Na svatého Martina nesmí na stole chybět dozlatova upečená husa doprovázena mladým vínem.
10.11.2017 Připravila: Dana Klomínková, Foto: archiv redakce
První ochutnávkou vín nového ročníku jsou tradičně svatomartinská vína. Pod tímto označením si je můžeme koupit od roku 2005, ale jejich tradice sahá až na dvůr císaře Josefa II. (2. polovina 18. století).
Začátkem listopadu končila většině poddaných u sedláků služba, vyrovnávaly se smlouvy, hodovalo se a dojednávala se služba pro rok následující. Vše bylo završeno přípitkem právě mladým vínem z aktuální úrody. Tradicí se pak stalo, že se mohou slavnostně otevřít na svátek sv. Martina 11. listopadu v 11 hodin.
Co na to odborníci?
„Svatomartinské víno může být vyrobeno pouze z odrůd Veltlínské červené rané, Müller Thurgau, Muškát moravský, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe nebo Modrý Portugal a výhradně z hroznů pěstovaných na území České republiky. Kromě technických parametrů typu obsahu zbytkového cukru a alkoholu musí také projít schválením nezávislé komise,“ vysvětluje sommelier David Král, dvojnásobný vítěz soutěže Bohemia Sekt Trophée ČR.
„Svůj charakter mladého vína si svatomartinské uchovává pouze v prvních měsících, proto by mělo být vypito nejpozději do jara následujícího roku,“ upozorňuje Josef Svoboda, ředitel vinařství Habánské sklepy.
Svatomartinská husa
K vínu neodmyslitelně patří Svatomartinská husa. Původ spojení pečené husy a svátku svatého Martina vychází ze dvou pověstí. První praví, že husy svým kejháním rušily svatého Martina při kázání natolik, že za trest skončily na pekáči. Podle druhé se prý svatý Martin před svým jmenováním biskupem ukrýval v husinci, ale husy ho kejháním prozradily a opět staly pečenou součástí hostiny.
Rozumnějším vysvětlením může být fakt, že svátek svatého Martina symbolizoval konec sklizně a završil zemědělský rok. Čeleď odcházela ze služby, sčítaly se výnosy a ztráty. Při této příležitosti si hospodáři připíjeli se svými pomocníky mladým vínem a zabíjeli vykrmenou drůbež.
5 tipů, jak na husu
1. Den před pečením husu nasolte a okmínujte. Nechte odpočívat v lednici.
2. Před pečením musí husa dosáhnout pokojové teploty. Dle chuti můžete dovnitř vložit například jablka, hrušky nebo sušené švestky.
3. Dle časových možností pečte v troubě a pravidelně otáčejte. Při teplotě 180 až 200 stupňů stačí necelé dvě hodiny. Při nižší teplotě okolo 120 stupňů pak šest hodin přiklopenou husu, před koncem pečení ji nezapomeňte odkrýt, aby měla křupavou kůrku.
4. Při pečení odebírejte vypečené sádlo, kterým husu polévejte, aby nebyla suchá. Zároveň podlévejte vodou. Až husu vyjmete z pekáče, vyberte zbylé sádlo a nechte chvíli povařit. Šťávou přelijte maso při podávání, případně ji servírujte v omáčníku.
5. Otevřete si svatomartinské víno a vychutnejte si tradiční husu s knedlíkem a zelím.