Venkovní teploty ještě pár týdnů nebudou lákat ke koupání, ale již nyní bychom měli myslet na přípravu bazénu na sezonu. Díky stále větší a kvalitnější nabídce můžeme také ještě stihnout výstavbu bazénu nového.
31.05.2017 Kristýna Lišková, Foto: archiv redakce
LÉČIVÁ VODA
Za posledních několik let zažívají bazény velký nárůst obliby. Dnes najdeme bazén na téměř každé zahradě a často je také součástí širšího domácího wellness. Pobyt a pohyb ve vodě má na organismus blahodárné účinky, které lidé využívají bez nadsázky již celá tisíciletí, a různé druhy hydroterapie jsou oblíbenou a účinnou léčebnou metodou. Voda je jedním ze základních živlů, provází nás již od početí.
Vždyť i my sami jsme tvořeni převážně vodou a vědci dokonce koketují s myšlenkou, že nejen oceány a moře, ale vše živé, včetně nás, podléhá slapovým vlivům Měsíce. Přílivu a odlivu se v našem bazénu obávat nemusíme, ale můžeme zvolit i model, který nám dokáže moře trochu nahradit.
ROZMAZLENI VÝBĚREM
Jaký bazén zvolíme, závisí nejen na našich finančních možnostech. Do hry musíme počítat i s možnostmi prostorovými. Sen o velkém zapuštěném bazénu může narazit na nekompromisně tvrdou skálu tam, kde vrstva zeminy není příliš hluboká. Boj se dá vyhrát, ale za pomoci silné techniky a také za výrazně vyšších nákladů. Instalaci zapuštěného bazénu je lepší přenechat odborné firmě. To je několik základních důvodů, proč lidé raději volí bazény nadzemní nebo polozapuštěné. Volně stojící nadzemní bazén je řešením spíš přechodným, případně na něj padne volba kvůli omezenému prostoru zahrady.
Nevýhodou volně stojících nadzemních bazénů, které se montují z laminátových nebo plechových dílců, je, že do nich není vidět a také přijdeme o požitek ze „života okolo bazénu“, tedy o skákání do vody či pozorování odlesků vodní hladiny při lenošení na lehátku. Základním parametrem při výběru typu bazénu je jeho využití. Bude určený jen pro dětské hry, nebo si chcete i trochu zaplavat? I malý bazén lze vybavit protiproudem nebo zvolte jedinečné řešení Swim Spa s možností zapuštění a výhodou celoročního užívání.
Pamatujte, že jsou dvě nejdůležitější věci, na kterých se rozhodně při pořizování bazénu nevyplatí šetřit. Jde o vlastní konstrukci bazénového tělesa a filtrační zařízení.
JAKÝ JE VÁŠ TYP?
Nejprve si shrňme, jaké máme možnosti při výběru materiálu, z něhož bude bazén postaven. Mezi bazény určenými k zapuštění do země jsou v tomto rozdíly velké. Obecně se dělí na bazény fóliové, sklolaminátové, keramické a kompozitní. Fóliové bazény zákazníka osloví zejména nižší pořizovací cenou. Sklolaminátové bazény jsou extrémně pevné, mají hladký povrch beze spár a výborné tepelněizolační vlastnosti. Špičkovou kvalitu a originální vzhled nabízejí bazény keramické. Kompozitní bazény se vyznačují speciální konstrukcí. Skládají se z dílů kompozitního materiálu, což umožňuje hru s tvary i různými úrovněmi dna. Novinkou jsou design-kompozitní materiály, které umožňují ještě větší variabilitu a jsou určené pro snadné a rychlé zakomponování do terasy nebo dlažby.
Milovníky neobvyklých věcí jistě osloví také nerezové bazény, které na první pohled zaujmou originálním vzhledem a na ten druhý svými vynikajícími vlastnostmi. Stále hojně využívané řešení je zděný bazén z prostého nebo armovaného betonu. Často se kombinuje s vyložením vnitřku fólií, která nahrazuje vnitřní úpravu.
Nesmíme také zapomenout, že každý bazén potřebuje pravidelnou péči, zejména na podzim a na jaře. Servis bazénu můžeme zadat odborné firmě nebo využít nabídky prodejce, který většinou tyto služby nabízí.
Léto budiž pochváleno a doufejme, že počasí nám dopřeje mnoho příležitostí ke koupání!