Klíčem k zefektivnění odpočinku můžou být i jednoduchá řešení. Mnohdy k většímu požitku a lepšímu prožitku stačí malé proměny – vyměnit sprchovou hlavici nebo třeba pořídit hydromasážní sprchový panel.
07.09.2018 Připravila: Veronika Motyčková, Foto: archiv redakce
Kvalitní materiály a technologie dnes umožňují vybudování menšího wellness koutku, ale i skutečného domácího spa zázemí, a to v jakékoli domácnosti počínaje panelovým bytem a konče velkoryse koncipovaným domem.
Největší zájem je neustále o domácí sauny a vířivé hydromasážní vany. Ale například jen moderněji vybavený sprchový kout může poskytnout tolik potřebné uvolnění. Minimální úsilí zaručují hydromasážní sprchové panely, které díky masážním tryskám umějí mnohem více než obyčejná sprcha, a přitom se vpasují i do miniaturních sprchových zákoutí.
Významný přínos do domácího koupelnového wellness stále vnášejí stropní či boční sprchové hlavy, které kromě velké pestrosti výběru tvarů či velikostí nabízejí nepřeberné množství technologických funkcí. Pro milovníky moderních technologií vybraní výrobci nabízejí například systémy hudebního ozvučení či funkci telefonování. I do malých koupelen jsou snadno umístitelné dešťové hlavice či tzv. Kneippovy hadice pro postřik studenou vodou. Zájem si stále udržují také parní zařízení instalovatelná přímo do sprchových koutů bez většího omezení.
WELLNESS „MUST-HAVE“
Pokud to jen trochu prostor koupelny umožní, vhodnou součástí wellness tandemu by měla být masážní vana, která dnes již nabízí dříve neslučitelné funkce jako například kombinaci whirlpoolu a sonické masáže i s mnoha programy určenými pro konkrétní typ relaxace.
Příjemným zpestřením wellness zázemí jsou pak sauny či infrasauny, které jsou co do instalace mnohonásobně jednodušší. Oproti tomu u klasických saun je na místě vyzdvihnout maximální využití i atypických prostor. Ať je vybudované zázemí velkorysejší či naopak, zásadní je vhodné napojení na funkční sociální zařízení. Pokud se člověk nachází v odpočinkovém režimu, není vhodné přecházení do jiných obytných zón. Nad všechna tato technická a technologická řešení či vybavení je nutné zmínit, že pro kaž dého z nás označení wellness či domácí wellness nese celkem odlišný význam.
Pro někoho je vrcholem domácího relaxu velkorysá vana volně stojící v prostoru, ve které stráví hodiny příjemným povalováním, některým v ideálním wellness zázemí nemůže scházet místo pro posilování, jiným zcela postačí interiér dekorovaný zemitými barvami a materiály, které dokážou navodit pocit splynutí s přírodou.
U domácího wellness se vyplatí včasné plánování. Výslednému zážitku spojenému s jeho vybudováním v ideálním případě předchází fáze odborného řešení technického zázemí a vybavení. Pokud to jen trochu dispozice umožní, je ideální najít místo s přirozeným osvětlením. Hra s prostorem a denním světlem vdechne nenahraditelný pocit čistoty a intimity.
JAK TO VIDÍ
LUKÁŠ HEJLÍK, herec a gastronadšenec
Mít své domácí wellness je pořád spíše fajnšmekrovskou záležitostí. Vy jste považován za požitkáře v gastronomii, domácí wellness by vás nelákal? Ano, pozor, já toto zázemí připravuju u nás na chalupě. Zjistil jsem, že všechno to nářadí v kůlně nepoužívám a mám právě mnohem požitkářštější nápad v podobě prosklené sauny, lehátka a takové zašívárny. Snad se to povede a někdy se tam zašiju. Důležité je vystihnout podstatu vlastních potřeb a chytře ji zkombinovat s okolním zázemím. Vytvořit si své vlastní individualizované interiérové flow.