01.10.2021
připravila: Kateřina Krátká
Když máte děti, je vám jasné, že také vyžadují svůj vlastní prostor a klid „na práci“ jako dospělí. Už lékařka a známá pedagožka Maria Montessori při pozorování dětí a jejich aktivit zjistila, že děti potřebují nábytek uzpůsobený svému vzrůstu.
Židličky, stolečky, ale i další nábytek by měl být přiměřený velikosti dítěte a dětským potřebám. Dítě je pak může využívat nejen na jídlo, ale také je libovolně přemísťovat po místnosti tam, kam zrovna potřebuje, kde si zrovna hraje nebo „pracuje“. Židličku je proto dobré zvolit lehkou, aby ji dítě zvládlo bez problémů přenést.
Foto: archiv redakce
ROSTOUCÍ JÍDELNÍ ŽIDLIČKY
Samostatnou kapitolou jsou tzv. rostoucí jídelní židle pro nejmenší. Děti je můžou používat od nejútlejšího věku, jakmile začnou sedět. Výrobci kladou důraz zejména na zpracování, aby byly židle bezpečné, a je také vhodné dbát na stabilitu židle. Velkou výhodou je délka jejich využití. Většina výrobců uvádí možnost používání židle dokonce až do puberty. Takže je to ve finále spíš na dítěti, jak dlouho bude židličku s rostoucími prvky akceptovat.
Foto: archiv redakce
Jídelní židle je pro děti důležitá také z důvodu začleňování. Dítě by mělo mít pocit rovnoprávnosti a sedět při jídle u stolu spolu s rodiči. U pracovní židle hraje důležitou roli vzdálenost mezi sedákem a horní plochou pracovní desky. Pokud máte například sedák dětské židle ve výšce 30 cm, pracovní plocha stolku by měla být ve výšce 52 cm. Rozměry stolového nábytku se ale samozřejmě rychle mění v závislosti na výšce dítěte.