Očekáváte-li příchod potomka, nebo už máte narozené miminko, určitě znáte ten záhadný úkaz, kdy se i mysl nejracionálněji uvažujícího rodiče zatmí přívalem lásky, takže zatouží zahrnout dítě tím nejlepším – ať je to, co je to, a i když to potěší spíše hravou duši dospěláka než samotné dítko...
1/ DRŽTE SE PŘI ZEMI
Je těžké nepodlehnout pokušení, na druhou stranu bude vaše miminko tím posledním, kdo ocení záplavu roztomilých medvídků, pejsků a dalších roztodivných roztomilostí. Vrháte-li se na zařizování pokojíčku, začněte od základních prvků, jako je postýlka, přebalovací pult, skříň na oblečky a miminkovské potřeby…
Ostatní můžete pořídit později podle vývoje a měnících se potřeb dítěte. V tomto ohledu se vám vyplatí vybírat zařizovací prvky s nadčasovým designem, které vyjdou vstříc rychle se měnícím nárokům malého uživatele a zároveň budou snadno kombinovatelné s dalšími kousky.
2/ „TRANSFORMER“ DO KAŽDÉHO POKOJE
Doby, kdy byl dětský nábytek pouhou zmenšeninou toho dospělého, jsou už dávno pryč. Podíváteli se do nabídky výrobců, najdete tam opravdu vychytané, modulární a multifunkčně využitelné kousky, které mohou vašim dětem sloužit pěknou řádku let.
Také si pamatujete, jak jste pomalu ještě v pubertě uléhali s oblíbeným plyšákem, kterého jste měli odmalička, nebo jak jste se nechtěli vzdát stolečku, na němž vznikala vaše první výtvarná díla? V dětském světě hraje stabilita důležitou roli a vy jim ji díky chytrému nábytku můžete snadno poskytnout.
3/ JAKO VE VATĚ
Miminko tráví většinu času spánkem, a tak je naprosto logické, že textilie, které ho obklopují, musí splňovat přísné hygienické normy. Chcete-li mít absolutní jistotu, volte produkty s certifikací GOTS (Global Organic Textile Standard), která zaručuje ekologickou čistotu a sociální odpovědnost výroby.
Ačkoli ochranitelské pudy svádí k vystlání dětské postýlky jako měkkého hřejivého hnízdečka, držte se s množstvím textilu spíš zpátky. Naducané polštářky ani hromady plyšáků do postýlek nejmenších nepatří.
4/ JÁ SÁM!
Typické příznaky vymezování osobnosti dítěte se sice objevují mezi 2. a 3. rokem, kdy se snaží za každou cenu demonstrovat své schopnosti, vlastní vůli a především samostatnost. Sebedůvěru, touhu po objevování a radost z učení v něm ale můžete podpořit už od batolecího věku.
Stačí najít vhodné pomocníky, jako je rostoucí nábytek, který rozšíří zatím váhavě chodícímu dítěti akční rádius, nebo pojízdné boxy, jež mu umožní transport aktuálně potřebných hraček a snad ho naučí základům úklidu.