Zní to skoro jako příběh z popletené knihy pohádek a bájí. Mladý obráběč kovů zašel jedné květnové neděle na stadion podpořit svůj oblíbený fotbalový tým. V tombole, která byla součástí utkání, vyhrál auto. To nakonec proměnil v odpadkový koš, který je dnes vystavován ve světových galeriích. A to ještě nezazvonil zvonec...
20.02.2019 Připravila: Jana Polomová, Foto: archiv redakce
Přestože mladý Holger Nielsen auta miloval, v tom šťastném roce 1931 mu bylo teprve sedmnáct let a neměl ještě ani řidičský průkaz. Rozhodl se tedy vyhrané auto prodat, peníze investovat do obráběcího stroje na kov a založit vlastní malou továrnu. Kvalitní řemeslo však někdy k velké slávě nestačí. Ta přišla až díky setkání s jeho budoucí ženou Marií Axelsenovou, která výrazně ovlivnila Nielsenovu tvorbu.
Inspirovala ho totiž návrhy na potřebné vybavení do jejího kadeřnictví a vzešel od ní také impuls vyrobit kvalitní odpadkový koš, o němž měla jasnou představu: měl být dostatečně vysoký, aby se nemusela shýbat, když do něj vhazovala ustřižené vlasy a hlavně s otevíráním bez použití rukou. Po několika měsících usilovné práce tak vznikl odpadkový koš vybavený pedálem, vnitřní vložkou pro snadné vysypávání a víkem se vzduchotěsným kroužkem. Od začátku z něj byli návštěvníci salonu nadšení a stále více zákazníků (především lékaři, zubaři a veterináři) o něj projevovalo zájem. Tak započala výroba proslulého koše Vipp, který je dnes jakožto plnohodnotná designová ikona součástí expozic galerií designu a umění včetně slavné newyorské MoMA.
Díky Nielsenově dceři Jette Egelund, která otci těsně před jeho smrtí slíbila, že továrnu zachová, produkce stále roste. Kromě košů se dnes pod značkou Vipp vyrábí mnoho dalších interiérových doplňků, ale také modulární kuchyně, a dokonce mobilní domy. Vlajkovou lodí úspěšné firmy však zůstává téměř sto let starý odpadkový koš, který vyniká dokonale nadčasovým designem a je po estetické i funkční stránce v podstatě nesmrtelný. Každý kus je ručně sestavován zkušenými řemeslníky z více než čtyřiceti součástek, víko je ručně leštěno a olejováno speciálním přípravkem. Jeden zaměstnanec továrny přitom může sestavit maximálně šest košů za hodinu, a ručí tak za kvalitu, která trvá...
HOLGER NIELSEN (1915–1992)
Vyučil se obráběčem kovů a už v sedmnácti letech začal podnikat ve svém rodném městě Randers v Dánsku. Nejprve vyráběl produkty na zakázku místních obchodníků, setkání s jeho ženou však dalo jeho práci zcela nový směr. Odpadkový koš, který pro ni navrhl v roce 1939, se proslavil po celém světě a vyrábí se dodnes.
Továrna na výrobu produktů z oceli zůstala v rodině a o společnost Vipp, která výrazně rozšířila své portfolio, v současné době pečuje už třetí generace. Kromě toho, že byl Holger Nielsen dobrý řemeslník a zkušený obchodník, miloval tanec a v pozdějším věku proto založil taneční školu, kterou provozoval více než 20 let.
WWW.VIPP.COM