21.08.2020
připravila: Libuše Lhotská
Myčky nádobí jsou dnes běžnou součástí kuchyně. Abyste s tou svou byli opravdu spokojeni, měly by vám vyhovovat její programy, kapacita i způsob obsluhy.
Při výběru zvažte, které funkce jsou pro vás důležité a bez kterých se obejdete.
Kapacita
U každé myčky se uvádí kapacita v počtu sad nádobí. U standardně širokých modelů to bývá od 13 do 16 sad, u úzkých myček 10. Kapacita závisí hlavně na vnitřním uspořádání a variabilitě.
Foto: archiv redakce
Kromě nastavitelnosti výšky horních košů ji rozšiřují různé mobilní prvky, které lze podle aktuálních potřeb vyklápět nebo zcela odstranit. Díky variabilitě se dají do myčky umístit i atypicky tvarované nebo velké kusy nádobí, jako jsou například pečicí plechy.
Funkce a programy
Vedle běžných mycích programů jsou nyní myčky vybavené ekologickým režimem, při kterém se nádobí myje pomalu a úsporněji. Potřebě rychlého umytí naopak slouží energeticky náročnější zrychlené programy, které se postarají o nádobí i za necelou hodinu.
Foto: archiv redakce
V domácnosti s častým počtem návštěv se uplatní 20minutový režim na lehce zašpiněné nádobí. Kdo využívá myčku v nočních hodinách a ráno chce nádobí rychle uklidit, aniž by musel použít utěrku, ocení funkci, která po dokončení cyklu odstraní přebytečnou páru tak, že se dvířka sama pootevřou.
Komfort
Obsluhu myčky standardně usnadňují výsuvné koše na nádobí s různými držáky. Potřeba sklonit se ke spodnímu koši však byla až donedávna nutná vždy. Odstranil ji až nový systém, který používá značka Electrolux.
Foto: archiv redakce
Jednoduchým tahem ruky se spodní koš vysune a zvedne do pohodlné výšky. Důležité je také umístění košů na příbory. Někomu vyhovuje skládat příbory jednotlivě do horní zásuvky, jiní preferují mobilní košík umístěný ve spodní části. Komfort zvyšuje například systém openAssistent, který u vestavných myček Siemens umožňuje otevírání pouhým zatlačením na dvířka.