Dlouho byl oblíbený výhradně pro své užitné vlastnosti, dnes však ani jeho syrová krása nenechává nikoho chladným. Poté, co ho architekti konečně začali s radostí přiznávat ve formě tzv. pohledového betonu, objevil se rovnou celý zástup designérů využívajících tento stavební kompozitní materiál jako plnohodnotnou součást interiéru. Představujeme vám tradiční beton v netradiční roli.
30.11.2016 Připravila: Jana Polomová, Foto: archiv redakce
Historie betonu se začala psát v Jeruzalémě přibližně před 3 000 lety. Dochované jsou také zmínky ze starověkého Říma, kde byl jako pojivo při budování velkých inženýrských staveb využíván sopečný hydraulický cement.
Počátky moderního betonu se datují do poloviny 19. století a v roce 1907 zavedl Thomas Alva Edison jeho lití do konstrukce. O pět let později byl také u nás poprvé použit do základů stavby budovy Akademie věd v Praze a teprve nedávno se (alespoň občas) přestal schovávat za omítkou. I z tak stručného ohlédnutí do minulosti je snad dostatečně patrné, jak dlouhá cesta to byla, než jsme beton vpustili až do svých domovů...
Bydlení v minimalistickém industriálním stylu
STARÉ DOBRÉ VLASTNOSTI
Beton v podobě, ve které ho známe dnes, vzniká smícháním cementu, drobného a hrubého kameniva, vody a různých příměsí a přísad přidávaných za účelem zlepšení některých jeho vlastností.
Existuje tedy mnoho druhů betonu, pro všechny však platí, že jde o pevný, odolný a téměř bezúdržbový materiál s velmi dlouhou životností. Vzhledem k tomu, že ho lze snadno tvarovat a nové technologie umožňují vytvářet i subtilní a lehké konstrukce, oblíbili si ho nejen designéři nábytku, ale také například designéři šperků.
Další výhodou betonu jsou opravdu široké možnosti konečných úprav jeho povrchu, ať už jde o barevnost, struktury nebo textury. To vše dělá z betonu velmi univerzální materiál nabízející nepřeberné množství způsobů využití.
NOVÉ NETUŠENÉ MOŽNOSTI
Beton u mnohých z nás může evokovat drsný industriální styl nebo nekompromisní minimalismus.
Ve skutečnosti dobře zapadá do současných interiérů milujících dřevo – v kombinaci s tímto teplým materiálem totiž surový a drsný beton tvoří příjemný kontrast. Navíc je možné použít tzv. grafický beton využívající kromě barvy i vzor. Výjimkou není ani beton propouštějící světlo a mnozí výrobci nabízejí kromě sériově vyráběných produktů také individuální zakázkovou výrobu.
Beton dobře vypadá na velkých plochách i v podobě drobných detailů u nábytku i doplňků. Nové kontexty, ve kterých je designéry a architekty aktuálně velmi hojně používán, v každém případě dokazují, že šeď nemusí být nuda.