Nemusíte být zrovna ekologičtí aktivisté, abyste cítili, že se některé věci dají dělat jinak, s ohledem na životní prostředí i na budoucnost. Držet se toho ale není vždy snadné. Na rozdíl od veřejných prostor však máte ve své domácnosti možnost své myšlenky prosadit. Pokud hledáte nějaké zelenější alternativy, nabízíme vám inspirativní mix.
20.06.2018 Připravila: Libuše Lhotská, Foto: archiv redakce
ČERSTVĚ NAMLETO
Víte, že pokrmy z čerstvě namletých surovin chutnají úplně jinak a že má čerstvá mouka mnohem lepší nutriční vlastnosti? Kromě mastných semen, jako je slunečnice, sezam, mák a další, si v domácím mlýnku můžete umlít například i kukuřici, proso, rýži, luštěniny, koření i sůl.

KOKOSOVÝ FOUSÁČ
se uplatní v celé domácnosti. V kuchyni jej můžete použít na mytí nádobí i na čištění ovoce a zeleniny. I když je zdánlivě drsný a poradí si i s připáleným nádobím, je ke standardním povrchům nádobí šetrný a neničí je. Ačkoliv je kokosové vlákno duté, je pevné, drsné, pružné a odolné. Neváže na sebe nečistoty, takže na něm neulpívají bakterie.
OVOCE V BAVLNCE
Místo plastových sáčků můžete nakupovat i uchovávat ovoce, zeleninu i pečivo v lehoučkých bavlněných sáčcích. Jsou průsvitné a pevné s kapacitou na 2–3 kg potravin. Díky minimální hmotnosti se nemusíte obávat, že se při vážení v obchodě zvýší hmotnost. Sáčky se vyrábějí v chráněné dílně ve Zlíně.

2 + 1 PRO ŽÍŽALY
Je vám líto vyhazovat biologický odpad? S jeho přeměnou na kvalitní hnojivo vám mohou pomoct žížaly. Skládá se z víka s provzdušňovacími otvory a 2 pater, odkud síty propadá do spodní části organické hnojivo. Protože se z kompostéru neline žádný zápach a vypadá pěkně, můžete jej umístit kdekoli v bytě nebo na lodžii.

TŘI V JEDNOM
Trojdílný porcelánový květináč je ideální k domácímu pěstování bylinek. Ve spodní části je zavlažovací miska o rozměru 40 × 13 × 6 cm, v horním dílu je rohový výřez pro pohodlné zalévání. Bylinky se sem vkládají v původních květináčích, ve kterých byly zakoupeny.
Zdroj: SVĚT KUCHYNÍ