13.01.2020
připravila: Jana Polomová
Umění většinou nebývá jen dekorace, ale vždy je umění dekorovat tak, aby výsledek prostor skutečně ozdobil. Tam, kde je krása tou hlavní funkcí, se může snadno stát, že sklouzne k prvoplánovému kýči a unifikovanému módnímu stylu. To však není důvod k estetické askezi, spíš pobídka ke kultivaci.
Tzv. dekorativní umění vrcholilo v době secese, kterou proslulý architekt Adolf Loos kritizoval pro její důraz na ornament: „První člověk, který nakaňhal ornament na skalní stěnu své jeskyně, pociťoval tutéž radost jako Beethoven komponující Devátou. (...) Objevil jsem a vyhlašuji tento zákon: ,Tou měrou, jak se rozvíjí kultura, ornament mizí z užitkových předmětů.‘“
Foto: archiv redakce
Jeho nekompromisní přístup zdaleka nenásledovali všichni – v době, kdy psal výše uvedené, celou Evropu i Ameriku ovládal výrazně dekorativní styl art deco. Přesto Loos ovlivnil nastupující generace architektů i řadu designérů, kteří značně redukovali dekorativní prvky v exteriéru i interiéru. A tak se stalo, že zbylo jen to podstatné... Tedy alespoň tam, kde došlo k tomuto rozvoji.
Foto: archiv redakce
Co tedy skutečně zdobí interiéry 21. století? Nejčastěji abstraktní motivy, grafiky, kresby nebo řemeslně kvalitní užité umění. Neznamená to však, že kultivovaní mohou být jen ti, kdo mají dostatek prostředků na nákup originálních uměleckých děl.Foto: archiv redakce
Ta mají samozřejmě vyšší hodnotu danou svou jedinečností, ale pokud nejste sběratelé a nezvažujete nákup artefaktu z důvodu investice, můžete vybírat i mezi sériovými tisky plakátů od talentovaných ilustrátorů a grafiků nebo se zaměřit na vázy a skulptury navržené některými z oblíbených designérů nábytku. Interiér ozdobí lépe než laciné reprodukce slavných děl nebo vázy z řetězců a supermarketů.
UMĚNÍ KAŽDÉMU
Tržní cena nutně nesouvisí s ryzí kvalitou dotyčného díla a mnoho krásných i hodnotných děl lze pořídit za dostupné částky. Navíc v případě grafických listů jsou dosažitelní i osvědčení autoři jako např. František Bílek, Bohuslav Reynek, Josef Váchal nebo Josef Čapek. Pokud stojíte o dílo většího rozměru nebo náročnější výtvarné techniky, zaměřte se na mladé začínající umělce.Foto: archiv redakce
Prohlédněte si nabídky aukčních síní, prodejních galerií a hledat můžete také na webových stránkách zprostředkovávajících prodej originálních děl od tvůrců z celého světa (např. www.artspace.com, www.artfinder.com).
UMĚNÍ NAKUPOVAT
- Při výběru si všímejte spíše toho, jak na vás obraz působí, než jestli barevně ladí s pohovkou.
- Většině děl sluší rám, jehož materiál, barvu a tloušťku je vhodné volit vždy na míru.
- Pokud máte rádi umění a tíhnete k eklektismu, můžete kombinovat více stylů, technik i rozměrů na jediné stěně. Chcete-li ponechat prostor čistější, volte raději souměrně zavěšená díla od stejného umělce nebo věnujte celou stěnu jedinému obrazu, který tak lépe vynikne.
- Plánujete-li nákup uměleckého díla jako investici, oslovte některého z odborníků v dané oblasti, který dokáže předvídat vývoj ceny díla konkrétního autora.