23.12.2019
připravila: Lenka Saulichová
Některé domácí šatny mohou připomínat spíš fundus či depozitář, a to nejen svou velikostí. Vystavenými oděvními svršky totiž interiér běžně nedekorujeme, ale skrýváme je za dveřmi šatny či skříně. I přesto ukládejte optimálně!
Ať už schraňujete šaty a oděvní doplňky, které opravdu využijete, nebo i ty, které si snad jednou na sebe obléknete, měli byste tak činit s rozmyslem. Jedině tak máte šanci svoje svršky uchovat v požadovaném stavu.
Foto: archiv redakce
Přesto se ale držte pravidla, že méně je více, a to i v případě, že máte možnost věnovat své šatně několik metrů čtverečních a můžete ji vybavit dokonalými systémy pro uložení šatů i prostorem určeným k usednutí a dalšími prvky pro ukládání specifických předmětů – různé vitríny pro kravaty, hodinky, opasky, kabelky či šátky. S výhledem do budoucnosti zvolte maximálně variabilní uspořádání, které můžete příležitostně i upravit.
Foto: archiv redakce
Účelně a rafinovaně
Samostatná šatna může být i součástí prostornější ložnice. Může být třeba jen vhodně přepažená příčkou a často i zcela otevřená nebo oddělená závěsem. Dostatek kvalitních úložných prostor vám však poskytnou i mnohé šatní skříně. Využití nevšedních prostorů a každého centimetru přinášejí na míru zhotovené šatní systémy, které na první pohled ani nepostřehnete.
Foto: archiv redakce
S celkem totiž opticky dokonale splynou. Umějí přesně kopírovat stěny pokoje od podlahy ke stropu, ale také je i atraktivně přepažit. Ideální klasická hloubka skříně se pohybuje v rozmezí 60 až 70 cm. Podle typů pojezdů a kování mohou posuvné dveře spolknout i 10 centimetrů.
Foto: archiv redakce
40 cm potřebujete pro skládané svršky a 55 cm k zavěšení ramínek. Ramínka však můžete dostat do skříní i v místech, kde nemáte k dispozici klasickou hloubku skříně. Ramínkům tak můžete vyčlenit i menší hloubku, opatřit jim výsuvný prostor a uložit je příčně.