Historie stylu, který se neúnavně prosazuje v módě, fotografii i interiérovém designu, překvapivě sahá až do posledních desetiletí 18. století. Z Paříže se s třpytivou opulencí přenesl do Hollywoodu, New Yorku a Monte Carla, aby oslňoval půvabné filmové hvězdy a ty pak okouzlovaly své fanoušky. Není tedy divu, že se také do interiérů vkradla příjemná patina.
17.04.2017 Martina Paulová, Foto: archiv redakce
MAGICKÝ PŮVAB
Zlehka uchopit tento pompézní styl není úplně snadné. Jeho označení slovem glamour už ale samo o sobě o lecčems vypovídá. Do angličtiny slovo glamour přinesli Skotové. Ti pozměnili anglický výraz grammar, který tehdy neznamenal lingvistickou disciplínu zkoumající jazyk, nýbrž zaklínadlo, kterým lidé s nadpřirozenými schopnostmi dokázali očarovat druhé.
Ti pak viděli realitu jinou a často krásnější, než byla. V 18. století se jeho význam změnil, ale jistá magičnost v něm stále zůstala. V moderním smyslu slova se totiž ukrývá oslnivá krása, neodolatelný půvab a vzrušující, svůdná, ale často iluzorní přitažlivost. A přesně tak to je.
LESK A DIVOČINA
Glamour je ve své nejkoncentrovanější podobě plný lesku, třpytu a luxusu. Drahé materiály jako kůže, exotické dřevo, samet a brokát doplňují výrazné syté barvy v odstínech purpurové, fuchsiové, zlaté a v oblibě je také černá, šedá a stříbrná. Do glamour interiéru patří velkoformátové fotky elegantně polosvlečených modelek zahalených v cigaretovém kouři a šnůře perel, portréty ikonických hvězd a zvířecí motivy, ať už na hřejivých plédech, soškách nebo tapetách.
Dovoleno je v podstatě vše a mnohdy se kombinuje i neslučitelné. Do glamour stylu se vejde historizující nábytek inspirovaný oblými tvary baroka či rokokovými kudrlinkami, empírové komody s perleťovými prvky, stylizované sošky z lakovaného dřeva, ohromné skleněné vázy ze stříbřeného skla i lampy a svícny, které dodají celé té nádheře ještě větší lesk.
KRŮČEK KE STŘÍDMOSTI
Glamour ale nemusí být jen ztěžklý a přeplněný. Lze ho kombinovat s jednoduchým minimalismem a vydat se směrem k úspornosti. Zařizovací předměty pak nesou lehkou stopu glamour elegance a inspiraci světem, který snad nejlépe popsal Fitzgerald ve Velkém Gatsbym a který je plný opulentních večírků, filmových hvězd a radosti až do rána, ale vypadají, jako by je někdo odlíčil a svlékl.
Může se dostat až do zákulisí filmových studí a vypůjčit si reflektory, bytelné kovové skříňky, staré zapomenuté fotky v nevýrazných rámech a křesla, u kterých je kladen důraz především na kvalitu zpracování a pohodlí než na velkou okázalost. Lepší je se také držet starého dobrého méně je více a dobře zvažovat, zda se raději vydat cestou bílého lesku a čistoty vznešeného skla, či se pustit do dobrodružství se zvířecími vzory, kůží a zlatavými tóny, nebo se rozhodnout pro svět filmu v jeho nejryzejší podstatě.