Mezi starosti každého z nás patří zabezpečení našeho majetku a místa, kde žijeme. Ovšem každá stavba má své typické nároky a požadavky a pro její zabezpečení se hodí různé typy zámkových systémů. Rozdílné zámky použijete v bytě, v rodinném domě nebo třeba na chalupě. Zaměřili jsme se proto na to, jak vybrat správný zámek a zároveň bezpečně ochránit svůj majetek?
28.04.2016
Rodinný dům
Rodinný dům bohužel v mnoha ohledech nahrává zlodějům. Přístupových cest do objektu je většinou více, a kromě samotného domu, je navíc třeba chránit také venkovní budovy nebo garáž. Pokud však přistoupíte k volbě správných zámků s rozumem, podaří se vám za dostupné prostředky zvýšit odolnost proti vniknutí hned o několik tříd.
S ochranou majetku začněte již na začátku cesty do vašeho domu, protože viditelné prvky kvalitního zabezpečení můžou zloděje odradit od samotných pokusů o vloupání. Opatřete proto kvalitním zámkem (stačí i visací) branku na váš pozemek. Při zabezpečování dveří se nezaměřujte jen na ty vstupní, protože pro zloděje není nic jednoduššího než dům obejít a proniknout do domu dveřmi do zahrady. Právě jejich ochrana bývá často podceňována. Základem je kvalitní cylindrická vložka bezpečnostní třídy 3 nebo 4. Dnešní moderní cylindrické vložky se posunuly v kvalitě zabezpečení dopředu. Vyzkoušet můžete například vložku PRO 400 od české firmy TOKOZ, která slibuje 100% ochranu proti takzvaným tichým zlodějským metodám a vysokou ochranu proti těm hlučným, jako je třeba odvrtání. Tato vložka má díky novému patentovanému sytému otočných stavítek také delší životnost.
Stejnou péči jako dveřím věnujte i oknům. Nainstalujte na ně buďto mřížování nebo uzamykatelné okenice. Nezapomeňte také na světlíky a sklepní okénka. U garáže nebo venkovních objektů máte dvojí možnost zabezpečení. Tím prvním je kvalitní visací zámek a petlice. Často jsou právě petlice podceňovány. Pokud nezvolíte takovou, která poskytuje ochranu proti vytržení, nic vám nebude platný sebelepší zámek.
K ochraně rodinného domu se vztahuje také pár obecných pravidel. Pokud odjedete na delší dobu, snažte se zlodějům co nejvíce znepříjemnit možnost toho, že vás vykradou. Zamkněte všechny dveře uvnitř domu, které brání přístup k majetku, nechejte rozsvícené světlo, případně si pořiďte světlo s časovačem, které se bude zapínat a vypínat ve vámi zvolených intervalech, a také řekněte sousedům, že odjíždíte, aby dali pozor na to, co se u vás děje.
Byt
Na rozdíl od rodinného domu je zabezpečení bytu mnohem jednodušší. Většinou má jedinou přístupovou cestu, kterou jsou vstupní dveře. Pokud nebydlíte v přízemí, není ani nutné zabezpečovat okna, která jsou pro zloděje jednoduše moc vysoko. Základním stavebním kamenem u zabezpečení bytových dveří je kvalitní cylindrická vložka. Neměli byste se bát ani investice do sekundárního zabezpečení, jako jsou doplňkové zámky a petlice. Důležitá je i samotná kvalita dveří jejich kování a futra. Celková cena takového zabezpečení se může lišit, podle toho, co všechno musíte vyměnit a dokoupit, ale platí, že kvalitní cylindrická vložka se dá pořídit za cenu okolo tisíce korun.
Pokud vlastníte sklep, případně ve společných prostorech máte dražší majetek jako kočárek či kolo, je vhodné zabezpečit i tyto věci. Uzamykání sklepních kójí je možné hned několika způsoby a vždy záleží na konkrétním případě a typu kóje. Můžete použít visací zámek s petlicí, zámky typu X Box anebo tzv. závory. Některé závory v sobě mají zabudované zámky. Právě jejich konstrukce zlodějům zhoršuje samotný přístup k zámku.
Kočárky nebo kola, ať už zamčené v kóji nebo jen volně stojící ve společných prostorech, zabezpečte pomocí zámků typu X Box řady III nebo IV. Zámkové mechanismy tohoto typu jsou připevněny do zdi či podlahy a pomocí ocelového lanka k sobě připoutají ochraňovaný majetek. Mají velký stupeň odolnosti a není možné je odvrtat případně vytrhnout ze země. Pro celkové zabezpečení v bytových domech je také podstatné zabezpečení vchodových dveří do domu a opatrnost nájemníků. Měli by tyto dveře zamykat a být ostražití před neznámými lidmi.
Chata a chalupa
Chata nebo chalupa je v otázce správného zabezpečení velmi specifický typ objektu. Je nutné si uvědomit, že zde často uchováváte velké množství majetku, který by mohl lákat zloděje – starožitnosti, vybavení domácnosti anebo stroje. Tento majetek je uložen na více místech – v kůlnách, stodolách nebo přístěncích – která je třeba chránit jednotlivě, což samozřejmě zvyšuje jejich zranitelnost. Vše navíc často znesnadňuje fakt, že stavení může být buď na odlehlém místě anebo umožňuje nepozorovatelné vniknutí na pozemek z některé z jeho odlehlejších stran. Chatu a chalupu navíc navštěvujeme pouze občas. V zimě pak objekt bývá prázdný i několik týdnů.
V rámci zabezpečení chaty a chalupy platí většina pravidel jako v případě rodinného domu. Viditelné kvalitní zabezpečení na všech místech může zloděje odradit již od samotných pokusů o jeho překonání. Je důležité zabezpečit všechny přístupové cesty do chalupy. Důraz byste měli klást i na kvalitní zámek u dveří do sklepa, protože přes něj do chalup zloději pronikají velice často. Pokud je to možné zamykejte i dveře uvnitř, protože zloději mají v takovýchto objektech většinou dost času na jejich prozkoumání, a to jim můžete právě tímto krokem znepříjemnit.
Pro chaty a chalupy platí jedno zlaté pravidlo, a sice pokud můžete, tak si veškeré cennosti odvážejte sebou domů, aby byla případná kořist pro zloděje co nejmenší.