Moderní byt

Tlačítko menu
  • Novinky
  • Návštěva
  • Interiér
  • Design
  • Inspirace
  • Servis
Předplatné
SHOP

Phenomena inspirovaná základními geometrickými tvary oslňuje svou majestátní jednoduchostí. Kolekce zahrnuje barvená a nově také broušená stínidla, design Dechem Studio, cena od 53 000 Kč (koule o rozměru 40 x 65 cm)

Rozhovor: BOMMA - tradice budoucnosti

31

Sklárna ve Světlé nad Sázavou vznikla teprve před pár lety, brzy však vyrostla natolik, že snadno obstojí i v celosvětovém měřítku. Když manažerka značky Eva Kozárová mluví o výrobě skla jako o alchymii, najednou ten velký úspěch začíná dostávat další rozměr. Spojení tradičního řemesla, hitech technologií a kvalitního designu působí jako magie současnosti, která okouzluje napříč kontinenty. 

28.07.2017 Připravila: Jana Polomová, Foto: archiv redakce

Bomma vznikla v roce 2012. Jak tehdy zbrusu nová značka navázala na dlouhou a proslulou tradici českého skla? 

Jiří Trtík, jeden ze zakladatelů, postavil Bommu ve Světlé nad Sázavou, tedy v regionu s poměrně dlouhou sklářskou tradicí. Navíc v období, kdy se množství okolních podniků potýkalo s recesí a řada vysoce kvalifikovaných sklářů a technologů byla bez práce. Od začátku pracujeme s českým křišťálem obsahujícím 24 % olova. Tradiční směs zaručuje dokonalou čirost a perfektní odraz světla.

Historicky první svítidlo od výrobce Bomma je Tim. Designéři ze studia Olgoj Chorchoj navrhli pro výstavu Tim Burton a jeho svět, která se v Praze konala v roce 2014, křišťálové báně sloužící jako vitríny pro postavičky z Burtonových filmů. Impozantnost materiálu v nové podobě je zaujala natolik, že přivedla společnost Bomma na zcela novou cestu. Tim je dostupný jako stojací lampa nebo závěsné svítidlo ve třech rozměrech o výšce 45, 55 a 70 cm za cenu od 24 000 Kč

Český křišťál se také vyznačuje tím, že je tzv. kratší, rychleji chladne a je díky své průzračnosti a dokonalému lesku vhodnější na broušení ve srovnání například s tzv. delším benátským sklem z Murana, které chladne pomaleji a je lepší na tvarování. Bomma proto už v samotném začátku zhmotnila vlastně to nejlepší z naší sklářské tradice – broušený křišťál. 

S křišťálem však pracují i další výrobci. Co děláte jinak? 

Zmíněnou tradici kombinujeme s těmi nejmodernějšími technologiemi. Bomma vyrostla ze základů firmy Bohemia Machine, která už od začátku devadesátých let vyvíjí vynikající sklářské technologie. Zejména pak v brousících automatických strojích představuje světovou špičku. První kolekce samotné sklárny tak mimo jiné ukazovaly, co umíme. Charakteristická je pro nás také čistota designu díky vedení studia Olgoj Chorchoj, které dokázalo ředitele Bommy přesvědčit, aby vsadil na současný design. 

Začali jste s nápojovým sklem. Proč? 

Na sklenicích je dobře vidět mimořádná čistota našeho křišťálu. Sklárny běžně používají pánve, ze kterých křišťál nabírají shora, kde se drží drobné nečistoty. Nám protéká každý den 6 tun směsi speciální vanou a křišťál vytéká pod hladinou již zcela čistý. Precizně vybroušený dekor zase ukazuje naše vyspělé technologie. Robotický brus pro nás není náhrada ruční práce ve smyslu úspory času nebo peněz. Využíváme velmi sofistikovaný systém a jde spíš o jinou než snazší cestu k dekorování.

Sklárna Bomma kombinuje tradiční materiál s hi-tech technologiemi, které sama vyvíjí

Než robot vybrousí jednu mísu, trvá to hodiny. Tato špičková technologie je velmi ceněna i ve světě, mezi naše zákazníky proto patří kromě výrobců interiérových doplňků také například módní značky včetně Chanel a Dior. Jiní od nás kupují i samotné technologie. Když vyvineme novou generaci stroje, starší prodáme. Jiný výrobce se tak posune o kus dál, ale my jsme přitom stále napřed. 

Kde vznikl nápad rozšířit sortiment o svítidla? Jde o výrazně odlišný segment a jistě zcela nový přístup ve všech fázích výroby... 

Asi před třemi lety navrhli Michal Froněk a Jan Němeček z Olgoj Chorchoj skleněné poklopy pro výstavu Tim Burton a jeho svět, která proběhla v Domě U Kamenného zvonu. Foukané byly ručně, bez formy a každá naprostý originál, největší přitom vážila až 30 kilo. Impozantnost toho materiálu nás nadchla a vzniklo tak první svítidlo Tim. Do té doby nás oslovovali designéři především proto, že si chtěli pohrát s vyspělou technologií brusu, pro Bommu tak typickou. Nám ale najednou došlo, že není nutné otiskávat hi-tech do každého kousku, a přesto mohou vznikat jedinečné objekty. Takže v sortimentu svítidel jsou broušené pouze kolekce Ignis a naše novinka – broušená Phenomena, kterou jsme představili na letošním milánském veletrhu. Jde o další unikát – takhle velké ručně foukané objekty nikdo jiný neobrousí a Phenomena se tak stala symbolem toho, v čem je Bomma skutečně jedinečná. Segment nápojového skla však neopouštíme. Naopak zvažujeme, že bychom začali pracovat na nové kolekci. V tuto chvíli bychom chtěli Bommu víc sjednotit, aby také z image značky bylo patrné, že ačkoliv tableware a osvětlení jsou hodně odlišné kategorie, jde o jeden brand s mnoha možnostmi. 

Kolekce U od Jakuba Pollága z broušeného skla, mísa O 25,6 cm, cena 1 500 Kč, sklenice, váza a karafa 1 000 Kč/ks, k dostání v Qubus + Bomma, Rámová 3, Praha 1

První svítidla jste představili teprve před dvěma lety. Jaké jsou ohlasy? 

Poptávka je obrovská, proto jsme se poslední rok zaměřili především na ně. Nestíháme dodávat a je radost tak rychle růst, ale potřebujeme další šikovné skláře, které není snadné najít. Sklo je krásný materiál, ale hodně nevyzpytatelný. Věděli to už alchymisté, kteří jako znak pro sklo používali ležatou osmičku, symbol nekonečna, a kříž znázorňující věčný boj se sklem. Je to zkrátka živý materiál a pracovat s ním je skutečná věda. Důležité jsou zkušenosti a cit. Skláři se musí učit každý tvar a například svítidlo Tim u nás umí foukat jen několik sklářů. Navíc je to extrémně fyzicky náročné, utáhnout až 30 kilo na píšťale. Sklář tak velkých kusů zvládne vyfouknout nanejvýš pět za den a pak už musí foukat menší věci. Nejsme masová výroba, jde o řemeslo v pravém smyslu slova a každý kousek potřebuje svůj čas. Lidé to však dokážou ocenit. Denně mi chodí emaily od novinářů z celého světa a oslovují nás další úžasné firmy, naposledy například Poliform a Minotti, které si naše svítidla vybrali do svých showroomů. 

Aktuální katalog jste fotili v moderní budově berlínské ambasády od Věry a Vladimíra Machoninových. Proč jste si pro reprezentaci vybrali právě tuto stavbu?

Někteří to vnímali jako odvážný krok, ale Bomma nechce sázet na jistotu nebo průměrnost v podobě prvoplánově krásných prostor. Navíc ta stavba je opravdu unikátní a promyšlená do posledního detailu. Interiér zůstal zachovaný v původní podobě, jde o komplexní dílo. V současné době nic v takovém měřítku nevzniká. Když ji chtěli bourat, postavila se za ni odborná veřejnost i místní Berlíňané... Jsme česká firma a chtěli jsme poukázat na to, že i v té nešťastné době 70.–80. let u nás bylo mnoho talentovaných lidí. Fotografie od Salima Issy mají velký úspěch, publikoval je například i Wallpaper. 

Závěsné svítidlo Disc s pokovem odkazuje na záhadné vesmírné objekty, O 55 cm, výška 31,5 cm, design Olgoj Chorchoj, cena 37 450 Kč

Upřímně – vaše svítidla v prostorách budovy vypadají, jako by pro ně byla navržena... 

No právě, hned když jsme tam přijeli, věděli jsme, že to je ono. Ani Bomma totiž není romantická, zdobná nebo dekadentní… Chtěli jsme ukázat, že Bomma je pokroková. Žádný patos, ale silný výraz. 

Mimo jiné se vám daří prosazovat práci našich designérů ve světě. Plánujete oslovit také zahraniční tvůrce? 

Primárně spolupracujeme s českými designéry. Naše kreativní scéna je dostatečně silná a design z rukou českých tvůrců je na světové úrovni. Svědčí o tom právě fakt, že nás oslovují firmy z celého světa. Do budoucna to však nechci úplně vyloučit. Zahraniční designéři, kteří by pro nás chtěli něco navrhnout, se ozývají stále. Je pro ně lákavé mít k dispozici celou naší sofistikovanou výrobu, kde si mohou hrát a zkoušet nové věci. 

Sklárna Bomma kombinuje tradiční materiál s hi-tech technologiemi, které sama vyvíjí

Do jaké míry změnil tento mezinárodní ohlas směřování celé značky? 

V prvních letech jsme se soustředili především na B2B projekty, a i když dosud tvoříme pro špičkové značky, jako je například Vibia, Delta lights nebo Rosenthal, produkce pro naši vlastní značku vzrostla z ani ne deseti na čtyřicet procent celkového objemu. Už máme velký odbyt nejen v USA, ale také v Austrálii nebo na Novém Zélandu, na podzim se zúčastníme veletrhu v Dubaji… Nutí nás to systematicky rozvíjet síť architektů a retailistů po celém světě. Přes ten velký růst však zůstává Bomma ve své podstatě stejná a do budoucna si chce především udržet hodnoty v podobě tradičního řemesla, kvalitního designu, pokročilých technologií a také nadšení lidí, kteří pro ni pracují. Všichni Bommu bereme za svou a ten obrovský úspěch je pro nás velká radost.

***

BOMMA

Sklárna BOMMA byla otevřena v červnu 2012 ve Světlé nad Sázavou. Navázala na místní tradici i činnost mateřské firmy Bohemia Machine, která dodává brusné stroje, roboty a výrobní linky pro sklářský průmysl už od roku 1992. Nejmodernější evropská sklárna vyrábí křišťálové komponenty a produkty pro významné značky po celém světě. Poslední dva roky se věnuje také výrobě svítidel pod svou značkou a touto produkcí se záhy dostala mezi světové špičky v oboru. KONTAKT: www.bomma.cz, www.qubusbomma.cz

EVA KOZÁROVÁ

Ve firmě Bomma působí na pozici marketingové a PR manažerky od roku 2015. Studovala v ateliéru produktového designu na VŠUP pod vedením Michala Froňka a Jana Němečka. Po úspěšném dokončení bakalářského stupně se rozhodla pro studium managementu umění na VŠE a následně mezinárodního magisterského programu CEMS International management. Má za sebou studijní pobyt ve Francii a v Dánsku. Při své práci pro Bommu spojuje své největší zájmy – business, cestování a design. 

0 Diskuze

Newsletter

Související články

UMPRUM, Daniel Švihel

Křehký Mikulov se vrací! Nenechte si ujít jubilejní oslavu designu...

Závěsné svítidlo Spacewalker (Dark), design Constantin Wortmann, polyetylen, rozměry 250 × 140 × 81 cm, ocenění Red Dot Design Award a Good Design, www.bulb.cz

Oslnivé panorama

Leaf (Muuto), design Broberg & Ridderstrålle, výška 118 cm, cena od 9 730 Kč, www.stockist.cz

Celoroční posvícení



Právě v prodeji




Předplaťte si naše časopisy


© 2010 - 2022 Moderní byt Kontakt Autoři

RSS Tisk GDPR