16.08.2023
Komerční sdělení
Teploty atakují tropickou třicítku a doma je horko k zalknutí… To je klasický každoroční scénář snad ve většině českých domácností. S nepříjemným přehříváním interiéru může pomoci venkovní stínění. Víte, jaké možnosti jsou dnes k dispozici a jaké jsou výhody jednotlivých druhů?
Exteriérové stínění představuje optimální způsob, jak interiér chránit nejen před sluncem či nežádoucími pohledy zvenčí, ale také jak izolovat horký vzduch zvenčí. „Venkovní stínění zachytí teplé sluneční paprsky ještě před oknem a nedovolí jim proniknout do interiéru. Představuje tak velmi efektivní řešení, jak doma udržet příjemnou teplotu po celý den a pomáhá i šetřit za provoz klimatizace. Kromě toho chrání před nežádoucími pohledy zvenčí a v zimě také před mrazem,“ vyjmenovává Tomáš Pilský, manažer pro inovace společnosti VEKRA, největšího českého výrobce oken. Můžete z něj navíc udělat i designový fasádní prvek a jeho barvu lze samozřejmě sladit s okny. Ideální je pořídit si exteriérové stínění zároveň s novými okny, protože se vše zvládne tak říkajíc při jedné práci. Dodavatel si navíc může pohlídat správné řešení obou prvků. Venkovní stínění lze ale pořizovat i dodatečně. Ovládání se pak většinou řeší dnes již elektromotorem buď pomocí vypínače na zdi, nebo dálkovým ovládáním.
Venkovního stínění dnes existuje několik druhů a každý má odlišné vlastnosti a výhody. Nejvyužívanější jsou v našich podmínkách venkovní žaluzie. „Jejich hlavní předností je možnost regulovat světlo pronikající do interiéru pomocí nastavitelných lamel. Interiéru tak poskytují soukromí a chrání jej před slunečními paprsky i letním přehříváním,“ vysvětluje Tomáš Pilský z VEKRY. I ve staženém stavu navíc umožňují odvětrávání interiéru okny. Je ale důležité jejich kvalitní provedení, aby při prudkém větru nedošlo k jejich poškození.
Další možností jsou venkovní rolety, které mají největší izolační efekt a před letním přehříváním tedy interiér ochrání nejlépe. Neumožňují ale regulaci světla a místnost zcela zatemní. Je také třeba počítat s tím, že se staženými roletami nelze větrat. Nejlépe však tlumí vnější hluk a dobře odolávají větru i dalším povětrnostním vlivům.
Moderním řešením jsou pak screenové rolety, které do interiéru propustí světlo i ve staženém stavu a je přes ně tedy vidět ven. Hodí se proto zejména pro denní zastínění. V noci při rozsvíceném světle ale může být vidět dovnitř. „Částečně chrání před horkem i mrazem, mají ale nejnižší izolační efekt. Stejně jako rolety jsou odolné vůči povětrnostním vlivům, je s nimi ovšem možné větrat. Neposkytují ale ochranu proti hluku,“ říká Tomáš Pilský z VEKRY. Mohou zastoupit i funkci sítě proti hmyzu a díky malým rozměrům horního kastlíku mohou být řešením pro stavby, kam standardní venkovní žaluzie či rolety nelze nainstalovat.
Více na www.vekra.cz.