11.05.2021
Komerční sdělení
Také se po dlouhé zimě nemůžete dočkat teplých letních dní? S vhodně zvolenou stínicí technikou udržíte doma příjemné klima i v tom nejparnějším létě.
Na začátku výběru je důležité se rozhodnout, zda využijete stínění jen vnitřní, vnější či jejich kombinaci. Z jakých druhů můžete vybírat?
Interiérové stínění
Nejčastější řešení, jak se bránit proti ostrým slunečním paprskům a venkovnímu horku, představuje interiérové stínění. Je ale třeba počítat s tím, že v porovnání s vnější stínicí technikou má ta vnitřní slabší stínicí a izolační efekt.
Foto: VEKRA
„Nejběžnějším typem jsou horizontální žaluzie, které umožňují pohodlnou regulaci intenzity světla. Méně tradiční variantou jsou vnitřní rolety, japonské stěny nebo žaluzie typu plisé a duette. Poslední jmenovaný druh poskytuje v kategorii vnitřního stínění nejlepší izolaci. Skládá se z dvojitého plisé uprostřed s dutinou. Tento typ je i velmi variabilní, jelikož se dá stahovat horní i dolní profil,“ říká David Šejvl, manažer divize stínění značky VEKRA, největšího českého výrobce oken. Díky široké nabídce a modernímu designu se navíc vhodně zvolené vnitřní stínění může stát i estetickým doplňkem interiéru.
Exteriérové stínění
Vnější rolety či žaluzie představují optimální způsob, jak interiér chránit nejen před sluncem či nežádoucími pohledy, ale také jak izolovat horký vzduch zvenčí. „Venkovní stínění zachytí teplé sluneční paprsky ještě před oknem a nedovolí jim proniknout do interiéru. Jedná se tak o velmi efektivní řešení, jak doma udržet příjemnou teplotu po celý den, v zimě navíc chrání i před mrazem. Navíc se může stát i designovým fasádním prvkem a jeho barvu lze samozřejmě sladit s okny,“ vysvětluje David Šejvl z VEKRY.
Foto: VEKRA
Ovládání se pak většinou řeší dnes již elektromotorem buď pomocí vypínače na zdi, nebo dálkovým ovládáním. Ideální je pořídit si exteriérové stínění zároveň s novými okny, protože se vše zvládne tak říkajíc při jedné práci, ale venkovní žaluzie nebo rolety můžete mít samozřejmě i dodatečně.
Foto: VEKRA
Nejběžnějším typem exteriérového stínění jsou venkovní žaluzie, které díky nastavitelným lamelám umožňují regulaci světla proudícího do místnosti. Lamely jsou navíc opatřeny gumovou páskou, která snižuje případný hluk ve větru. „Oproti tomu venkovní rolety poskytují v interiéru absolutní zastínění, chrání před horkem i mrazem a navíc dokážou ještě utlumit venkovní hluk. Jejich přidanou hodnotou je navíc to, že v zavřeném stavu jsou překážkou pro případné zloděje a poskytují tak navíc i zvýšenou ochranu majetku,“ vyjmenovává David Šejvl z VEKRY.
Foto: VEKRA
Méně známou, ale designovou variantu ochrany před slunečními paprsky představují screenové rolety. Ty jsou ideální zejména pro denní zastínění, protože i když jsou stažené, je výborně vidět ven, ale dovnitř nepropustí přímé slunce ani teplo. Díky své velikosti až do 18 m2 jsou navíc vhodné i pro velkoformátová okna. Pro zastínění terasy a současně i interiéru slouží markýza, která navíc zvládne ochránit i při lehčí přeháňce. Za prudšího deště je ale třeba ji zatáhnout. Markýzu lze ovládat manuální klikou, elektricky nebo i dálkovým ovládáním.
Ovládejte stínění chytře
Stínicí techniku, a to jak tu vnější, tak i tu vnitřní, lze navíc napojit i na systémy inteligentních domácností. Samozřejmostí je možnost nastavit si automatické řízení stínění podobně, jako to umí třeba termostat s topením. Dalším prvkem inteligentního ovládání, které se uplatní u vnějšího stínění, jsou samozřejmě také čidla. „Kromě čidla na vítr existuje například také sluneční čidlo reagující na to, když vyjde slunce, nebo teplotní čidlo, které se postará o to, aby se žaluzie zatáhly v případě, že teplota v pokoji dosáhne určité teploty,“ doplňuje David Šejvl z VEKRY.
Foto: VEKRA
Pokud tedy nad koupí stínicí techniky uvažujete, právě teď je ideální čas, kdy přistoupit od plánu k akci. Díky včasnému objednání si totiž budete moci užívat domácí pohodu s chladnou hlavou, až udeří vlna letních veder.
Více na www.vekra.cz.