Stačí, že se vám slunce začne častěji dobývat do pokoje a pocítíte hřejivý závan jarního ovzduší. To pak nemáte stání a táhne vás to ven. Není možné se toho nabažit. jste ale připraveni? První okamžiky můžete hltat i vestoje, ale příjemnější by bylo se pohodlně posadit a užívat si.
14.05.2019 Připravila: redakce
Zpočátku možná vystačíte s provizoriem, ale následně se zařízení exteriéru nevyhnete. Pokud jste vlastníky moderně koncipovaného interiéru, není vyloučené, že si pořídíte nábytek víceúčelový, vhodný k vnitřnímu i venkovnímu využití. Můžete si totiž pořídit nábytkovou soupravu, která spolehlivě uspokojí vaše nároky i esteticky.
Foto: archiv redakce
Se sílícím trendem otevřených prostorů a vytvářením relaxačních zón se rozdíly mezi interiérovým a zahradním nábytkem díky praktickému materiálu a zdařilému designu stírají. Musíte se však podívat na věci z jiného úhlu. Balkon ani terasa by neměly být skládkou nepotřebného a v lepším případě ani nahrazovat sušárnu. Prádlo svěřte sušičce a aspoň v letních měsících si zvětšete obytný prostor. Můžete zvolit univerzální nábytek z odolného plastu či kovu, který bude prakticky sloužit nejen v interiéru, ale i na balkoně, terase či zahrádce. Oceníte ten, který snadno přemístíte (bude lehký) a nejlépe i s židlemi či křesílky, které půjdou stohovat.
Foto: archiv redakce
Nebojte se plastů!
Nábytek z plastu není třeba zavrhovat. Jeho životnost je rozdílná a přímo úměrně závislá na kvalitě materiálu. Zoufat si nemusíte kvůli dešti ani vlivu slunečního záření. Některý je tak odolný, že ani zářivě bílý materiál (kvalitní polyetylen) vlivem slunečních paprsků nezežloutne. Plasty však mohou mít také antistatickou úpravu nebo povrch chráněný jemnou strukturou nanokrystalů. Tato vrstva zabraňuje jakémukoli usazování nečistot v pórech materiálu.
Foto: archiv redakce
Plastový zahradní nábytek může oživit prostředí nejen svými veselými barvami, ale také neobvyklým designem. Jeho schopnost imitace je vskutku velmi efektní. S grácií sobě vlastní napodobuje jiné materiály, nejčastěji vyplétaná přírodní vlákna ratanu, kokosu či vodních travin. Někteří výrobci z důvodu snazší ochrany svého nábytku užívají chráněné značky umělých materiálů, například hularo, jalan, wittex apod. Také si nemusíte dělat vrásky s manipulací s nábytkem. Nebudete totiž potřebovat žádný přístěnek na zahradě ani místo v garáži či ve sklepě, kam byste ho v nepříznivém počasí uklízeli. Jakmile přijde čas, stačí ho vrátit zpět na původní místo v interiéru, nebo ponechat napospas přírodě.
Foto: archiv redakce
Kovové zabydlování
Jestliže se vám slovo kov nespojuje s vidinou příjemného a útulného zabydlování, je to jen klam. Litina, hliník, ocel a další kovový nábytek z jejích slitin dnes hrdě míří do zahrad. Ne vždy jde totiž o výrobky z jednoho druhu materiálu. Mnohem častěji si designéři pohrávají s různými kombinacemi materiálů, nejčastěji se dřevem či speciálními textiliemi. Různě tvarované a zpracované kovy totiž jedinečně pomáhají dotvořit stylový ráz prostředí.
Foto: archiv redakceKovový nábytek má také své nesporné přednosti. Je pevný a trvanlivý, avšak neobejde se bez povrchové úpravy proti korozi. Nevýhodou může být neskladnost a vysoká hmotnost. Těžká litina prospívá robustnějším typům nábytku. Předností kovového nábytku je jeho stabilita, přestože tak mnohdy na první pohled nepůsobí. Avšak hliníkový nábytek je subtilní, vzdušný a lehký. Ke slovu se dostává i nepříliš drahý pozinkovaný plech či drahá nerezavějící ocel.