Názor na zdraví a vzhled zubů se koncem minulého století zásadně změnil. Nové možnosti nabídla kromě kvalitnější stomatologické péče i účinnější prevence. Doba, kdy jsme si při péči o zuby vystačili s obyčejným kartáčkem, už je zkrátka pryč. Při pravidelné péči o zuby můžeme využít řadu dalších pomocníků.
01.06.2018 Připravila: Libuše Lhotská, Foto: archiv redakce
Ještě koncem minulého století se ve stomatologických ordinacích řešily hlavně zubní kazy a akutní bolestivé případy. Díky novému přístupu k preventivní péči se ale dnes mohou lékaři zabývat daleko více estetickými problémy. Důvodem je nesporně fakt, že většina lidí přijala za stav svého chrupu zodpovědnost. Zdravé zuby se staly stejnou vizitkou člověka, jako jsou například elegantní šaty nebo čisté boty.
KLASIKA JE ZÁKLAD
Vyčistit správně zuby standardním kartáčkem už dnes umí každé malé dítě. K dásním a zubním krčkům šetrný svislý pohyb „od červené k bílé“ nahradil původně používané vodorovné čištění. Také názor, že zuby nejlépe vyčistí tvrdý kartáček, je už překonaný. Kromě měkčího kartáčku se doporučuje i používání jednosvazkového typu, který se lépe postará o hůř dostupné partie chrupu.
ELEKTRICKÉ VERZE
První elektrické kartáčky se začaly používat před mnoha lety. Spíš než kvalitu čištění však umožnily při pravidelné hygieně větší pohodlí. Zcela nový způsob nabídly později sonické neboli ultrazvukové kartáčky.
Princip jejich fungování spočívá ve vibracích způsobených ultrazvukovými frekvencemi, které dokážou velmi efektivně odstranit ze zubů plak. Kartáčky bývají vybavené několika funkcemi pro různé typy čištění. I když jde v porovnání s klasickými kartáčky o nákladnější řešení, výhodou je, že jeden model může s vlastní hlavicí používat více lidí. I přes efektivitu sonických kartáčků však stomatologové doporučují kombinovat pravidelnou péči s dalšími pomůckami.
MEZI ZUBY
Na odstranění zbytků jídla a plaku v mezizubním prostoru se používají různé varianty zubních nití, mezizubní kartáčky nebo elektrické flossy. Nejjednodušší pomůckou je dentální nit, která je buď smotaná do klubka, nebo navlečená a upevněná na plastovém držátku. Druhý typ umožňuje snazší manipulaci a je vhodný k použití prakticky kdekoli.
V balení bývá k dispozici i několik malých plastových obalů, do kterých lze vložit držátko s nití a mít je tak stále při ruce. Nit je vhodné používat po jídle. K důkladnější péči o mezizubních prostory slouží úzké zubní kartáčky, které odstraní i plak. Vyrábějí se v různých velikostech pro různě široké mezery mezi zuby a na rozdíl od dentální nitě u nich nehrozí poranění dásně. Důkladné vyčištění mezizubních prostor doporučují stomatologové provádět alespoň jednou denně, nejlépe večer.
PULZUJÍCÍ PROUD
Zbytky potravin z mezizubních prostor spolehlivě odstraní také takzvaná ústní sprcha zvaná též ústní irigátor. Jde o malý spotřebič s odnímatelnou nádobou na vodu spojenou držátkem s tryskou, ze které po spuštění tryská voda v krátkých pulsech (až 1 200 pulzů za minutu). Intenzivní proud odstraní z mezizubních prostor všechny zbytky a navíc namasíruje dásně. Intenzitu pulzů lze nastavit tak, aby byl tlak účinný i příjemný.
Irigátory jsou vybavené klasickou tryskou a dalšími nástavci určenými na speciální péči. Výsledkem pravidelného používání jsou zesílené a zpevněné dásně. Zmenšenou podobou irigátorů jsou akumulátorové flossy, které jsou velikostí vhodné i na cestování.
Zdroj: SVĚT KOUPELEN