26.07.2021
připravila: redakce
Uplynulý rok vnesl do životů nás všech celou řadu nový otázek – mezi nimi i jak posilovat imunitu, aby nás v maximální možné míře uchránila před zbytečným onemocněním. A ačkoli se může zdát, že odpověď je poměrně složitá, stačí začít s drobnostmi. Zásadní roli při budování funkční imunity totiž hraje spánek. Musí být ale dostatečně dlouhý a kvalitní.
Pokud stojíte o to, zlepšit obranyschopnost svého organismu, v první řadě je třeba začít věnovat pozornost spánkovým návykům – je nutné zjistit, jestli spíme dost, a poté prozkoumat, jestli má náš každodenní přísun odpočinku skutečně tu potřebnou kvalitu.
POTŘEBNÁ OPORA
Délka spánku je jedním z hlavních faktorů, který má zásadní dopad na kvalitu celého našeho života. Jeho potřeba je zcela individuální a záleží na naší genetice, věku, životním stylu i prostředí, které nás obklopuje. Zdá se vám, že spíte dost, ale přesto se během dne cítíte ospalí? Pokud býváte unavení v pracovní době, usínáte při cestě do práce nebo si třeba i pospíte večer ve vlaku, je to jasný signál, že vaše tělo trpí spánkovou deprivací.
Foto: archiv redakce
Jestliže však v noci spíte doporučených sedm či osm hodin a ráno se stejně budíte docela bez energie, může se jednat buď o poruchu spánku, nebo nevhodně zvolenou postel či matraci. Ta druhá varianta je naštěstí dobře řešitelná – pro pomoc s výběrem postele či matrace, která bude skutečně kopírovat vaše tělo a poskytovat mu podporu tam, kde ji potřebuje, je vždy nejjistější obrátit se na odborníky ve spánkovém studiu. S výběrem vhodné postele, na které se vám bude spát jedna radost, vám rádi pomohou ve studiích Dreambeds či Hastens Concept Store.
DENÍKOVÝ POMOCNÍK
Nedávné studie týkající se spánku se zúčastnilo celkem 164 mužů a žen. Všichni byli v průběhu výzkumu vystaveni viru chřipky, onemocněli však jen někteří z nich. Jak se ukázalo, onemocnění častěji propuklo u osob, které průměrně naspaly méně než šest hodin denně. Právě u nich byla prokázána 4,2x vyšší pravděpodobnost, že chřipkou skutečně onemocní.
Foto: archiv redakce
Spánek kratší než sedm hodin má celkově negativní dopad na naše zdraví a může vést k řadě zdravotních komplikací – obezitě, srdečním chorobám, depresím i právě poruchám imunity. Kromě vhodné postele i matrace ke kvalitním spánku přispívají i správně nastavené spánkové rituály. Pro začátek postačí, když budete dodržovat pevný rozvrh, tedy že budete uléhat vždy ve stejnou dobu a ve stejnou dobu budete i vstávat. K tomu věnujete spánku každou noc alespoň šest, ideálně klidně osm hodin a hodinku před tím, než si půjdete lehnout, necvičte, nejezte ani se nevěnujte moderním technologiím.
Foto: archiv redakce
S rostoucím věkem klesá množství nezbytného spánku. Novorozenci potřebují alespoň 14–17 hodin, batolata do dvou let 11–14 hodin. Mládež do 17 let by měli spát 8–10 hodin,dospělí 7–9 a seniorům pak často postačí 7–8 hodin spánku denně.
***
HÄSTENS CONCEPT STORE A DREAMBEDS
3 showroomy v Praze, Brně a Ostravě
www.postele-hastens.cz, www.dreambeds.cz / info@vagnerdesign.com
Hästens Concept store a Dreambeds – výjimečné postele z přírodních materiálů.