Motýly, květiny, puntíky a barvičky si necháme na léto, teď v zimě oblékneme byt do teplého a klidně i huňatého. Prohřejeme tím naše tělo i duši domova.
31.01.2018 Připravila: Lucie Martínková, Foto: archiv redakce
1. Venkovsky se lnem
Nevím proč, ale tak trošku věčně pomačkané lněné tkaniny mě při prvním pohledu či doteku okamžitě přesunou o mnoho let zpátky na někdejší venkov do chalupy, kde to voní senem a napečenými buchtami. Len jako textilní surovina je ale i dnes velmi vyhledávaný pro svůj pěkný přírodní vzhled a vynikající vlastnosti.
Lněné vlákno je velice pevné, a to i mnohem pevnější než nejpoužívanější bavlna. Lněné tkaniny mají chladivý omak, dobře propouštějí vzduch, pohlcují vlhkost, působí antibakteriálně a jsou mimořádně vhodné pro alergiky, protože odolávají prachu, plísním i pylům. Len také nevyžaduje tak časté praní, což z něj činí zejména u ložního prádla ideální materiál pro použití na bytové textilie.
ÚDRŽBA
* doporučuje se prát při 40 °C s volbou šetrného programu, bílou látku lze prát i při 60 °C
* používejte ekologické prací prostředky nejlépe na bázi mýdla
* lněné výrobky perte odděleně, neboť len má tendenci chytat vlákna jiných textilií
* přirozenou mačkavost omezíte, když budete textilie ždímat při nižších otáčkách
* před žehlením nebo mandlováním látku navlhčete
2. Hladce obrace s přízí
Za mého mládí moc na výběr nebylo, a tak se pletlo a háčkovalo ostošest – svetry, kabáty, deky, polštáře, kabelky i koberce. Mým vrcholným dílem byl upletený svetr s jeleny a kulatý kobereček ze zbytků triček. S potěšením zjišťuji, že se doba štrikování zase vrací, ale naštěstí už tato potřeba nevychází z nedostatku, ale spíše z touhy po originalitě. V kurzu jsou pohodlné obháčkované pufy, vaky či sedací polštáře.
Krásným bytovým doplňkem jsou pletené koberce, běhouny a předložky. Opomenout se nedají ani barevné sedáky stoliček a taburetů, jejichž výrazná velká oka pletená hladce obrace v interiéru zapůsobí jako magnet pro oči. To všechno seženete bez práce, ale máte-li chuť, můžete se do štrikování pustit sami
ÚDRŽBA
* úplety je nutné prát šetrně, při nízkých teplotách a je lépe je vůbec neždímat, pouze lehce vymačkat
* doporučuje se používat prací prostředky na jemné tkaniny a úplety, agresivnější prací prostředky mohou úplet poškodit
* k zásadnímu poškození úpletů může dojít také při praní v horké vodě nebo žehlení horkou párou
* vlhké úplety sušte rozložené na rovné ploše
3. Tradičně s vlnou
K širokému využití na výrobu bytových textilií je vhodná i vlna buď v čisté stoprocentní podobě, nebo s příměsí bavlny či syntetických vláken. Vyrábějí se z ní koberce, plédy, deky a potahové látky. Vlněné vlákno se skládá ze dvou spirálovitě spojených různých polovin, jejichž vnějšek je tvořen pletivem ze šupin.
Tato struktura vlákna způsobuje tzv. samočisticí efekt, který je zvlášť u bytových textilií velmi žádaný. Vlákno má také hodně kadeřavou strukturu s miliony maličkých vzduchových kapes, které se postarají o izolaci vašeho tělesného tepla a o prodyšnost, vlněná deka vás tedy zahřeje, koberec bude příjemně teplý na došlap a potah na křesle ani v nevytopené místnosti nezastudí.
ÚDRŽBA
* k odstranění drobných nečistot stačí větší přikrývky nebo deky jednou či dvakrát měsíčně vyklepat ve volném prostoru * samočisticí schopnosti ovčí vlny podpoříte vyvěšením do volného prostoru ve vlhkém prostředí, např. v mlze či po dešti
* vlnu je možné prát ručně ve vodě při teplotě 25 °C, doporučujeme prací prostředek s obsahem lanolinu, který je k vlně šetrný, nikdy neodstřeďujte a sušte volně
* vlněné výrobky lze dát chemicky čistit
4. Lechtivě s kožešinou
Ze severských zemí k nám proniká sympatický trend v podobě používání přírodních kožešin. U nás sice nemáme tak dlouhé a třeskuté zimy, ale i v místních podmínkách je příjemné zachumlat se do hebké a hřejivé kožešiny. Nebo můžeme kus beránčí srsti položit na zem a dopřát chodidlům lechtivé polaskání.
Příjemné bude i měkké posezení na lavici či křesle s chlupatou „výstelkou“. Pravou, zejména hovězí či kozí kůží se také často potahují sedáky stoliček a lavic, nebo ji lze použít jako kobereček. Kožešinové imitace nacházejí využití jako povlaky na polštáře, čalounění u sedacího nábytku nebo jako příjemnější strana deky. Pravé kůže se také různě přibarvují, čímž se přizpůsobí i barevnému ladění bytu.
ÚDRŽBA
* pravou kůži nikdy neperte, protože po namočení ztvrdne, doporučuje se pouze suché nebo chemické čištění
* pro zvýšení lesku hovězí kožešiny ji můžete potřít hadříkem namočeným v octě
* ovčí kožešina je díky obsahu lanolinu silně samočisticí, k běžné údržbě ji stačí občas vytřepat a pročesat drátěným hřebenem