Ušetří vaše svaly při hnětení těsta, podpoří vaše nervy při velkých předvánočních či předvelikonočních pečicích maratonech a díky bohatému příslušenství z vás udělá mistra specialit, na které si kvůli náročné přípravě troufne málokdo.
27.11.2017 Připravila: Anna Martinková, Foto: archiv redakce
1. HODÍTE SE K SOBĚ?
Klasické roboty se svou majestátní siluetou jsou krásné samy o sobě. Masivní konstrukce a hromada doplňkové výbavy ale přece jen zabere na kuchyňské lince místo, a tak je před nákupem přístroje vždycky namístě zhodnotit, kolik prostoru mu můžete věnovat a zda si místo ve vaší kuchyni skutečně zaslouží. Trávíte v kuchyni opravdu hodně času?
Podávají si u vás návštěvy dveře, takže jste zvyklí vařit ve velkém? Připravujete si rádi vlastnoručně vyrobené suroviny a nebojíte se vařit podle „Sandtnerky“ nebo Julie Child? Pokud zní většina vašich odpovědí „ano“, není co řešit.
2. OTÁZKA MATERIÁLU
V řadě domácností se roboti dědí jako rodinné stříbro, což je možné ale jen tehdy, je-li stroj vyroben z kvalitních materiálů. Záruku dlouhé životnosti i bezproblémového provozu poskytnou celokovové tělo a nerezová mísa.
Ty zajistí potřebnou odolnost, ale i stabilitu například při zpracování velkého objemu hutného těsta. Je-li součástí příslušenství i mixér, nejpraktičtější bude klasická skleněná nádoba. Pokud jsou některé komponenty vyrobené z nekovových částí, ohlídejte možnost jejich mytí v myčce. Pro některé plastové prvky může i sušení představovat problém.
3. VÝKON ROZHODUJE
Pokud narazíte na model s příkonem nižším než 1 000 W, zajímejte se dál. Chcete-li, aby váš nový kuchyňský miláček zvládl zpracovat například kilo mouky a dalších přísad na těsto, vybírejte raději mezi modely s příkonem od 1 000 W.
Nejvýkonnějším představitelem na trhu je aktuálně Kenwood Chef XL Titanium s 1 700W motorem. Výjimkou je ale například robot KitchenAid Artisan, který je navzdory svému výkonu 300 W velmi kvalitní. Pohon je konstruován pomocí ozubených kol namísto běžného řemene. Díky tomu si robot vystačí se „slabším“ motorem. Výsledkem je i delší životnost a provozuschopnost motoru.
4. KRASAVCI INTELIGENTNÍ
Tak jako ostatním spotřebičům se ani robotům nevyhýbají chytré technologie. Robot OptiMUM od značky Bosch umí například podle zvoleného příslušenství upravit maximální počet otáček. Šikovná je také funkce časovače nebo integrovaná váha.
V portfoliu značek Tefal a KitchenAid najdete tzv. varné modely – multifunkční přístroje, které suroviny nejen zpracují, jak je zrovna potřeba, ale také uvaří, podusí, orestují či usmaží. Tyto divotvorné hrnce nabízejí i automatické programy, které vás provedou přednastavenými recepty až k výsledným pokrmům. Od polévky až po moučník.
5. SPECIALISTÉ A VŠEUMĚLOVÉ
Současné roboty hnětou, míchají, melou, strouhají, sekají a šlehají. Běžné schopnosti můžete navíc rozšířit pomocí další výbavy, která udělá z přístroje experta třeba na výrobu italské pasty, uzenářských produktů nebo vitaminových bomb z ovoce a zeleniny.
Nový Gratus Maxipasta III od Ety má ve svém arzenálu mlýnek na obiloviny, s nímž si vyrobíte těstoviny opravdu od zrna, včetně bezlepkových. Ideální je sestavit si konkrétní výbavu robota podle vlastního gusta a kuchařských preferencí. Vyhnete se hromadění výbavy, která by vám ležela v kuchyni ladem.