25.09.2019
připravila: redakce
V turecké galerii Cermodern v Ankaře proběhne od září do října rozsáhlý projekt přibližující historii i současnost českého designu nazvaná Shapes and Shapers/ Turecko poznává současný český design. Přehlídka sestává ze tří částí. První je zaměřena na historii oboru, druhá část představuje úspěšné české designérské značky, třetí linie, umělecká, přináší pohled na design jako svébytný umělecký obor. Nevšední projekt iniciovalo Velvyslanectví České republiky v Ankaře a České centrum Sofie (oba jsou zároveň hlavními organizátory). Kurátorkou výstavy Shapes and Shapers je Tereza Porybná.
ZA DESIGNEM DO NÁDRAŽNÍCH HAL
Turecká galerie Cermodern Art Center patří mezi největší umělecká centra současného umění. Nachází se na místě bývalých nádražních hal, takže nevšední venkovní prostor poskytuje velkorysé prostory. Zdánlivá „syrovost“ přiměla organizátory výstavy zasadit instalace českého designu právě sem a nechat tak vyniknout typickou tvůrčí originalitu, humor a styl. Ambicí projektu je představit český design v regionu se zcela odlišnou kulturou a historií. Sestává ze tří částí. První je tvořena samostatnou výstavou The Story of Czech Design / From Cubism to the 21 Century, kterou připravila Česká centra ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze (kurátorka Iva Knobloch). Druhá, navazující část, představuje nové i starší kolekce značek Lasvit, Rückl, Bomma a TON (přináší též ukázky tvorby více než dvaceti designerů a menších studií a její součástí budou i sklářské a keramické workshopy).
Foto: archiv redakce
Třetí část pak seznamuje návštěvníky s tvorbou mladých talentů a výrazných tváří českého designu. Svým charakterem se jedná o linii spíše akademickou, více hravou, s akcentem na uměleckou tvorbu.
DAGMAR OSTŘANSKÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA SOFIE: „V prosinci minulého roku jsme měli možnost v Českém centru Sofie shlédnout výstavu The Story of Czech Design / From Cubism to the 21 Century, která se těšila velkému zájmu odborného publika a veřejnosti. Přišlo nám logické, představit výstavu v rámci regionu. Na přelomu roku nás oslovilo Velvyslanectví ČR v Ankaře a vyzvalo nás ke spolupráci na připravované výstavě SHAPES AND SHAPERS. Byla to pro nás výzva, protože Galerie Cermodern disponuje velkým prostorem.“
Foto: archiv redakce
E. PAVEL KAFKA, VELVYSLANEC ČESKÉ REPUBLIKY V TURECKU: „Podporou českého designu se dlouhodobě zabýváme a věříme, že je v Turecku řada dalších ekonomických i kulturních příležitostí. Spolupráce s Cermodern, prestižní ankarskou galerií, nám dává možnost oslovit zase jiný typ publika a spolupracovat s mladou generací českých tvůrců.“
Český design poprvé: KDYŽ ČESKÝ DESIGN VYPRÁVÍ…
Výstavu The Story of Czech Design připravila Česká centra v loňském roce jako součást oslav stého výročí.Originálně zpracovaný výběr umožní tureckému publiku nahlédnout do života malé země v centru Evropy prostřednictvím předmětů, které utvářejí její kulturní a civilizační paměť. Sestává z kolekce ikon českého designu. Mezi vystavovanými díly nechybí kolo Favorit z 50. let, slavná sada karafy a sklenic Adolfa Matury, oceněná zlatou medailí na milánském trienále v roce 1960, nezaměnitelné křeslo do Jindřicha Halabaly nebo hračky od Ladislava Sutnara. Exkluzivní místo na výstavě mají též kubistické objekty. Vystaveny budou i obyčejné, drobné předměty každodenního života, například kapesní nůž „rybička”, verzatilky či nafukovací hračky Fatra od Libuše Niklové. Výstava byla premiérově uvedena v roce 2018 na Milano Design Weeku a dál byla úspěšně prezentována v dalších zemích (Bratislava, Budapešť, Brusel, Paříž, Peking, Praha, Sofie). Po zastávkách se nyní vůbec poprvé dostává do Turecka. Atraktivitu výstavy podtrhuje take originální grafický koncept (Štěpán Malovec) a zpracování, které vzešlo z designového studia Qubus Design (Jakub Berdych Karpelis a Josef Tomšej).
Foto: archiv redakce
TEREZA PORYBNÁ, KURÁTORKA PROJEKTU: „V Turecku je jako všude jinde po světě známé a populární české sklo, které tvoří součást interiérů řady tureckých veřejných institucí i soukromých rezidencí. Chystaná výstava v Cermodern má ambici povědomí o českém designu rozšířit, a to jak skrze představení studií a tvůrců, kteří se zde ještě neměli možnost prezentovat, tak i malým výletem do historie českého designu za posledních 100 let.“
Český design podruhé: ŘEMESLO, VTIP, ELEGANCE A SKLENĚNÁ MONSTRA
Další část výstavy představuje úspěšné české značky Bomma, Moser, Rückl, Ton a Lasvit. Návštěvník zde nalezne mezinárodně oceňované křeslo Chips od Lucie Koldové, luxusní vázy z broušeného skla vytvořené pro Moser, lustry a svítidla od Jana Plecháče, Olgoj Chorchoj, DeForm nebo Otakara Svobody či kolekce od Ronyho Plesla pro sklářskou firmu Rückl, která získala cenu Grand design v roce 2017.
Foto: archiv redakce
Zpestřením firemní prezentace bude uvedení části kolekce Monsters oceněné na loňském festivalu designu v Miláně. Skleněné ‚příšerky‘ nejrůznějších forem (např. ironická socha Lenina vytvořená Maximem Velčovským), vytvořili pro Lasvit slavní designéři z celého světa. Jedním z hlavních partnerů výstavy je turecká společnost Pasabahce, která v Cermodern vystaví své kolekce vytvořené českými a slovenskými designéry.
Český design potřetí: NA MÍRU
Poslední část je věnovaná více umělecké tvorbě a objeví se zde i objekty vytvořené přímo pro ankarskou výstavu, například textilie z recyklované merino vlny od držitelky ceny Designér roku 2018 Terezy Rosalie Kladošové nebo ručně tkaný triptych od studia Geometr. Dále je tu zastoupena tvorba studentů pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové včetně výběru prací studia K.O.V. vedeného Evou Eisler. Nechybí ani tvorba Emel Erdem, turecké studentky VŠUP (Ateliér skla; ved. Rony Plesl). Talentovaná umělkyně získala nominaci na letošní cenu Stanislava Libenského.
Foto: archiv redakce
Turečtí návštěvníci budou mít také možnost obdivovat filigránskou práci Michala Bačáka a Kláry Šumové, jejichž malovaný porcelán zapůjčila galerie Křehký, keramickými vázami Romana Šediny, bandaskami a svítidly studia Dechem, brýlemi a šperky Nasstassie Aleinikavy a objekty Jakuba Berdycha Karpelise ze studia Qubus.
Foto: archiv redakce
Zihni Tumer, ředitel galerie cermodern: „Český design pro mne znamená synonymum pro kvalitu a pestrost. Naši galerii navštěvují desítky tisíc lidí ročně. Hodně dbáme na kvalitu galerijního programu. Tvorba českých tvůrců sem jednoznačně patří, mne osobně velmi oslovily práce Terezy Rosalie Kladošové a Ronyho Plesla.“
Zahájení výstavy bude spojeno s oslavou českého státního svátku a během vernisáže i úvodního víkendu proběhne foukání skla pod vedením Jakuba Janďourka a Michaely Tomiškové ze studia Dechem, jejich tureckých hostů a keramická dílna Romana Šediny.
***
Místa: Cermodern Art Center (Altınsoy Street, Number: 306101 Sıhhiye/Ankara/Turkey)
Data: 28. září – 30. října 2019
Otevírací doba: Po – Ne: 10 – 20.00
Kontakt: www.czechcentres.cz