Už dávno se ví, že šálek kvalitní kávy má pozitivní vliv na lidské zdraví. Podle odborných studií jich můžeme vypít až pět denně. Záleží ovšem na kvalitě zrn a způsobu přípravy.
11.01.2019 Lucie Pilátová, Foto: archiv redakce
Správný kávovar
Který přístroj bude ten pravý? Jednoznačně takový, který bude odrážet vaše preference. Pokud chcete ovlivňovat výslednou chuť kávy, pořiďte si pákový kávovar, jenž vyžaduje čas a zkoušení, než zvládnete celý proces od umletí zrnek přes ruční naplnění síta až po finální šálek.
Opakem jsou automatické kávovary, u kterých stačí zvolit nápoj a zmáčknout tlačítko. Přístroj sám kávu namele, uvaří a kávový odpad přesune do speciální nádoby. Jestliže místo malého espressa raději sáhnete po pořádném hrnku kafe, dobrou volbou bude kávovar na překapávanou neboli filtrovanou kávu.
Jedeme na kapsle
Originální design, atraktivní barvy a rychlá příprava kávy. To jsou kapslové espressovače. Oceníte je v případě, že hledáte jednoduchou nenáročnou mašinku, která připraví nejenom lahodnou kávu, ale i čokoládu a další typy nápojů.
Pozor na to, že kapsle mohou být kompatibilní pouze s určitým typem espressovače. Jejich výhodou je dlouhá trvanlivost a díky balení v ochranné atmosféře i uchování aromat. Některé modely těchto kávovarů jsou opatřeny parní tryskou pro přípravu mléčné pěny.
Zdánlivé maličkosti
Některé kávovary mají uvnitř těla zabudované mlýnky, které by měly být vyrobené z oceli a nabízet možnost prodloužení doby mletí. Důležitá je i volba množství namleté kávy pro jednotlivé šálky. Počítejte s tím, že kávovar je třeba udržovat ve formě.
Hodit se tak bude automatické čištění a odvápňování. I přesto je ale třeba alespoň jednou za dva roky nechat přístroj prohlédnout odborníkem, který ho profesionálně seřídí a vyčistí