Slovo sklo má prý původ ve staroněmeckém slově glasam, což znamená zářit. Při pohledu na objekty vyrobené technikou fusing je snadné jazykovědcům uvěřit. Honosná třpytivost, které mistři skláři dokážou dodat nekonečné množství barevných odstínů, totiž přirozeně rozzáří každý prostor.
26.02.2018 Připravila: redakce , Foto: archiv redakce
České sklo zdařile kombinuje nejnovější trendy v oblasti interiérového a užitého designu s tradičními technologiemi, mezi které patří i zmíněný fusing (fúzování nebo také spékání), jehož principy jsou známy už od starověku.
S rozvojem foukaného skla však ustoupil fusing do pozadí a popularitu získal znovu až v 19. století v Evropě, kdy se fúzované sklo začalo stávat vyhledávanou dekorací moderních interiérů.
JAK SE PEČE SKLO
Fusing patří k běžným metodám zpracování skla, jako jsou broušení, lisování, hutní tvarování nebo ohýbání. U nás fúzované výrobky představila i firma Preciosa Ornela, největší světový výrobce perliček a tradičních sklářských specialit. Spékáním perliček a skla zde vznikají skleněné podložky, tácky, talířky, misky nebo obkladové materiály. Kouzelné dekory nabízejí nekonečné množství barevných variant. Za výrobou jedné této skleněné nádhery jsou přitom hodiny tvrdé práce.
Nejprve jsou kousky skla poskládány v tavicích formách do požadovaného tvaru. Pro vytvoření originálního designu je zapotřebí kombinovat vhodné sklo různých typů a barev. Pak se forma vloží do tavicí pece, kde se zahřívá na 750–850 °C. Čím déle jsou skleněné kousky vystavené vysokým teplotám, tím víc se zakulacují jejich hrany a splývají jejich přechody. Nakonec se teplota v peci výrazně sníží a následuje proces ochlazování. Fúzované sklo je možné dále upravovat běžnými sklářskými technikami, jako je broušení, pískování nebo leptání.
PERLIČKY JAKO Z POHÁDKY
Nedílnou součástí fúzovaných produktů ze skla mohou být právě skleněné perličky, přičemž ty české sklízejí úspěchy po celém světě. Na rozdíl od jiných metod zpracování skla se totiž spékáním perliček dosahuje i velmi neobvyklých barevných vzhledů. Toho se rozhodli využít skláři z Preciosa Ornela. Jejich nový produkt Magic fusion spojuje tradiční výrobu perliček s touto technologií zpracování. Každý kousek, který vytvoří, je proto opravdu jedinečným uměleckým dílem, které přitáhne pozornost a navodí příjemnou barevnou atmosféru i během dlouhé zimy, kdy postrádáme doteky slunečních paprsků.
A jak ho prakticky udržovat? Fúzované sklo nevkládejte do myčky nádobí a nevystavujte ho vysokým teplotám, nezalévejte ho tedy ani vařící vodou, protože může dojít k jeho poškození.
KONTAKT: www.preciosa-ornela.com