U jídelního stolu se odjakživa nejen stolovalo, ale odehrával se tam i další rodinný život – řešily se důležité záležitosti všedního dne, hostily návštěvy… To se nezměnilo, ale aby to vše bylo i dnes pohodlné, je dobré dodržet základní ergonomická pravidla.
19.06.2018 Připravila: Lucie Martínková, Foto: archiv redakce
MÍT SVŮJ PROSTOR
Prvoplánově vybíráme jídelní stůl tak, aby se nám hodil do interiéru. To je pochopitelně velmi důležité, ale když budeme mít doma krásný stůl, k němuž se nám nevejde celá rodina, bude překážet v prostoru a při jídle budeme muset mít lokty u těla, tak si moc pohody neužijeme. Proto je dobré před nákupem stolu pečlivě prostudovat ergonomická pravidla a dobře vybrat místo, kam má být stůl umístěn. Minimální prostor mezi hranou stolu a hranou úložného nábytku je 133 cm. Potřebný prostor mezi hranou jídelního stolu a sporáku je 140 cm, mezi stolem a dřezem je to 110 cm. Musíte také myslet na to, že kolem stolu budou stát židle, a tak by měl za židlí zůstat minimální průchod v šíři 26, optimálně 53 cm.
ZPŘÍMA HLEĎ I SEĎ
Při stolování by měl člověk sedět na židli, která mu umožňuje vzpřímené sezení, díky němuž je zajištěn dobrý průtok krve dutinou břišní a správná činnost vnitřních orgánů. Kromě toho vzpřímená poloha také odpovídá společenskému bontonu stolování. Komfort sezení ovlivňuje kromě délky a šířky stolové desky i vztah mezi sedákem židle, lubem stolu a vzdáleností plátu stolu od sedadla. Leckteré krásné designové židle jsou vybavené područkami, které ale k stolování nejsou příliš vhodné, protože omezují přisunutí židle ke stolu a také mohou zapříčinit zachycení kapes či rukávů. Zcela nevhodné a nebezpečné jsou židle na kolečkách, protože při usedání a vstávání by měla mít osoba v židli pevnou oporu.
PŘÍLEŽITOSTNÉ STOLOVÁNÍ
Tato varianta se využívá tehdy, když máte velkou kuchyň a chcete si k jídelnímu stolu pořídit ještě jedno menší místo, které je určené pro rychlou snídani jedné, maximálně dvou osob najednou či k rychlému osvěžení kávou. Druhá varianta příležitostného stolování vychází z faktu, že máte miniaturní byt, do kterého se větší stůl nevejde, nebo jste singl či mladý pár a prozatím si s tímto řešením vystačíte. Malou jídelnu můžete zařídit stolem se sklopnými deskami, nebo pomocí výsuvných a výklopných desek, které jsou přimontované ke zdi. Nabízí se také varianta vyššího barového posezení u pultu. K sezení jsou ideální skládací židle nebo podle výšky pultu buď stohovatelné, nebo barové stoličky.
-
Prostor neboli „intimní zóna“ mezi jednotlivými strávníky má mít podle současné ergonomie šířku minimálně 45 až 75 cm
-
Aby byl pohyb u stolu pohodlný, počítejte s délkou 70 cm pro odsunutí židle. Když je židle u zdi, připočítejte ještě 5 cm
-
Komfortní stolování pro jednu osobu zajišťuje délka funkční plochy minimálně 60 cm a šířka jídelního stolu 60 cm Za standardní a nejběžnější šířku jídelního stolu pro dvě osoby se považuje rozměr 75 cm
Zdroj: Bydlení