Francouzská kuchyně patří mezi vyhlášené kuchyně světa a potvrdila to i organizace UNESCO. Ta ji v roce 2010 zařadila na světový seznam nehmotného kulturního dědictví.
20.07.2017 Připravila: Dana Klomínková, Foto: archiv redakce
Francouzské kulinářské umění je považováno za základ světové gastronomie, především pro bohatost stolování a jemné, avšak chuťově výrazné vlastnosti pokrmů.
Vysoká gastronomie především
S Francií je již od počátku spjatá tzv. haute cuisine či grande cuisine, tedy gastronomie vysoké úrovně, která se připisuje gurmánským restauracím a luxusním hotelům. Důraz je v ní kladen na kvalitní suroviny, precizní zpracování jídel a prezentace pokrmů.
Půlhodina nestačí
Oběd je pro Francouze opravdovým rituálem. Obvykle je třeba si na něj vyhradit alespoň 2 hodiny, nicméně tlak moderní uspěchané doby je neúprosný a objevuje se tendence zkrátit dobu na hodinu. Hlavní jídlo dne se většinou skládá z několika chodů – předkrm (hors d'œuvre,entrée), hlavní chod (plat principal) a zelenina, sýr nebo sladký dezert.
Tipy od mistra pekaře
Pokud byste se chtěli vydat na cestu unikátní kulinární tradicí a vychutnat si v pohodlí domova to nejlepší, co Francie nabízí, inspirací a průvodcem vám může být kniha Vůně francouzského pečení cukráře Jeana Michela Raynauda (vydává Esence, www.euromedia.cz). Ať už zkusíte croissanty, madlenky, briošky, koláče či další máslem vonící slané i sladké francouzské dobroty, kniha vás spolehlivě provede všemi úskalími. Kuchařka obsahuje přes 95 receptů a podrobné, krok za krokem popsané postupy, osobní tipy mistra pekaře i pozoruhodné příběhy – věděli jste například, že legendární croissant není francouzského původu?
Jean Michel Raynaud je hlavním cukrářem sydneyské cukrárny La Renaissance Patisserie a bistra Baroque Bistro. Narodil se ve Francii, profesní kariéru započal pod vedením mistra cukráře Roberta Schicchiho v Marseille a už ve dvaceti letech se stal cukrářským mistrem. Jean Michel se objevuje v televizi, píše pro kulinární časopisy a do mnoha knih přispěl svými recepty.