Dveře v bytě považujeme většinou za něco tak samozřejmého, že je často ani příliš nevnímáme. Přitom právě jejich správné umístění a správný výběr se velkou mírou podílejí na tom, jak bude bydlení pohodlné a příjemné. Pokud se při plánování domu budete držet pěti jednoduchých zásad, můžete se vyhnout chybám, které dokáží znepříjemnit každý den.
08.06.2018 Jitka Pálková, Foto: archiv redakce
1. Správné umístění
Zdánlivě banální otázka, ale myslet na dveře až před stěhováním nábytku je již pozdě. Začněte nejlépe již při navrhování půdorysu domu. V budoucnu se vám bude dobře bydlet jen tehdy, pokud budou všechny komunikační linie v bytě co nejpřímější a nejkratší. Dveřev interiéru by tedy na sebe měly navazovat a zároveň být umístěny tak, aby se místnosti daly rozdělit na funkční celky a zařídit nábytkem.
Není příliš praktické mít uprostřed každé stěny pokoje buď okno nebo dveře, můžete posléze zjistit, že nábytek se nikam nevejde. Výhodnější je alespoň některé dveře posunout do rohu. Vezměte půdorys, nejlépe již se zakresleným nábytkem, a namalujte si linky, jak budete celým domem procházet. Jednoduchým způsobem tak odhalíte možné kolizní body.
2. Na velikosti záleží
Oblíbené klišé najde své uplatnění i při výběru dveří. Velikost dveří jde ruku v ruce s velikostí stavebního otvoru, proto je tuto otázku třeba rozhodnout již při projektování domu. Pozdější změny jsou možné, ale zdržují a prodražují stavbu.
Stavební normy udávají minimální průchozí šířku dveří do obytné místnosti 80 cm, u hlavních vstupních dveří do bytu 90 cm a dveřído koupelny, na WC či do šatny 60 cm. Zvažte, zda to odpovídá vaší situaci – věku, zdravotnímu stavu členů rodiny atd. Zejména v případě koupelny, WC, úložných prostor, ale i obývacího pokoje se přimlouvám za širší dveře. Je to pohodlnější a navíc s širšími dveřmi máte jistotu, že dovnitř nastěhujete tu ohromnou sedačku či úžasnou oválnou vanu, kterou jste si objednali.
Standardní průchozí výška činí 197 cm, v rodině dlouhánů určitě stojí za to zamyslet se nad větší výškou. Někteří výrobci nabízejí sériové modely vysoké i 220 až 270 cm. Vysoké dveře patří k současným interiérovým trendům a často se vyrábějí na zakázku. Takové křídlo však bývá velmi těžké a otevírání by pro malé děti nebo prarodiče mohlo být obtížné. Je třeba vážit mezi vzhledem a praktičností.
3. Když je málo místa…
Nejčastěji se používají klasické otočné dveře. Vždy trochu „ubírají“ z využitelné plochy místnosti, což může zejména v malé předsíni, koupelně, šatně či jiné exponované části domu vyústit v určitý problém.
Poradíte si s využitím posuvných dveří– mohou se posouvat po stěně nebo zasouvat dovnitř stěny. Je to dobré řešení i v malém prostoru s mnoha dveřmi, například v rohu předsíně nebo chodby, kde hrozí, že se jednotlivá křídla budou otevírat do sebe. Na trhu objevíte i dveře shrnovací nebo kyvné.
4. Slaďte materiál, barvu a styl
Při výběru dveří záleží na celkovém stylu interiéru a na tom, jakou jim přisoudíte roli v trojúhelníku podlaha – stěny – nábytek. Bílá je jistě sázkou na jistotu, nic nezkazí ani neutrální šedá, okrová nebo nenápadná dýha sladěná například s podlahou nebo s nábytkem. Je-li vybavení interiéru jednoduché a nepříliš výrazné, mohou se právě dveře s výrazným barevným odstínem nebo s dekorativní dýhou stát dominantou. Nabízejí se i různé dekorativní fólie, možnost digitálního potisku na zakázku a podobně.
Do moderního high-tech interiéru a všude tam, kde si přejete volný průhled a co nejvíce denního světla, určitě budou patřit dveřeprosklené nebo celoskleněné. Vyrábějí se z vysoce odolného tvrzeného skla, se zbroušenými hranami, takže při běžném používání v domácnosti vám žádné poranění ani jiné nehody nehrozí. Můžete také odlišit dveře do obytných místností od těch, které nejsou příliš na očích a mohou být čistě účelné (do šatny, koupelny, komory, pracovny, sklepa apod.). Ušetříte tak finance a dáte vyniknout tomu, co je důležité.
5. Kvalita se skrývá uvnitř
Poslední otázka rozhodně není poslední co do významu. O životnosti a funkčnosti dveří rozhoduje skladba použitých materiálů, povrchová úprava a způsob opracování hran. Konstrukci dveří tvoří vnější povrch (plášť), obvodový rám (ten dveře vyztužuje a drží pohromadě) a vnitřní výplň (jádro). Kvalitní dveře mají obvodový rám z masivního dřeva (nikoliv z dřevotřísky) a výplň tvoří plná nebo vylehčená DTD deska nebo tvrzená pěna.
Na trhu najdete i levnější typy s voštinovou výplní, dlouhou životnost si od nich ale neslibujte. Dražší dřevěné dveře, zejména ty vyráběné na míru, mohou mít výplň z laťovky nebo vícevrstvé překližky (lepené dřevěné materiály zaručují tvarovou stálost a zabraňují kroucení při změnách teploty nebo vlhkosti v interiéru). Nejkvalitnější a nejodolnější plášť je z laminátu (CPL nebo HPL laminát), skla, z tvrdé dýhy či laku s vysokým leskem, případně ze skla. Dveře s povrchovou fólií či laminem nabízejí výhodu nižší ceny a snadné údržby. Zvláštní kapitolu pak představují vstupní dveře, které musí čelit velkému namáhání, plnit řadu funkcí a také patřičně reprezentovat majitele domu.
Zdroj: Můj dům