Moderní byt

Tlačítko menu
  • Novinky
  • Návštěva
  • Interiér
  • Design
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné

Život ve městě a kultivovanost, kontrasty uvnitř a venku, rozmazání a zaostření, odrazy a zrcadlení, hra s vnímáním pozorovatele – to jsou obrazová témata berlínské fotografky Ariny Dähnick.

Výstava „Projekt MIES“ se představí ve vile Tugendhat

31

Život ve městě a kultivovanost, kontrasty uvnitř a venku, rozmazání a zaostření, odrazy a zrcadlení, hra s vnímáním pozorovatele – to jsou obrazová témata berlínské fotografky Ariny Dähnick.

28.02.2020 Připravila: redakce , Foto: archiv redakce

Architekturu Ludwiga Miese van der Rohe objevila na podzim 2012, kdy po bouřce spatřila budovu Nové Národní galerie ve fascinující a paradoxní prostorové zkušenosti: neomezená rozlehlost a současně poutavost místa. Od té doby fotografovala tuto budovu za různých podmínek až do jejího uzavření v roce 2015, dále pak sledovala stopy Miese z Berlína do Brna, z Chicaga do New Yorku. Fotografovala jeho nejslavnější budovy včetně vily Tugendhat, budov Seagram Building a Lake Shore Drive Apartments v působivé fotografické řadě, ve které vyjadřuje jak svou kreativní inspiraci, tak i fascinující prostorovou zkušenost architektury samotné.

Výstava „Projekt MIES“ byla vystavena v roce 2019 v S. R. Crown Hall, v Goethe Institutu, současně s loňským ročníkem Bienále architektury v Chicagu. Výstava bude dále převezena do Barcelony a Berlína.Život ve městě a kultivovanost, kontrasty uvnitř a venku, rozmazání a zaostření, odrazy a zrcadlení, hra s vnímáním pozorovatele – to jsou obrazová témata berlínské fotografky Ariny Dähnick.Přináší nový pohled na Miesovy známé práce, staví proti sobě architekturu a její odrazy ve skle a hře světla. Když se díváte na její díla, uvědomíte si vysokou úroveň jejích technických schopností, která navíc obohacuje divákův zážitek o emocionální pocit vyjádřený na jejích fotografiích.“ Dirk Lohan

Další informace o projektu zde: www.arina-daehnick.de  

Výstava Arina Dähnick „Projekt MIES“ je přístupná od 11. března do 3. května 2020 v technickém podlaží vily Tugendhat v rámci otevírací doby út−ne 10:00 –18:00 hod bez předchozí rezervace. Vstupné 50 Kč.  

O ARINĚ DÄHNICK

Arina Dähnick, fotografka působící v oblasti výtvarného umění a architektury, žije a pracuje v Berlíně. Vyrostla v tvůrčí rodině a dostala se tak do kontaktu s uměním a fotografií již v raném věku. Svou první výstavu fotografií měla v sedmnácti letech. Když se v roce 1986 rozhodla, že se nebude živit uměním, vyvolalo to dlouhou pauzu v jejím díle. Prezentace jejích prací na blogu Leica Camera 2014 následoval nespočet výstav a publikací v novinách a časopisech. Svými kolekcemi Dokonalý život, Současná architektura v Barceloně a Projekt MIES si vybudovala jméno v Německu i mimo něj a získala pevné místo na mezinárodní fotografické scéně. Když navštěvuje světové metropole, vždy má v ruce legendární fotoaparát Leica M s dálkoměrem (ač je to neobvyklá volba pro focení architektury). Pak se zde řídí svou fotografickou intuicí, vybírá úhel a vzdálenost, světelnou náladu v různých denních časech a v různých ročních obdobích, ručně nastaví clonu, expozici a zaostření. K výsledku nepřidává nic dalšího a důsledně se vzdává jakýchkoli následných úprav, které by mohly fotografie zmanipulovat.

Arina Dähnick 2017

Klíčová témata, na která Arina Dähnick ve svých fotografiích odkazuje, jsou městský život a kultivovanost, reflexe a zážitek z prostoru, diametrální protiklady uvnitř a vně, rozmazání a výrazný jas. Její mimořádné fotografické oko proniká do vnějších fasád při hledání poetických vlastností a tajemství městského prostoru. Svým fotoaparátem zachycuje duši architektury, používá barvy a čáry k vytvoření intimního smyslového zážitku z prostorového zasazení. Prolínající se úrovně obrazu navozují mnohovrstevnou hru s realitou a generují perspektivu, která je rozkročena mezi vnější realitu a vnitřní oko představivosti. 

O VILE TUGENDHAT

Vila manželů Grety a Fritze Tugendhatových z let 1929–1930, navržená architektem Ludwigem Miesem van der Rohe, je instalovanou památkou moderní architektury. Jako jediná památka moderní architektury v České republice je zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V letech 2010–2012 prošla vila Tugendhat důkladnou památkovou obnovou. Stavba i s přilehlou zahradou byla restaurována do podoby v době jejího dokončení v roce 1930. Interiéry jsou vybaveny exaktními replikami původního mobiliáře. V prvním podlaží bylo restaurováno technické zázemí vily (prostory vzduchotechniky, kotelna, strojovna spouštěcích oken, molová komora). Součástí technického podlaží jsou prostory se stálou expozicí představující architekta, stavebníky a život rodiny ve vile do roku 1938, kdy před hrozbou druhé světové války Tugendhatovi nuceně emigrovali do zahraničí. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout také výstavu původního nábytku z vily Tugendhat a dokumentární filmy o průběhu památkové obnovy vily. Kromě stálých expozic jsou prostory technického podlaží využívány i pro krátkodobé výstavy věnované moderní a současné architektuře a designu.

0 Diskuze

Newsletter

Související články

Série ikonických židlí Eames zahrnuje velký počet variant, proto existuje třípísmenkový systém pojmenování: první písmeno označuje výšku židle, druhé typ sedáku a třetí řešení podnože.

Sdrátováno! Židle DKX Charlese a Ray Eamesových

Pokud hledáte moderní designové řešení, pak pro vás budou celoskleněné dveře tou pravou volbou

Jaké trendy panují v oblasti dveří?

Proslulá švédská společnost Hästens se spojila se světově známým designérem luxusních interiérů Ferrisem Rafaulim a představila skutečné umělecké dílo, nejluxusnější z luxusních postelí – model Grand Vividus, zosobňující vrchol dokonalosti.

Luxus, kvalita a design bez kompromisů



Právě v prodeji




Předplaťte si naše časopisy


© 2010 - 2021 Moderní byt Kontakt

RSS Tisk GDPR