářivková svítidla s parabolickou hliníkovou mřížkou, docílíte rovnoměrného osvětlení a současně zabráníte odrazům světla v monitoru. Druhým zdrojem světla by měla být kvalitní stolní lampa. Ta může být současně i zajímavým dekorativním solitérem.
ČEHO SE VYVAROVAT
Stejně jako platí pravidlo méně smysluplného nábytku, funguje minimalizace všech nepotřebných hardware, ale i software zařízení. To znamená odstranění položek, které můžete nahradit osvojením si služeb na bázi Cloudů, iCloudů či dropboxů, které jsou nejen jednoduché, intuitivní a praktické, ale umožňují archivovat, sdílet a přenášet. Doba přeje digitálním archivacím s omezením tisku či kopírování s důrazem na ekologický přístup k životu. Nezapomínejte však, že i herní konzole se k vaší práci nevztahují. Ukliďte si pracovní plochu, vytvořte si přehledné složky a pravidelně zálohujte. Tento klíč k úspěchu funguje tak dobře jako žádný jiný.
***
ERGONOMIE V KOSTCE
-
doporučená výška stolu je 72 cm, polohovatelné stoly ideálně od 70 do 80 cm
-
pracujete-li z domova pravidelně, vyplatí se investovat do stolu s regulovatelnou pracovní deskou
-
při psaní je vhodný sklon okolo 12 ° a při čtení 27 °
-
židli vybírejte podle toho, kolik času na ní strávíte, zohledněte ergonomii tvarování
-
pracovní židle pro časté využívání by měly mít polohovatelnou výšku sedáku
-
vezměte v úvahu svou výšku a hmotnost
-
zvolte praktický a větratelný i snadno odnímatelný potah