Oproti běžnému nábytku, který je vyráběn velkosériově a s minimálním podílem ruční práce, je nábytek českého výrobce Böhm osobitým a řemeslně dokonalým produktem s možností maximální individualizace. Pod pokličku této české firmy nahlédneme s jejím jediným současným designérem Michalem Karafiátem.
18.08.2017 Připravila: Veronika Motyčková, Foto: archiv redakce
Značka Böhm čalouněný nábytek není pouhým „překupníkem“, ale výrobcem. To s sebou jistě přináší mnoho výhod a na druhou stranu i nevýhod?
Jsme výrobci. Příští rok oslavíme pětadvacet let existence na trhu. A ten se za ta léta změnil. Zákazníci mají specifické požadavky a často vyrábíme atypické modely podle jejich přání a na míru. Zvětšujeme područky, rozšiřujeme sedáky nebo vyrábíme zcela nové modely podle návrhu architektů. Toto považujeme za výhodu – jsme flexibilní. Našim zákazníkům dokážeme plně vyhovět a naplnit jejich přání i očekávání. Pokud bychom byli jen překupníky, neměli bychom možnosti, které u nás naši zákazníci předpokládají. Výhodou je i to, že si pohovky navrhujeme sami a můžeme tak lépe reagovat na požadavky trhu. Minusem je především velká rozmanitost výroby, která s sebou nese mnoho práce při přípravě podkladů pro samotnou výrobu, pro naše dodavatele a velkou časovou náročnost na zhotovení těchto „personifikovaných“ výrobků.
Kolik lidí celkem zaměstnáváte?
V současnosti firma zaměstnává dvacet pět lidí. Před rokem 2010, kdy se orientovala z velké části na export – především do Německa, u nás pracovalo sto zaměstnanců.
Váš showroom je spíš příjemnou kavárnou než typickým obchodem, není ani standardně umístěn v Praze či v jiném regionálním městě. Nevnímáte to jako jistý handicap?
Náš showroom je skutečně krásný. Jeho lokace mezi Prahou a Brnem, mezi Hradcem Králové a Znojmem, na rušné křižovatce uprostřed republiky a zhruba pět set metrů od dálnice, je podle mého názoru umístěn bezkonkurenčně. Proto také ten název Exit 112. Pokud chce někdo nakoupit od odborníků a mít možnost podívat se do výroby, mít šanci konzultovat materiály a provedení, jsme ideální volbou. Navíc příjemné posezení u kvalitní kávy s dobrým zákuskem a třeba i v pohodlné pohovce… To přímo volá po návštěvě.
Jste jediným designérem značky Böhm?
V současné době jsem skutečně jediným designérem. Dřív ale firma spolupracovala s několika dalšími designéry. Jako příklad mohu uvést Miro Pištěka, který pro nás navrhl celou řadu pohovek a křesel, nebo Petra Novague, jehož pohovka NANO je zatím ve stádiu vývoje. Spolupracujeme také se začínajícími designéry, studenty vysokých či středních skol, kteří za námi chodí se svými diplomovými nebo závěrečnými pracemi.
Jste také technologem. To znamená, že znáte velmi dobře celý proces výroby?
Víceméně se starám o design i technologii zároveň. Je to jen ku prospěchu. Při navrhování nových výrobků (napříč všemi obory) je nutné dobře rozumět technologii výroby. Díky propojení těchto dvou funkcí znám všechny naše dosavadní výrobky a je tak pro mě jednodušší navázat na ně při navrhování nového. Mou prací je tedy vytvořit nový design a k tomu připravit veškerou výrobní dokumentaci pro sériovou výrobu.
Jak dlouho to trvá, než se „narodí“ nový kus nábytku?
Proces, který se skládá ze skicování, modelování produktu ve 3D a schvalování, pokračuje výrobou modelů (například z kartonu) a po dalším schválení mohu pracovat na přípravě výrobní dokumentace. Po vyrobení prototypu je nutné podklady upravit a zachytit případné nedostatky. Zhruba po čtyřech měsících je model pohovky připraven do sériové výroby.
Na čem sedíte doma vy a jaký sedací nábytek máte nejraději?
To je dobrá otázka. Doma máme dva prototypy křesel z vysoké školy, které běžně používáme, a pak starou lavici se sklopným opěrákem. Tu ale brzy vyměníme, doufám, za modulární pohovku z naší budoucí výroby. A obecně nejraději mám křesla a malé dvousedáky. Byty se dnes staví stále menší a velké rohové modely, které byly dřív velmi oblíbené, jsou zvolna na ústupu. Lidé už ani tolik nesedí u televize. To znamená, že nároky na sedací soupravy se postupně mění a boří se zažité konvence.
A jaký nábytek navrhujete s opravdovým potěšením?
Nejraději navrhuji křesla, proto se už teď těším, až se vrhnu na chaise longue. Je to trochu stereotyp pohybovat se neustále v oboru čalouněného nábytku, proto mě baví dělat i různé doplňky k pohovkám – například stolky či osvětlení. Kdo ví? Jednou bude třeba značka Böhm vyrábět i svoji vlastní řadu stolků a lamp. Nechte se překvapit…
***
Ing. MICHAL KARAFIÁT
designér a technolog značky Böhm čalouněný nábytek vystudoval Mendelovu univerzitu v Brně, obor design nábytku pracuje s vizí vyrábět co nejkvalitnější pohovky, nadčasové a univerzálně opravitelné, aby nebylo nutné je vyhazovat. A když už je vyhodit, tak aby byly vyrobeny z materiálů jednoduše recyklovatelných či odbouratených kromě designu se věnuje hudbě, ve volném čase hraje na bicí a na saxofon Byty se dnes staví stále menší a velké rohové modely, které byly dřív velmi oblíbené, jsou zvolna na ústupu
BÖHM ČALOUNĚNÝ NÁBYTEK
Český výrobce čalouněného nábytku se sídlem v Jihlavě působí pod značkou Böhm od roku 1993 a je součástí skupiny Wood-Forest Group. Jejich produkty jsou vyhlášené, protože je u nich kladen důraz na dokonalou funkčnost, pohodlné sezení i špičkový design. K výrobě používají výhradně kvalitní, ekologicky a zdravotně nezávadné materiály
KONTAKT: Böhm čalouněný nábytek, prodejna EXIT 112, Červený Kříž 252, Jihlava-Červený Kříž, tel.: 561 110 422, www.bohmsedacky.cz