Léto budiž pochváleno a s ním vůně grilovaných dobrot. Se správnými přístroji si dopřejete tuhle oblíbenou přípravu masa, zeleniny a dalších produktů kdekoli, aniž byste se museli omezovat prostorem a dalšími okolnostmi.
10.08.2018 Lucie Pilátová
V MALÉM
I na městském balkoně zvládnete připravit večeři na grilu. Jenom jde o to, vybrat vhodnou variantu, ze které se během přípravy jídla nekouří, takže neobtěžujete dýmem ostatní nájemníky v domě. K těmto účelům jsou nejvhodnější elektrické typy.
Foto: archiv redakce
Dají se pořídit ve dvou základních provedeních, a sice s topným tělesem pod roštem grilu, anebo s teflonovou deskou se zabudovanými spirálami. Některé grily jsou opatřeny dvěma deskami, kdy horní slouží k takzvanému nepřímému grilování.
Foto: archiv redakce
Pokud jde o typ grilu, vyrábějí se stolní, nebo stojací, u kterých lze většinou odmontovat stojanovou část, takže vznikne opět stolní model. Oceníte i možnost vyjmutí vnitřních částí grilu a jejich opláchnutí v myčce.
POHODA NA TERASE
Na větší terase a pro větší společnost využijete plynový gril, který nabízí celou řadu výhod. Zásadní je zdravá příprava masa, protože tuk neskapává do ohně a nepřepaluje se. Nehrozí ani připálení potravin, a to díky snadné regulaci teploty.
Foto: archiv redakce
S ní souvisí i fakt, že není nutné čekat, až se plynový gril zahřeje. Stačí zmáčknout piezo zapalování, otočit knoflíkem a můžete grilovat. Odpadá tak pro někoho zdlouhavé roztápění, jako tomu někdy bývá u grilů na dřevěné uhlí, a to nemluvě o nepořádku, čištění „popelníku“ apod. Do kategorie plynových grilů se řadí grily s lávovými kameny a RBS grily.
Foto: archiv redakce
Plynovým grilům bývá často vytýkána nedostatečná chuť masa. Proto bývají doplněny miskami, do kterých se přidává víno, pivo nebo voda s kořením, jež během grilovacího procesu vytvářejí požadované aroma.
ZAHRADNÍ PARTY
Do stále oblíbenějších zahradních kuchyní se montují již zmíněné plynové grily. Milovníci tradiční vůně a chuti kouře ale nejspíš dají přednost grilu na dřevěné uhlí, jenž se dá postavit kdekoli v zahradě. Pokud nesáhnete po nejlevnějším modelu, který pořídíte i za pár stovek, a naopak si připlatíte za sofistikovanější variantu, získáte gril se spoustou užitečných funkcí.
Foto: archiv redakce
Tak se zbavíte například zdlouhavého roztápění briket, zjednodušíte si úklid popela apod. Tento typ grilů se vyrábí z nerezu nebo litiny. Důležitý je také tvar, v kulatém se griluje plynuleji, do obdélníkového grilu se vám vejde víc porcí. Abyste mohli využívat takzvané nepřímé grilování, pořiďte si gril s víkem, ve kterém by měl být zabudovaný teploměr.