Zahoďte papírky s nákupními seznamy, zapomeňte na přešlapování v ranním spěchu před kávovarem či večerním postávání u trouby a odpočítáváním minut do hotové večeře. Přicházejí chytré kuchyně.
25.06.2018 Lucie Pilátová, Foto: archiv redakce
Dnes se už nikdo nediví tomu, že lze v zimě ovládat topení na dálku, takže večer přijedete z práce do vyhřátého domu, v létě spouštět zavlažování zahrady, i když se momentálně nacházíte v jiném městě nebo dokonce státě, anebo kontrolovat, zda někdo nenarušil vaše bezpečnostní zařízení. Vývojáři internetu věcí jdou ovšem dál a nabízejí stále sofistikovanější možnosti, jak si usnadnit práci, ušetřit časa užít si chvíle volna po svém.
NA ŘADĚ JSOU KUCHYNĚ
Roku 2018 analytici předpovídají malou technickou ,,revoluci“. Stále víc přístrojů denní potřeby bude možné nejen obsluhovat na dálku, ale současně i mezi sebou propojovat. V praxi to pak může vypadat tak, že ještě než ráno vstanete z postele, na chytrém telefonu si nastavíte spuštění kávovaru, zapnete toustovač, případně sporák. A když dorazíte z ložnice do kuchyně, čeká na vás téměř hotová snídaně. Ani s večeří si příliš velkou hlavu dělat nemusíte. Moderní trouba rozhodně není žádná ,,trouba“.
Vložíte do ní maso, které s pomocí senzoru identifikuje a pak nabídne různé možnosti tepelného zpracování. Některé přístroje umožňují ukládání receptů anebo možnost vybírání z online knihovny, kde sdílejí své nápady na vaření lidé z celého světa. Troubu můžete prostřednictvím mobilu, tabletu či notebooku zapnout před odchodem z kanceláře a doma pak už jen servírujete. Přístroj si sám pohlídá nejen teplotu a dobu pečení, ale i to, co se děje uvnitř masa. Ne vždy je na inteligentní funkce vidět. Stačí připomenout fakt, že se při vaření z hrnců na varné desce kouří a pára rozhodně není vhodným společníkem uzavřené místnosti. Jelikož v rámci chytré kuchyně spolu přístroje spolupracují, umí odsavač par napojený na varnou desku nastavit optimální výkon, aby zajistil to nejlepší klima v místnosti.
Domácí kuchyňští pomocníci mohou fungovat v jakémsi principu sdílení i bez toho, že byste museli vytáhnout mobilní telefon. V rámci systému SuperVision tak máte přehled o tom, co se děje s ostatními spotřebiči zapojenými do stejné sítě. Na displeji pečicí trouby můžete například sledovat stav programu pračky, aniž byste museli několikrát běhat z kuchyně do koupelny a zjišťovat, zda už konečně doprala. Chytré funkce přístrojů různých výrobců bývají v zásadě hodně podobné, nejčastěji se liší hlavně pojmenováním.
O CO JDE
Ovládání domácích pomocníků prostřednictvím sítí se označuje jako internet věcí (IoT), můžete se ale setkat i s názvem Home Connect. Tento trend se stává neoddělitelnou součástí našeho života, a to nejen ve veřejných prostorách, kdy lze s pomocí chytrých technologií nastavovat teplo, zapínat či vypínat osvětlení, sledovat bezpečnost v budovách a podobně, ale čím dál víc proniká také do soukromé sféry. Abyste mohli tento systém využívat, musíte mít přístroje buď napojené na centrální jednotku, anebo si stáhnout příslušnou mobilní aplikaci, jejímž prostřednictvím lze provádět konkrétní činnosti.
Nejde pouze o to, že s pomocí telefonu, tabletu nebo počítače zapnete v práci myčku, protože jste na to ráno zapomněli a doma už nemáte čistou ani lžičku, ale třeba i o to, že si nedokážete v kině, divadle či kdekoli jinde vzpomenout, zda jste vypnuli například sporák nebo varnou desku. V takovou chvíli není nic jednoduššího, než na dálku odpojit od sítě jednotlivé zásuvky, a máte tak jistotu, že se nestane malér.
Abyste mohli spotřebiče ovládat odkudkoliv, potřebujete takové, které v sobě obsahují zmíněnou technologii Home Con nect a k nim Wi-Fi router. Aplikace funguje na mobilních zařízeních s operačním systémem iOS nebo Android. Vývojáři kladou důraz na důkladné zabezpečení, takže není třeba se obávat prolomení hesla a podobně.
TĚŠTE SE...
Představte si následující situaci, váš mixér se propojí s chytrým náramkem na vašem zápěstí, který sleduje vaše hubnutí, a tedy i dietu a současně zkontroluje i obsah vaší lednice a mrazáku. Ten následně vyhodnotí a na základě vaší váhy a nutričních cílů, včetně ovoce nebo zeleniny, kterým dáváte přednost, připraví smoothie recept. Anebo dáte přednost chytré troubě, která se dokáže rozhodnout, jak a kdy zač ne péct lososa, a jakmile bude večeře hotová, pošle rodině SMS. Zajímavou vizí jsou chladničky, které vyhodnotí obsah, vyberou dle definovaných položek chybějící potraviny a odešlou objednávku do obchodu. Předpokladem je pak myšlenka, že umělá inteligence nakonec porozumí vašim stravovacím nárokům natolik dobře, že jediné, co budete muset udělat, je říct vašemu zařízení, že byste rádi o víkendu připravili rodině kuře s nádivkou, a všechny suroviny budou objednány, zaplaceny a dodány včas k vaření. Během přípravy se nebudete muset starat o cibulku, maso, zeleninu atd., protože chytré nádobí vás upozorní, že je čas ztlumit teplotu, abyste je nespálili. Až to všechno sníte, anebo taky ne, chytrá kuchyň vás upozorní na to, kolik jídla jste vyhodili a ,,práskne“, kdo vzal z ledničky poslední pivo...
KDO Z KOHO
Pokud si právě říkáte, zda bude vaření v chytré kuchyni ještě stále vaření, pak rozhodně ano. Pořád totiž máte možnost pořídit si přístroje, které budou chytré svým přístupem k energiím, potravinám, hygieně a kreativitu nechají na vás. A pokud vás přece jen láká možnost ovládání na dálku, pak vězte, že vždycky existuje tlačítko, kterým můžete ,,nadvládu“ strojů nad vašimi chutěmi a vlastně tak trochu i životem vypnout...