Jak zařídit jednoduchou a zároveň dokonale funkční kuchyň, kterou vykouzlíte třeba i v dočasném podnájmu? Snad najdete pro sebe správnou odpověď v některém ze tří možných přístupů.
14.07.2017 Připravila: Anna Martinková, Foto: archiv redakce
1. Kousek ke kousku
Možná vás to překvapí, ale dnes ve všech pádech skloňovaný fenomén modularita nepatří k nejmodernějším výdobytkům současné doby. Už v roce 1949 s ním pracoval švédský architekt a designér Nils Strinning, který na jeho principu vytvořil sofistikovaný policový systém String přizpůsobitelný jakémukoli utilitárnímu prostoru, včetně toho kuchyňského.
Základ je jednoduchý – konstrukce ze zvoleného materiálu, kterou lze libovolně vybavit poličkami, skříňkami, závěsnými boxy, organizéry, háčky…, vším, na co si jen vzpomenete. Takový systém umožňuje budovat kuchyň postupně a systematicky od toho nejdůležitějšího – varného, mycího centra a pracovní plochy – až po sofistikované úložné systémy.
2. V jednom kuse
Heslem soudobých digitálních nomádů je „žít, pracovat a cestovat“. To z hlediska základních životních potřeb v podstatě znamená dvě základní věci: vlastnit notebook s připojením k internetu a minimální kapitál na koupi letenky. Ostatní hmotné statky spíš obtěžují, protože příliš svazují s jedním místem. Proto se stále více výrobců a designérů chápe výzvy vytvářet předměty denní potřeby, které by se tomuto zaběhanému pořádku vzpíraly a byly otevřené kočovnému stylu života svých uživatelů.
Jedním z nich je německá firma Miniki s kompaktním modulárním konceptem Miniki Slimline, který se na první pohled tváří jako indiferentní kus nábytku, který může být součástí obývacího pokoje stejně dobře jako ložnice a který lze vybavit a kombinovat s nesčetným množstvím prvků.
3. Recy kuchyň
Zatímco pro perfekcionisty je modulární kuchyň hotové neštěstí, pro bohémy a kreativce požehnáním. Manévrovací pole, po němž se může rozběhnout vaše bujná fantazie, je bez hranic. V modulární kuchyni jde totiž v principu o to, že zde může být každý kus „sám za sebe“ a fungovat nezávisle. Jakmile je to ale zapotřebí, měl by se umět proměnit v týmového hráče.
Vzrušující hra kombinování potenciálně čehokoli začíná. Důležitý je základní univerzální kus, kterým může být nejen systém navržený od počátku jako modulární, ale i například kostra staré kuchyňské linky, které vyberete nová dvířka, úchytky, doplníte ji otevřenými poličkami a regály nebo nějakým zajímavým solitérem – např. starou almárkou nebo příborníkem.