Moderní byt

Tlačítko menu
  • Novinky
  • Návštěva
  • Interiér
  • Design
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné
SHOP

Oceňovaný architekt, oblíbený profesor a zkušený cestovatel celý život hledá a naplňuje svobodu způsobem, který je leckdy vnímaný jako okázalá vzdorovitost.

Foto: archiv redakce

Rozhovor pro Moderní byt: Martin Rajniš

31

Oceňovaný architekt, oblíbený profesor a zkušený cestovatel celý život hledá a naplňuje svobodu způsobem, který je leckdy vnímaný jako okázalá vzdorovitost.

06.12.2019 Připravila: redakce

Už při prvním osobním setkání s ním je však jasné, že Martin Rajniš je především mimořádný člověk pronikající se zvídavostí a pokorou do hlubin světa i bytí samotného, které formuluje svérázným, ale citlivým způsobem. O architektuře mluví jako o magii a jeho stavby vycházející ze zákonitostí přírody odrážejí hluboké zenové principy. Krása, kterou nám svou tvorbou zprostředkovává, je ve skutečnosti stejně křehká jako on sám.

Svoboda je pro vás naprosto zásadní hodnota. Souvisí to s tím, že pocházíte z kultivované a dobře situované rodiny, která byla poznamenána totalitním režimem?

Nejen to. Rodiče měli řadu zaběhnutých představ, který nepřekračovaly některé hranice solidní, intelektuální, měšťanský rodiny, a já jsem šel daleko za tyhle meze. Ale mám zase svý meze a není jich málo. V posledních letech mi vadí ta zvolna odcházející svoboda, degradovaná a ničená režimem, kterej se hodně podobá fašistický Itálii před 2. světovou válkou. Korporátní myšlení, zdánlivej pořádek, síla, organizovanost, ale žádný starání se o chudý například. Pan ministerskej předseda se v některých ohledech tomu Mussolinimu podobá a mám ho asi tak málo rád jako bolševiky.

Není to tak, že každý systém má svá úskalí?

Ne. Jsou i svobodnější systémy a funguje to.Třeba Skandinávie, Island, Novej Zéland. A pak jsou systémy někde hluboko z dávnověku a pořád existujou. Vyhýbají se přitom řadě nepříjemností, který nás zbavujou svobody, zvláště pak nás architekty. Mám hrozně rád malijský Dogony. Nemají žádnej katastr, žádnej stavební úřad. Nemusej se nikoho ptát, když si chtěj postavit barák, jen svejch sousedů a náčelníka.

Celý rozhovor najdete v tištěném vydání časopisu Moderní byt, které vyšlo 6.12.

Právě vyšlo nové číslo časopisu Moderní bytFoto: archiv redakce

Předplaťte si Moderní byt a neunikne vám žádná novinka ze světa designu, showroomů a návštěv zajímavých interiérů.

ZVÝHODNĚNÁ OBJEDNÁVKA PŘEDPLATNÉHO

0 Diskuze


Související články

Boris Klimek (narozen 1984) Narodil se do rodiny výtvarníka a pedagoga základní umělecké školy. Na střední škole v rozmezí let 2000 až 2004 studoval propagační výtvarnictví. Návazně šest let pokračoval ve zlínském Ateliéru produktového a konceptuálního designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze pod vedením profesora Františka Buriana. Během studia absolvoval stáž v Anglii na Sheffield Hallam University v Sheffieldu (produktový design), také na Slovensku na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě (industriální design) a v pražském Ateliéru produktového designu, vedeného designéry Michalem Froňkem a Janem Němečkem. Získal řadu ocenění v oblasti designu. V současné době působí v Praze, kde se věnuje produktovému a interiérovému designu. Ve své tvorbě se snaží o hledání určitých konceptuálních přesahů, hry a příběhů. Snaží se, aby byl jeho design nejen funkční, ale doprovázený i přidanou hodnotou a schopný podnítit lidskou fantazii a emoce.

Boris Klimek: design je maraton

Modelová řada Amana (hülsta), klasický a zároveň neobvyklý nábytek do ložnice, který zaujme zejména svými barevnými variacemi, v několika harmonických odstínech

Akcent barevnosti

Maki - rozkládací jídelní stůl

MAKI - ROZKLÁDACÍ JÍDELNÍ STŮL


Dražice


Právě v prodeji




Předplaťte si naše časopisy


© 2010 - 2023 Moderní byt Kontakt Autoři

RSS Tisk GDPR CMP